Podziel sie!

laptop_netbookJedno i drugie jest kompletnym komputerem przenośnym, jak poznać różnicę i wybrać coś dla swoich potrzeb?

Są dwie podstawowe różnice - wielkość i moc obliczeniowa. Netbookiem możemy nazwać wszystko to, co mieści się poniżej 13 cali, laptopem wszystko powyżej tej wielkości. Laptop to nic innego jak normalny komputer skompresowany do przenośnego formatu z dołączoną baterią. Netbook z kolei jest ukierunkowany na jak najdłuższą żywotność baterii i mały rozmiar komputera, pozbawionego wszelkich zbędnych dodatków.

Dla kogo Netbook?

Netbooki są urządzeniami ukierunkowanymi na wysoką mobilność. Są bardzo małe i lekkie, co w połączeniu z wysoką wydajnością baterii (ok. 10 godzin) daje nieprzeciętne możliwości pracy w terenie i podróży. Wadą Netbooka jest jego wysoce ograniczona wydajność i mały ekran. Da się na nim obejrzeć film, czy przeglądać zasoby sieci, jednak po dłuższym czasie jest to nużące. Wymagające programy, czy gry komputerowe na Netbooku też szybko zmęczą nasz wzrok. Zazwyczaj Netbooki, z uwagi na oszczędność miejsca, pozbawione są napędu CD/DVD, niektórych portów do komunikacji i gniazd rozszerzeń. Problemem może być też dysk twardy, który ma ograniczoną ilość miejsca. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest ich cena. Nowy model dobrej klasy można kupić już za około 1000 zł. Pamiętaj, że taki komputer zmieści się do większej torebki i jest niezwykle kobiecy!

Netbooki polecane są głównie osobom znajdującym się w ciągłej podróży lub których zajęcie wymusza częste korzystanie ze sprzętu komputerowego poza biurem lub domem. Z uwagi na swoje ograniczenia Netbooki powinny kupować osoby, które mają dostęp do zwykłego komputera.

Dla kogo Laptop?

Laptopa można nazwać konektorem pomiędzy netbookami, a komputerami stacjonarnymi. Nigdy jednak nie będą konkurencją ani dla jednych, ani dla drugich, a co najwyżej alternatywą. Posiadają wysoką moc obliczeniową, odpowiednią ilość pamięci RAM i dobre karty graficzne, ale ze względu na specyfikę tego sprzętu, na podobnym poziomie cenowym zawsze będą ustępować wydajnością komputerom stacjonarnym. Ponadto brak możliwości rozbudowy laptopa działa tu wybitnie na jego niekorzyść.

Na polu mobilności będą z kolei zawsze w tyle za netbookami, ze względu na krótki czas pracy baterii i większe rozmiary.

Urządzenia te polecane są głównie osobom, które często zmieniają miejsce pobytu i potrzebują mieć pełnowartościowy komputer z dużym wyświetlaczem zawsze przy sobie. Laptop nie nadaje się co do długiej pracy, gdy funkcjonuje na baterii, aczkolwiek pojemność dysku twardego, moc obliczeniowa i możliwość zarchiwizowania danych na dysku optycznym w pełni tę wadę wynagradzają.

Poniżej kilka propozycji ze sklepów http://www.komputronik.pl i http://www.vobis.pl

K/S

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Dość długo poszukiwałam idealnego tuszu, który dorówna marce MAC pod...
Ile czasu, energii i nerwów zajmuje statystycznie kobiecie aktywnej...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.