Podziel sie!

Fotolia 128752865_SCzęsto słyszy się, że rozwód to trauma dla dzieci. Wielu psychologów radzi jak się rozwieść z możliwie najmniejszym negatywnym skutkiem dla dzieci. A jednak jak się okazuje czasami związek rodziców potrafi być prawdziwą gehenną dla dzieci, ktora ma wpływ na całe późniejsze dorosłe życie. Czasami rozwód jest lepszym rozwiązaniem. 

Nerwy, brak szacunku, kłótnie, awantury i obelgi, brak zaufania oraz wzajemne oskarżenia lub tzw. ciche dni - to wszystko ma ogromny wpływ na Twoje dzieci. Dlaczego?

Po pierwsze, dzieci wyciągają wnioski o budowaniu relacji i zaufania na podstawie obserwacji najbliższych. Jeśli widzą, że rodzice drą przysłowiowe koty, to myślą, że tak wygląda i powinien wyglądać każdy związek. Czują się zagrożone. Unikają kontaktów z rówieśnikami, bo jeśli dwoje najbliższych sobie ludzi potrafi się tak ranić, to co dopiero obcy ludzie. Boją się krzywdy i dlatego bardzo często nie potrafią w dorosłym życiu angażować się w związki ani budować nowych relacji.

Po drugie, dzieci nie powinny być obserwatorami i uczestnikami kłótni, w których rodzice podważają swój autorytet. Takie zachowanie w przyszłości zaowocuje uciekaniem od jednego rodzica do drugiego i odwrotnie. Tu też dziecko traci grunt pod nogami, bo ktoś, kto był zawsze autorytetem i nadal powinien nim być, nagle jest obrzucany błotem przez drugiego rodzica. W takiej sytuacji dziecko czuje się zagrożone. 

Po trzecie, awantury i krzyki wywołują u dzieci poczucie zagrożenia. Często dzieci obwiniają się i doszukują się swojej roli w konflikcie. To wprowadza je w ogromny smutek i poczucie żalu, straty czegoś, co kiedyś wyglądało inaczej itp. Życie w poczuciu winy nie pozwala na bycie szczęśliwym, że nie wspomnę o budowaniu dojrzałych relacji.   

Po czwarte, wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie można żonglować dziećmi w poszukiwaniu poparcia lub uzyskaniu przewagi w konflikcie. Wciąganie dzieci we własne kłótnie prędzej czy później sprawi, że dzieci odwrócą się od rodziców. Będą szukały wsparcia w otoczeniu, używkach lub będą desperacko próbowały na siebie zwrócić uwagę.  

 

Na podsumowanie. Przypomina mi się rozmowa z przyjaciółką, która opowiadała o tym, jak jej rodzice się kłócili aż w końcu się rozwiedli. Zapytałam ją co czuła, gdy brali rozwód (miała około 15 lat). Odpowiedziała ku mojemu zaskoczeniu: ulgę! "Wreszcie zaczęłam żyć w domu bez awantur i krzyków. Tato jest dla mnie ważny. Mama też, ale osobno są zdecydowanie lepszymi i szczęśliwymi ludźmi. Pewnie, że wolałabym żyć z nimi razem, ale wiem, że to było niemożliwe a wręcz wykańczało mnie psychicznie." Niestety moja przyjaciółka do dziś nie ułożyła sobie życia z drugą połową, choć ma już prawie 40 lat. Dlaczego? Sama odpowiada, że nie potrafi się do końca zaangażować, bo związek kojarzy jej się z awanturami, krzykami i stresem.

Zastanów się co robisz swojemu dziecku!

Judyta Kruk 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Internet niesie ze sobą wiele pożytku, ale dla wielu zawodów przynosi...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...