Podziel sie!

alergiaDziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Jedni skaczą z radości, a inni już sięgają po chusteczki i leki na alergię. Nie lekceważ pierwszych objawów.

Jeśli męczy cię długotrwały katar, który systematycznie pojawia się wiosną, to może być oznaka alergii. Nieleczona alergia może prowadzić do astmy oskrzelowej, zapalenia zatok lub częstych infekcji. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja i diagnoza. Na wiosnę w powietrzu zaczynają unosić się pyłki roślin i drzew, które są częstą przyczyną alergii. Każdy organizm skłonny do alergii, traktuje pyłki jak wrogów. Układ odpornościowy produkuje przeciwciała, myląc pyłki z wirusami i bakteriami. I w ten sposób alergik odczuwa nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu oddechowego. Najtrudniejszy okres dla alergików trwa od końca marca do maja, dlatego już zaczynają się uzbrajać w leki i cierpliwość. Uczuleni na pyłki traw przeżywają prawdziwą gehennę od maja do lipca.

Jak rozpoznać alergię?

Po pierwsze, katar alergiczny trwa dłużej, niż katar wirusowy. Przeważnie katar wirusowy mija po 7 dniach, a alergia trwa nawet kilkanaście tygodni. Po drugie, poza katarem dokucza przewlekłe kichanie. Po trzecie, alergię poznasz też po kolorze śluzówki nosa. Gdy złapiesz przeziębienie, zauważysz czerwoną śluzówkę nosa. Przy alergii śluzówka jest biała. Kolejne objawy wskazujące na alergię to zanik zmysłu węchu oraz duszności. Struktura samego kataru nie jest tu wskazówką, ponieważ katar alergiczny może być zarówno gęsty, jak i wodnisty. Oprócz kataru alergicy zwykle cierpią na zapalenie spojówek. Towarzyszy temu łzawienie i swędzenie spojówek. Czasami oczy mogą być zaczerwienione i spuchnięte.

Zewnętrzne końcówki oczu też mogą swędzieć. Czasami w tym miejscu pojawia się delikatna, drobna wysypka. Najczęstszym objawem alergii jest jednak suchy, męczący kaszel, który nasila się w nocy i nad ranem. Można rozróżnić alergię od infekcji po tym, że zwykle nie towarzyszy jej gorączka. Często objawem uczulenia może być wydzielina ściekająca po tylnej ścianie gardła. Jednak pamiętaj, że najlepszym potwierdzeniem choroby alergicznej są testy. Jeśli dokucza ci uporczywy katar, który utrzymuje się długo i masz powyższe objawy, zgłoś się do alergologa. Na bezpłatną wizytę u alergologa potrzebne jest skierowanie od internisty i trochę cierpliwości. Alergia bowiem należy do chorób cywilizacyjnych i cierpi na nią bardzo dużo ludzi. Najbliższe wolne terminy do alergologów mogą cię zaskoczyć. Kolejki są długie, więc warto uzbroić się w cierpliwość albo zdecydować się na wizytę prywatną. Najbardziej skuteczne w wykrywaniu pyłków tzw. wziewnych są punktowe testy skórne.

ABC testów

Na tydzień przed badaniem nie możesz łykać leków antyalergicznych i wapna. W dniu badania nie smaruj rąk balsamem. Wszystko po to, by wynik badań był jak najbardziej wiarygodny. Z reguły taki test zawiera około 20 alergenów, ale czasami lekarz modyfikuje testy. Sama próba polega na naniesieniu kropelek substancji na przedramiona lub plecy. Jeśli w miejscu kropli pojawia się zczerwienienie lub bąbel, to znaczy, że na ten konkretny alergen jesteś uczulona. Im większa reakcja skórna, tym większy stopień uczulenia. Takie testy kosztują od 70 do 200 zł za zestaw alergenów. Możesz też zdiagnozować alergię przy pomocy testów z krwi. Stosuje się je u osób z bardzo silną alergią. Z pobranej krwi odczytuje się poziom IgE. Czynnik ten można badać pod kątem różnych alergenów lub jako czynnik całkowity. Cena uzależniona jest od ilości pyłków, kształtuje się w pułapie od 60 do 300 zł.

Czym się leczyć?

Współczesne leki bardzo dobrze sobie radzą z alergią. Nowoczesnej generacji leki nie mają tylu skutków ubocznych, co kiedyś. Działają długo, więc wystarczy wziąć 1 tabletkę na dobę. Leki na alergię można podzielić na dwie grupy: leki antyhistaminowe i sterydy. Leki antyhistaminowe występują w postaci kropli, syropów i tabletek. W małych dawkach można je kupić bez recepty, ale radzimy skonsultować się z lekarzem. Takie leki bierze się przez cały okres występowania objawów. Preparaty sterydowe są przeznaczone dla osób z bardzo silną alergią. Ich zadaniem jest nie tylko usuwanie objawów, ale także działanie przeciwzapalne. Dawka sterydów w takich lekach jest niewielka, dlatego nie musisz się obawiać skutków ubocznych. Czasami preparaty sterydowe występują w postaci kropli do nosa, które po kilku dniach przynoszą ulgę. Doskonałą i polecaną metodą walki z alergią jest odczulanie. Ta metoda ma już ponad 100 lat. Odczulanie polega na wstrzykiwaniu rosnącej dawki alergenu pod skórę. Immunoterapia trwa od 4 do 5 lat. Po każdym zastrzyku pacjent musi pozostać w poradni alergologicznej 30 minut ze względu na ryzyko wstrząsu anafilaktycznego. Taka reakcja zachodzi jednak bardzo rzadko. Immunoterapia występuje również w postaci doustnej. To bardzo skuteczna metoda leczenia alergii, jednak istnieją przeciwwskazania do takiej terapii. Osoby z niewydolnością układu krążenia, a także z ciężkimi chorobami układu oddechowego, cukrzycą i chorobami tarczycy nie powinny przechodzić odczulania.

Kilka cennych rad

Jeśli jesteś alergikiem, powinnaś pamiętać o tym, żeby stosować profilaktykę. Jeśli usłyszałaś komunikat o wysokim stężeniu pyłków, na które jesteś uczulona, to w miarę możliwości unikaj wietrzenia domu i długich spacerów. Miejsca wskazane dla ciebie na spacery to jezioro, rzeka, morze i las iglasty. Tam jest o wiele niższe stężenie pyłków leszczyny, olchy, wierzby, brzozy i innych popularnych roślin i drzew pylących. Unikaj łąk, parków i lasów mieszanych. Spaceruj po deszczu i wieczorami - wtedy stężenie pyłków spada. Jeśli najbardziej dokucza ci swędzenie i pieczenie oczu, noś okulary przeciwsłoneczne, które trochę zmniejszą dostęp pyłków do oczu. Wskazana jest też czapka z daszkiem lub kapelusz z szerszym rondem. Jeśli po wiosennym spacerze męczą cię objawy, sięgnij po wapno. Może trochę zmniejszyć objawy. Na pocieszenie dla wszystkich alergików informujemy, że prawie połowa Polaków cierpi na różnego rodzaju uczulenia, więc nie jesteście w swojej walce samotni. 

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Alice Point, Charlize Mystery i Jessica Mercedes - topowe blogerki, które...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...