Podziel sie!

260_cytologiaPrzejrzyj swój kalendarz i sprawdź, kiedy ostatnio robiłaś cytologię. Przypominamy, że powinno się powtarzać badanie raz do roku. Codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 kobiet. To może dotyczyć każdej z nas!

Info o cytologii

Badanie cytologiczne trwa krócej niż 5 minut i jest całkowicie bezbolesne. Polega na bardzo delikatnym pobraniu komórek z powierzchni szyjki macicy. Komórki te później badane są pod mikroskopem. Następnie otrzymujesz wynik, który warto omówić z lekarzem. To najskuteczniejsza metoda wykrywania raka, ale też innych chorób i nieprawidłowości.

Kiedy się zgłosić?

Na cytologię powinna się zgłosić każda kobieta, zaraz po rozpoczęciu współżycia. Najlepiej zgłosić się na badanie między czwartym dniem po miesiączce, a czwartym dniem poprzedzającym kolejną menstruację. Dzień przed badaniem unikaj współżycia. Odczekaj 2 dni, jeśli stosowałaś jakiekolwiek środki dopochwowe albo irygacje.

Profesjonalne badanie

Rozmaz powinien być pobrany z dwóch miejsc. Jednym z nich jest tarcza szyjki macicy, a drugim kanał szyjki. Obie próbki nakładane są oddzielnie na specjalne szkiełka. Ważne, żeby były utrwalone odpowiednimi środkami. Tak trafiają do laboratorium, gdzie są dokładnie analizowane pod mikroskopem. Wyniki powinnaś otrzymać w ciągu kilku dni. Jeśli byłaś uczestniczką specjalnych programów chroniących przed rakiem, możesz trochę dłużej czekać na wynik.

Wyniki i co dalej?

Wynik możesz otrzymać w formie opisu nazywany oceną Bethesda lub w wersji klasyfikacji pięciostopniowej. W Polsce wciąż popularny jest ten drugi typ, choć wielu lekarzy mówi, że ta pierwsza forma jest znacznie lepsza. Pozwala bowiem określić zmiany nienowotworowe, czyli wskazuje na inne stany chorobowe. Im niższy stopień masz w wyniku, tym lepiej. Jeśli otrzymałaś wynik z tzw. I grupą oznacza to, że nie masz się czym martwić, a kolejne badanie możesz wykonać za 2-3 lata. II grupa jest najczęściej spotykana wśród pacjentek, które współżyją. To może oznaczać, że masz stan zapalny np. nadżerkę. Nie masz zmian przedrakowych, dlatego nie musisz się martwić. Porozmawiaj z lekarzem o leczeniu nadżerki i po leczeniu wykonaj ponownie cytologię. III grupa uznawana jest przez lekarzy za „podejrzaną”. Cytolog powinien określić stopień dysplazji. Średnia lub mała dysplazja powinna skutkować skierowaniem lekarskim na dodatkowe badania np. kolposkopię lub biopsję. Jeśli wynik wskazuje na IV grupę, możesz mieć raka przedinwazyjnego. Oznacza to, że komórki rakowe występują na razie wyłącznie w nabłonku. Miałaś dużo szczęścia, że zrobiłaś cytologię, ponieważ taki nowotwór wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny. Skontaktuj się pilnie z lekarzem i zacznij szybko leczenie. V grupa świadczy o wykryciu zmian złośliwych, czyli tzw. raku inwazyjnym. Jeśli nieprawidłowe komórki nie są liczne, a ty szybko poddasz się leczeniu, masz spore szanse na uratowanie życia.

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Już w sobotę 1600 osób utworzy wraz z WWF największą pandę...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...