Podziel sie!

zielone pranie_510xKosmetyki ekologiczne do kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Moda na to, co bio i organic powoduje, że coraz trudniej odróżnić kosmetyki naturalne od tych, które tylko takie udają.

Działania mające na celu nadanie kosmetykom nieekologicznym „zielonego" charakteru określane są mianem greenwashingu. Greenwashing jest nieuczciwą praktyką firm, które tworzą sugestywny, „zielony" PR swoich produktów, tuszując często w ten sposób ich rzeczywiste pochodzenie. Zjawisko to przejawia się najczęściej używaniem uogólnień – może się zdarzyć, że produkt reklamowany jako naturalny w rzeczywistości zawiera tylko niewielki procent naturalnych surowców. Równie często firmy reklamują swój kosmetyk jako ekologiczny lub organiczny nie popierając tego żadnymi wiarygodnymi certyfikatami. Innym przykładem jest tworzenie w świadomości konsumenta odpowiedniej wizualizacji na temat produktu – opakowania zdobią zielone listki, soczyste owoce lub krystalicznie czysta, źródlana woda.

Jak nie dać się więc nabić w zielonego balona? Nie pozostaje nic innego jak dokładnie i świadomie czytać etykiety, a szczególnie uważnie należy przyglądać się składom. Kosmetyk naturalny nie może zawierać takich substancji jak: parabeny, silikony, pochodne ropy naftowej, PEG-i, surowce modyfikowane genetycznie, jak również syntetyczne barwniki i aromaty. Mile widziane są za to roślinne ekstrakty zapisywane najczęściej po łacinie. Jeśli trudno Ci spamiętać to, czego powinnaś unikać, zawsze możesz skorzystać z darmowej, mobilnej aplikacji O&N Collective (Organic & Natural Skin Care), która szybko przetłumaczy, co oznacza poszczególny składnik.

Zwracaj również uwagę na to, czy dany kosmetyk posiada certyfikat potwierdzający jego ekologiczność. Najpopularniejszym certyfikatem jest ECOCERT, ale kosmetyk może posiadać również oznaczenie takich jednostek jak: BDIH (Niemcy), BIOFORUM (Belgia) czy SOIL ASSOCIATION (Wielka Brytania).

Warto pamiętać także o kilku najważniejszych zasadach. Powszechnie uznaje się za kosmetyki naturalne te, których co najmniej 95% składu stanowią naturalne surowce roślinne. Wyciągi z roślin w kosmetykach ekologicznych muszą pochodzić z certyfikowanych upraw (czasem – np. w przypadku alg - mogą to być dzikie zbiory), na których każdy etap produkcji jest ściśle kontrolowany. Dopuszczalne jest stosowanie składników pochodzenia zwierzęcego, jednak tylko od zwierząt żywych – np. wosk pszczeli, mleko. Eko-kosmetyki mogą wykorzystywać substancje otrzymywane chemicznie tylko pod warunkiem, że nie zanieczyszczają one środowiska. Cały proces produkcji takiego kosmetyku powinien być również przyjazny dla środowiska, podobnie jak jego opakowanie – ekologiczne i łatwe do ponownego przetworzenia.

Aneta Winiarska

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Kilka dni temu zakończył się 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...