Podziel sie!

Jezry Skoczylas, Joanna Łapińska, Roman Gutek.2 sierpnia projektory filmowe zgasły, na salach kinowych cisza i mrok. Zakończono już pokazy, dyskusje, koncerty. Wrocław pożegnał ostatnich gości największego festiwalu filmowego w Polsce – 11. edycji Nowych Horyzontów.

Jak co roku, udało się zaspokoić apetyty wszystkich głodnych dobrego, mądrego i odważnego, a często także wymagającego kina. Część z nich przyjedzie tu także w listopadzie, na American Film Festiwal, znaczna większość za rok, na kolejną filmową i intelektualną ucztę.

Równie doskonale, jak zwykle wyjątkowo

Fenomen popularności festiwalu stanowi swego rodzaju zagadkę dla każdego, kto choćby na kilka dni odwiedził Wrocław w ciągu tych 11 niezapomnianych dni. W tym czasie w Polsce znikomy odsetek stanowili ludzie, którzy nie znali przynajmniej jednej osoby, która nie była na Nowych Horyzontach. Czyjaś córka, żona lub... matka, czyjś syn, brat, ojciec, albo koleżanka lub kolega – widzowie festiwalu rekrutują się z najróżniejszych środowisk, zawodowo zajmują się przeróżnymi sprawami, są w wieku od lat 5 do 105 a łączy ich jedno: pasja kina i świadomość, że Nowe Horyzonty to wydarzenie wyjątkowe.
Przyjeżdżają do Wrocławia, bo mają pewność i zaufanie. Pewność, że spotkają się tu z wyjątkowym przyjęciem i otrzymają to, czego oczekują: kino na najlepszym światowym poziomie, fachowo przygotowane publikacje o ważnych nurtach i twórcach kina, nieprzeciętne wystawy, merytoryczne dyskusje z autorami filmów i ekspertami z całego świata, świetną muzykę oraz nienachalną atmosferę. Ta pewność sprawia, że przyjeżdżają na festiwal w ciemno, bez specjalnego wcześniejszego studiowania oferty. Ściągają z całej Polski, a także coraz tłumniej z zagranicy. Wiedzą, że się nie zawiodą. Jak wiele
imprez może liczyć na takie masowe zaufanie?

Wyniki mówią same za siebie

NH łączą klimat wakacyjnego spotkania kinomanów z dużym festiwalem międzynarodowym. To rzadkie połączenie – odpowiedział jeden z dziennikarzy w ankiecie skierowanej do mediów akredytowanych na festiwalu. Jej wyniki jednoznacznie świadczą o tym, że Nowe Horyzonty głęboko wrosły w kulturalny pejzaż Wrocławia, Dolnego Śląska i Polski.
MFF Nowe Horyzonty i American Film Festiwal to wg ankietowanych najważniejsze, obok Brave Festivalu, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog i Wratislavia Cantans wydarzenia kulturalne Wrocławia, które przyczyniają się do kosmopolitycznego obrazu miasta i odegrały istotną rolę w wyborze miasta jako ESK 2016.
Nie brakuje wśród ankietowanych takich, którzy uczestniczą w wydarzeniu już 9 lub 10 raz. Ok. 60% pytanych twierdzi, że festiwalu nie można przyrównać do żadnego z istniejących i działających tego typu imprez w Polsce. Zwracają przy tym uwagę na integralność i unikatowość jego formuły oraz to, że ze względu na kompleksowość oferty jest to wydarzenie trudne do skopiowania. Jeśliby zaś mieli porównywać Nowe Horyzonty do innych wydarzeń tego typu na świecie, byłby to Sundance Film Festival ze względu na prezentację dużej liczby niezależnych twórców przedstawiających odważne kino, a jednocześnie obecność tytułów dobrze znanych, które odkrywa się na nowo, lub Berlinale z uwagi na  różnorodność prezentowanych filmów, wysoki poziom artystyczny i europejski sposób myślenia o kinie.
Ankietowani docenili także działania głównego sponsora festiwalu – marki T-mobile, podkreślając wyjątkowo  dojrzałe podejście do kwestii sponsoringu międzynarodowych imprez kulturalnych, objawiające się zgodą na usunięcie nazwy swojej firmy z nazwy festiwalu. Zwrócili także uwagę na wysoki profesjonalizm w przygotowaniu materiałów i brandingu miasta, które to, dzięki działaniom sponsora, na te kilkanaście dni stało się prawdziwym, światowym miastem festiwalowym. Widział i czuł to każdy, kto choć na weekend zajechał do Wrocławia w czasie NH.

Co zapadnie w pamięć?

Trudno podsumować w kilku słowach wszystko to, w czym mogli brać udział widzowie 11. MFF nowe Horyzonty, których, według szacunków organizatora, było ponad 111 tys. Wielkim szczęściem mogą cieszyć się wszyscy, którzy dostali się na jedna z projekcji Piny Wima Wendersa. Film był oblegany, a rezerwacja miejsc na seanse trwała od godziny 8 min. 30 s. 00 do g. 8 min. 30 s. 15. Ale to nie jedyny nowohoryzontowy rekord szybkości rezerwacji, bo równie oblegane były filmy Rozstanie Asghara Farhadiego, Habemus Papam – mamy papieża Nanniego  Morettiego, czy Koń turyński Béli Tarra. W sumie na festiwalu zaprezentowano 483 filmy, w tym 228 filmów pełnometrażowych. Reprezentowały one 44 kraje. Wielu zapadnie w pamięć także koncert zespołu Grinderman. Prawdziwa orgia muzyki i świateł, której centrum stanowił charyzmatyczny i hipnotyzujący Nick Cave jako wielki szaman rockowej awangardy, spotęgowana niezwykłą atmosferą Wyspy Słodowej, długo jeszcze będzie stanowiła punkt odniesienia dla wszystkich fanów prawdziwego rocka. We wszystkich wydarzeniach muzycznych festiwalu wzięło udział ponad 10 tys. uczestników.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy i tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Oprócz projekcji filmowych, na festiwalu zobaczyć można liczne wystawy i spektakle oraz wziąć udział w koncertach, wykładach i warsztatach. Bogaty program festiwalu składa się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną.  Więcej informacji na stronie www.nowehoryzonty.pl.
Mecenasem głównym festiwalu jest miasto Wrocław. Sponsorem głównym festiwalu jest operator sieci T-mobile.
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty powstało w celu krzewienia kultury filmowej w Polsce. Aby to osiągnąć, obok edukacji filmowej w kinach studyjnych i lokalnych, przygotowywania materiałów edukacyjnych dla nauczycieli i młodzieży oraz publikacji książkowych, Stowarzyszenie organizuje dwa festiwale filmowe: MFF Nowe Horyzonty oraz American Film Festival. Oba wydarzenia mają miejsce we Wrocławiu.

 

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Marzysz o idealnym makijażu, takim jakim mogą pochwalić się hinduskie...
W surowych wnętrza Soho Factory w Warszawie odbył się pokaz jednego z...
Wyjątkowy klimat i ciekawe stylizacje. Zobaczcie, co wyczarowały Patrycja...
L'Oréal Paris został partnerem strategicznym oraz kreatorem makijażu i...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.