Podziel sie!

Ekonomia kobiet_510xEkonomia Kobiet to jeden z głównych tematów drugiego dnia XIV Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego, który odbył się 15-17 listopada w Krzyżowej. Debatę poprowadziła dziennikarka „Gazety Wrocławskiej" Katarzyna Kaczorowska.

Według Economist Intelligence Unit Polska zajmuje 26. miejsce spośród 34 państw europejskich w rankingu oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy. Tak słaby wynik spowodowany jest przede wszystkim nieodpowiednią polityką rządu, słabo rozwiniętym systemem pomocy państwa dla matek oraz niekorzystnym statusem społecznym kobiet w naszym kraju. W dyskusji o tym, jak tę sytuację poprawić wzięły udział Aldona Wiktorska-Święcka – politolog i wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, Patricia Popławska – prezes firmy kosmetycznej Clarena – jednego z największych dolnośląskich przedsiębiorstw oraz Monika Kwil-Skrzypińska – dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu.

– Poza zmianami w na poziomie makroekonomicznym, ważne są też odpowiednie przekształcenia już na poziomie mikroekonomicznym – ocenia Patricia Popławska. – Wiem to z własnego doświadczenia. Jestem właścicielką dużej firmy, ale również matką piątki dzieci. W Clarenie zauważyliśmy, że nie ma lepszego i bardziej lojalnego pracownika niż kobieta, która czuje się doceniona i bezpieczna. Z myślą o kobietach wprowadziliśmy w Clarenie elastyczny czas pracy i formy zatrudnienia. Staramy dostosowywać się do współczesnych wymogów, umożliwiając naszym pracownikom wypełnianie służbowych obowiązków w ruchomych godzinach czasu pracy i pracę w domu. Może to być także zmiana umowy na niepełny wymiar godzin, lub praca zdalna. Wewnątrz firmy wdrażamy procedury ułatwiające kobietom pracę w domu, na przykład podczas choroby dziecka, czy po urlopie macierzyńskim, lub ograniczone godziny pracy, by dziecko jak najdłużej mogło pozostawać pod opieką mamy. Być może dlatego kobiety stanowią aż 70 proc. zatrudnionych w firmie osób – dodaje.

Patricia Popawska_wziela_udzial_w_debacie_510xPodczas panelu dyskusyjnego panie rozmawiały głównie o przyczynach dyskryminacji kobiet na rynku pracy oraz o nieuniknionej zmianie kształtu rodziny, którą w głównej mierze powinno opierać się na partnerstwie i współpracy. Przekształcenia w ostatnim stuleciu to dla kobiet wielkie wyzwanie, ale i wyzwolenie, dzięki któremu mogą się one spełniać zarówno w życiu rodzinnym i zawodowym. – Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja – podsumowuje Popławska.

Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze zakończyło się w sobotę . Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali Dolnoślązacy sprawujący krajowe funkcje publiczne, ministrowie Rządu RP, przedstawiciele władz regionalnych, parlamentarzyści oraz ludzie nauki i biznesu. Podczas trzech dni dyskutowali oni o działaniach i projektach, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na przyszłość Dolnego Śląska.

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

W ostatni piątek wakacji goście Portu Łódź będą mieli okazję wziąć udział...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...