Podziel sie!

przepisy_rowerowe_Moda na eko jazdę, czyli na rowery trwa. Niedawno zmieniły się przepisy i teraz masz więcej praw!

Żeby bezpiecznie jeździć na rowerze, musisz dokładnie znać przepisy i być uważnym w stosunku do innych. Pamiętaj, że rower musi być wyposażony w sprawne hamulce, dzwonek i światła. Z przodu powinnaś mieć białą lampkę, a z tyłu czerwoną. Warto też wyposażyć się w odblaski i kask, choć te nie są obowiązkowe. Lepiej unikaj ciemnych ubrań, w których będziesz niewidoczna. Zrezygnuj też ze słuchawek w uszach, które będą utrudniać ci orientację w tym co się dzieje dookoła.

Mandaty

Jazda po chodniku w miejscu niedozwolonym może cię kosztować 50 zł. Przejazd na rowerze przez przejście dla pieszych w miejscach, gdzie nie ma wyznaczonych specjalnych torów dla rowerów, grozi karą w wysokości 100 zł. Za jazdę po alkoholu grozi ci areszt i grzywna do 1000 zł. Dodatkowo sąd podejmie decyzję czy stracisz prawo jazdy do kierowania innymi pojazdami, czy nie będziesz mogła jeździć tylko rowerem.

Co z chodnikiem?

Jeśli jedziesz ruchliwą drogą, a dodatkowo przeszkadza ci dziurawe pobocze, możesz zgodnie z nowymi przepisami, zjechać na chodnik. Jeśli jednak masz możliwość jazdy po drodze dla rowerów, ścieżce lub oddzielnym pasie ruchu, musisz zjechać z chodnika. Poprzednie przepisy nakazywały jeździć chodnikiem lub poboczem, a zjechać mogłaś tylko, gdy na drodze prędkość przekraczała 50 km/h lub gdy towrazyszyło ci dziecko do 10 roku życia. Nowe przepisy są zatem dużo bardziej przyjazne dla rowerzystów. Dodatkowym ich plusem jest to, że gdy pada ulewny deszcz, śnieg lub nawierzchnia jest śliska, masz prawo zjechać na chodnik. Ważne jest, abyś pamiętała, że na chodniku pierwszeństwo mają zawsze piesi, więc zrezygnuj z brawurowej jazdy i dzwonienia co chwilę.

Inne ułatwienia

Na świecie i na chodniku mogą już jechać 2 rowery obok siebie, ale pamiętaj, że na zwykłej drodze 2 osoby dorosłe na rowerach obok siebie, to łamanie przepisów i duże utrudnienie ruchu dla samochodów. Jeśli jedziesz, z dzieckiem, możesz jechać równolegle i je asekurować. Nowością jest też zgoda na przyczepki, w których możesz przewozić dzieci. Riksza nie może przekroczyć szerokości 90 cm i możesz nią jeździć po jezdni i po ścieżce. Nie masz obowiązku zatrzymania się, gdy jesteś na jezdni, a samochód ma problem z wyprzedzeniem cię. Możesz spokojnie jechać swoim tempem. Masz też nowe prawo do korzystania ze środkowego pasa ruchu na skrzyżowaniach i rondach. Teraz wyprzedzasz korek prawą stroną, co do tej pory było niemożliwe. Wiedz też, że gdy kierowca auta skręca, masz pierwszeństwo.

Przepisy przepisami

Przy tylu dobrych wiadomościach mamy też kilka złych. Po pierwsze, wejście w życie przepisów to jedno, a ich przestrzeganie to drugie. Wielu kierowców nie zna nowych przepisów albo je lekceważy. Nie podchodź więc do zmian prawa z euforią, ale z ostrożnością! Nastaw się też, że przechodnie nieznający nowych reguł też mogą być nerwowi, gdy pojawisz się na chodniku. Jeśli sporo jeździsz, zwłaszcza po mieście, ubezpiecz się! OC dla rowerzystów nie jest obowiązkowe, ale bardzo przydatne.

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Każda świeżo upieczona mama, troszczy się o swoje maleństwo w sposób...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.