Podziel sie!

166829376 469573884384874_4647726312091956871_nOto jest pytanie. Pewnie wiele z Was zastanawia się nad żurkową strategią. To ostatni dzwonek, żeby zabrać się za zakwas. 

Teoretycznie jeszcze nie jest za późno, żeby zabrać się za własny zakwas na żur. Dlaczego warto go zrobić? Bo będziecie mieć pewność co w nim jest i będziecie mieć gwarancję, że nawet jak nie wyjdzie idealnie, to zrobiłyście go same. Nic nie daje większej satysfakcji! 

Co z tym zakwasem?

Czas wykonania to 72 h, więc spokojnie - dasz radę!

Trudność: daj spokój, każdy kiedyś zrobił zakwas na żur i każdemu wyszedł. Trudno tu coś zepsuć. Na wszelki wypadek tylko napiszę: ostrożnie z trzymaniem zakwasu przy kaloryferze. 

Co jest potrzebne:

  • dobre chęci,
  • 35 g płatków owsianych,
  • 35 g ziaren żyta (dostaniesz w sklepie ze zdrową żywnością),
  • 35 g mąki żytniej żurkowej (typ 720, choć możesz na upartego kupić 920),
  • 500 g wody,
  • ząbek czosnku, który będzisz przkrawać wzdłuż na pół
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 1 liść laurowy 
  • możesz dodać kilka suszonych grzybów dla smaku

Płatki owsiane zmiel w maszynce do mięsa lub w robocie kuchennym. Dodaj do mielenia ziarna żyta. Mąkę przesyp do słoja (1 l). Włoż do słoja wszystkie składniki i przykryj papierowym ręcznikiem. Przymocuj gumką recepturką i odstaw na 3 dni w miejscu o temperaturze pokojowej (nie pod kaloryferem!). 

Jeśli nie masz czasu...

Kup gotowy zakwas, ale uwaga sięgaj po te ze sklepów ze zdrową żywnością. Czytaj skład. Nie kupuj zakwasów z sorbinianem potasu, cukrem, olejem palmowym, wzmacniaczami smaku, glutaminianem sodu. Wielkanocna dieta jest wystarczająco obciążająca dla naszego układu pokarmowego, żeby jeszcze faszerować go kolejnymi szkodliwymi składnikami. Jednak gotowe zakwasy też nie są złe pod warunkiem, że nie mają w sobie chemii. 

Żur z torebki

Najgorszy z możliwych wyborów. Chcesz wiedzieć dlaczego? Przeczytaj skład. Ja też lubię żurek z torebki, ale niestety zdrowy nie jest. Wielkanoc to dobra okazja, żeby podjąć wyzwanie i ugotować coś własnego. Dlatego niech moc będzie z Wami i róbcie własne, domowe żurki. 

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Moda nie dotyczy tylko ubrań. Choinka też może być modna! Zobacz kolekcje...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.