Podziel sie!

odkurzacz zelmerStary odkurzacz nie spełnia twoich oczekiwań albo się zepsuł? Sprawdź, jakie nowości proponują producenci sprzętu AGD.

Każda z nas odkurza mieszkanie z różną częstotliwością. Codziennie, raz na tydzień lub wtedy, kiedy widać, że już trzeba to zrobić. Odpowiednio dobrany sprzęt może znacznie usprawnić tę niezbyt wyrafinowaną czynność. Warto przyjrzeć się jeszcze raz staremu odkurzaczowi i zapamiętać wszystkie jego wady. Gabaryty sprzętu (WxSxG), waga, parkowanie pionowe, poziome lub oba sposoby do wyboru są ważne. Jeżeli na odkurzacz jest przeznaczony niewielki kącik, to warto zapisać wymiary urządzenia. Noszenie po schodach kolosa będzie udręką. Podczas kupowania odkurzaczy z wymiennym workiem na kurz ważna jest powierzchnia mieszkania. Do mieszkań o powierzchni 50 m2 wystarczy worek 2,5 l, ale dla przestrzeni większej niż 150 m2 worek musi mieć co najmniej 4 l pojemności. Bardzo pożyteczna jest funkcja, która sygnalizuje zapełniony worek lub jego brak. Wygodny jest duży zasięg sprzętu, czyli suma długości kabla, węża i rury teleskopowej. Moc silnika podawana w tysiącach watów wskazuje, ile prądu zużyje się podczas pracy. Im większa, tym odkurzacz droższy w eksploatacji. Natomiast moc ssąca określa, z jaką siłą będzie wciągany kurz i śmieci. Nie ma sensu kupować sprzętu o mocy mniejszej niż 280W. Ten parametr powinien mieć regulację, bo trudno odkurzyć delikatną zasłonę, używając maksymalnej mocy. Najwygodniej, gdy wskaźnik regulacji jest łatwo dostępny i znajduje się na obudowie. Nie wszyscy producenci podają w opisie moc ssącą. Trzeba się więc o nią dopytać lub znaleźć odpowiednią informację w instrukcji.

Silence, czyli cisza

Jest to deficytowy towar w XXI wieku, ale i w tej dziedzinie zrobiono postępy. Natężenie pracy odkurzacza podaje się w decybelach. Cicho pracujący sprzęt to taki, którego poziom hałasu mieści się w 75dB. Wtedy producenci przeważnie dodają do nazwy odkurzacza przymiotnik „silent". Zawsze lepiej się upewnić i włączyć maszynę w sklepie. Teleskopowa, wygodna rura ssąca jest już standardem. Bywa wyposażona w różne rodzaje ssawek, turbossawek, elektroszczotek, schowków na akcesoria, zwijaczy kabla. Warto sprawdzić, czy w wybrany model posiada te elementy. Różnorodność szczotek i ssawek pozwala na odkurzenie nie tylko całego mieszkania, ale i wszystkich sprzętów oraz szczelin. Duże, miękkie kółka i odbojniki są bardzo praktyczne. Należy upewnić się, czego dotyczy gwarancja i jaki okres czasu obejmuje. Dla kobiet ważne jest również, aby odkurzacz miał wygodną rączkę do podnoszenia oraz ciekawą kolorystykę i estetykę wykonania. Nowoczesny design jest wysoko ceniony, ale łatwy dostęp do wszystkich części i prostota w obsłudze są niezbędne.

Filtry nie są już nowością

Przyjemnie jest przebywać w czystym i miłym otoczeniu, pozbawionym kurzu i alergenów, dlatego też warto zapłacić trochę więcej. Dobre modele mają nawet kilka filtrów. Najbardziej ekonomiczne są filtry stałe, które można wymyć. HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) skonstruowane są z włókna szklanego i żywicy. Filtry klasy S to specjalne włókna z kilkoma warstwami bibuły z ładunkami elektrostatycznymi. Są jeszcze mikrofiltry ACF, filtry ochrony silnika, flizelinowe i zwykłe gąbeczki. Powietrze jest nie tylko oczyszczane, ale nawilżane i jonizowane. Wskaźnik zabrudzenia filtra pokazuje, kiedy trzeba go wymyć lub wymienić. Jednak to wszystko nie gwarantuje czystego powietrza, jeżeli obudowa sprzętu jest nieszczelna. Produkty firmy „Miele" mają certyfikat HEPA na całe urządzenie łącznie z obudową. Innym rozwiązaniem są odkurzacze z filtrem wodnym – tzw. odkurzacze wodne. Minusem tego rozwiązania jest to, że koniec pracy nadchodzi dopiero po wymyciu i zdezynfekowaniu pojemnika na wodę. Niestety, są ona cięższe od innych typów. W odkurzaczach bezworkowych raz na jakiś czas trzeba opróżnić pojemnik z kurzu, wypłukać go i wysuszyć. Odpada koszt związany z kupowaniem worków, wymianą itp.

Piorą i co jeszcze?

Odkurzacze piorące to kolejny etap w postępie produkcji tych urządzeń. Piorą dywany, tapicerkę, wykładziny, myją okna, meble, kilkakrotnie filtrują powietrze. Nie potrzebują nadzoru człowieka. Naładowane pracują 90 minut bez przerwy. Bezzałogowe, bezworkowe, bezpieczne, bezkonfliktowe. Rozładowane same wracają do stacji dokującej, omijają przeszkody, bocznymi szczotkami czyszczą krawędzie w najdziwniejszych miejscach, wykrywają zarysy schodów i omijają je. Lekki, akumulatorowy odkurzacz wygląda jak trochę za duża szczotka albo jak froterka. Zasilany jest akumulatorem, nie wymaga więc kabla. Ma łatwy do wyczyszczenia stały pojemnik na kurz, a wyposażony w innowacyjną szczotkę Delta świetnie wymiata wszystkie niedostępne kąty. Po użyciu odstawia się go na podłogową ładowarkę i w dowolnym momencie ten mini odkurzacz jest gotowy do pracy. Gdzie zatem tkwi problem? Może w nadmiarze? Trzeba się dobrze zastanowić, jakiego odkurzacza tak naprawdę potrzebujemy w domu i ile możemy na jego zakup przeznaczyć.

Barbara Baran

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Wrastające paznokcie (unguis incarnatus) to bardzo bolesna dolegliwość,...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.