Podziel sie!

arbuz.malyArbuz - wspomaga pracę serca, odchudza, hamuje procesy nowotworowe. Dlaczego warto jeść arbuzy?

Nie wszyscy wiedzą, ale arbuz należy do grupy jagód. Można więc powiedzieć, że jest największą na świecie jagodą. Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie znajdziecie ją w warunkach hodowlanych i dzikich. Plantacje arbuzów znajdziecie we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii czy Chorwacji. To idealna propozycja na lato, ponieważ arbuz w 92% składa się z wody, która w gorące dni jest na wagę złota dla naszego organizmu. 100 gram arbuza ma zaledwie 37 kalorii - dla porównania ananas ma 54 kalorie, jabłko 47 a pomarańcza 44 (w 100 gramach).

 

Arbuz jest znakomitym źródłem potasu, beta karotenu i witaminy C

Zawarte w arbuzach składniki mineralne i związki antyoksydacyjne mają silne działanie przeciwutleniające. Przypisuje się im działanie kardioprotekcyjne, czyli wspierające serce. Zawarte w arbuzie karotenoidy są bardzo silnymi antyoksydantami. Najbardziej aktywnym związkiem o takich właściwościach w arbuzie jest likopen. Substancja ta zapobiega niekorzystnym tlenowym przemianom cholesterolu, ma także silne działanie antyaterogenne. Arbuz pozwala nam się pozbyć wolnych rodników, czyli wpływa pozytywnie na nasz układ krwionośny. Zmniejsza ryzyko chorób układu naczyniowo-sercowego, ryzyko zawału serca, miażdżycy i udaru mózgu.

Witamina A i C oraz potas, których źródłem jest arbuz pomagają obniżyć wysokie ciśnienie. Jednak najważniejszym atutem arbuza jest zawartość likopenu. Arbuz ma go dwa razy więcej niż pomidory. Likopen zmniejsza ryzyko nowotworów. Szczególnie polecany jest mężczyznom, bo wzmaga potencję, ale też obniża ryzyko raka prostaty.

Innym atutem tej ogromnej jagody jest cytrulina. Substancja ta jest doceniana przez sportowców. Wykorzystywana jest do zwiększania wydajności cyklu mocznikowego. Oprócz tego cytrulina ma udowodnione naukowo działanie antykataboliczne, co oznacza zwiększoną ochronę tkanki mięśniowej przed jej niszczeniem czy rozpadem. Wykazano również, że cytrulina zmniejsza intensywność tzw. zakwasów, więc warto zjeść arbuza po ciężkim treningu.

Arbuz ma działanie moczopędne i detoksykacyjne. Spożywanie arbuza zaleca się osobom gorączkującym i odwodnionym. Sok i miąższ arbuza doskonale nawadniają organizm i dostarczają przy tym niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elektrolitów i węglowodanów. Arbuzy zmniejszają też intensywność przykrych dolegliwości, które występują dzień po spożyciu nadmiernych ilości alkoholu.

Oprócz soku i miąższu właściwości lecznicze przypisuje się pestkom i grubej łupinie. Badania naukowe prowadzone na całym świecie udowodniły, że pestki arbuza mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, są pomocne w przypadku zakażeń i infekcji układu pokarmowego, a także zmniejszają intensywność biegunek. Działają kojąco w nieżytach układu oddechowego i łagodzą objawy chorób skóry. Najnowsze badania naukowe dostarczyły dowodów na skuteczne działanie ekstraktu z pestek arbuza w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych (między innymi w odniesieniu do E. coli). Inne badania wykazały, że pestki arbuza mają silne właściwości przeciwzapalne, a także wspomagają leczenie chorób prostaty. Z kolei łupina arbuza jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, w jej białej części zawarta jest największa część wspomnianej wcześniej cytruliny.

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Wrastające paznokcie (unguis incarnatus) to bardzo bolesna dolegliwość,...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...