Podziel sie!

bezpieczne_opalanieSpiekłaś się na słońcu? Gdy twoja skóra jest czerwona i piecze, ty możesz mieć zepsuty urlop i kłopoty z cerą. Dziś o profilaktyce i sprawdzonych sposobach na oparzenia słoneczne.

Zanim wyjdziesz na ostre słońce i spędzisz prawie cały dzień na plaży, koniecznie wsmaruj krem z odpowiednim filtrem. Krem z filtrem dobieraj na podstawie fototypu swojej skóry. Możesz go ocenić po kolorze włosów i skóry, ale także po reakcji twojej skóry na słońce. Oto krótka charakterystyka fototypów.

FOTOTYP I: rudy kolor włosów, bardzo jasna karnacja, efektów opalania właściciwe nie widać, powstają zaczerwienienia, plamy i bąble na skórze, która jest narażona na długotrwałe działanie słońca.
FOTOTYP II: blond włosy, bardzo jasna karnacja, skóra słabo brązowieje, ale za to reaguje zaczerwienieniem.
FOTOTYP III A: włosy w kolrze ciemnego blondu, jasna karnacja, jasna opalenizna ze skłonnością do rumieni.
FOTOTYP III B: brązowy lub szatynowy kolor włosów, jasna karnacja, ciemna opalenizna od złota do brązu.
FOTOTYP IV: ciemny, intensywny i brązowy kolor włosów, śniada karnacja, skóra z tendencją do bardzo szybkiego brązowienia.
FOTOTYP V: czarny kolor włosów, śniada karnacja, bardzo ciemna opalenizna.

W przypadku doboru kremu z filtrem trzeba pamiętać, żeby podzielić nasze opalanie na dwie fazy. Pierwsza to pierwszy kontakt z kąpielami słonecznymi, a druga występuje, gdy nasza skóra jest już przyzwyczajona do słońca. Przy pierwszym kontakcie ze słońcem fototyp I powinien sięgać minimum po kremy z filtrem 30-35. II fototyp może używać słabszego kremu (20-30), grupie III A wystarczy filtr 15-20, a III B 12-15. Kłopot w tym, że najczęściej sięgamy po filtry przeznaczone dla grupy IV i V, czyli 7-12 i 5-8. Wydaje nam się, że szybciej się opalimy, a tak naprawdę narażamy swoją skórę na oparzenia.

Kilka faktów o opalaniu

Oparzenia słonecznego doznała chyba każda z nas chociaż raz w życiu. Pieczenie, swędzenie, bąble, plamy i kolor czerwony to oznaki oparzenia słonecznego. Takie uczucie jest bardzo nieprzyjemne i potrafi zepsuć każdy urlop. Łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Czasami jednak wystarczy zapomnieć o posmarowaniu jednej części ciała albo o smarowaniu systematycznym i kłopot gotowy. Pocieszający jest fakt, że rumień po ekspozycji słonecznej utrzymuje się w ciągu 72 godzin. Następnie ustępuje lub pozostawia niewielką opaleniznę. Po kilku dniach odpoczynku od słońca, możesz znowu korzystać z uroków plażowania. W Polsce istnieje mit, że gdy przed plażowaniem udasz się do solarium, to unikniesz oparzenia i utrwalisz opaleniznę na plaży. Nic bardziej mylnego. Dermatolodzy przestrzegają, że bezpośrednio po pobycie w solarium znacznie łatwiej ulec poparzeniu słonecznemu. Choć powszechnie uważa się, że opalenizna świadczy o zdrowiu, to w rzeczywistości brązowienie skóry jest reakcja obronna organizmu na nadmiar słonecznego promieniowania ultrafioletowego. Poziom promieniowania zależy od wielu czynników np. położenia geograficznego, pory roku i dnia. Chmury pochłaniają aż 30% promieniowania. Im wyżej się opalasz, tym promieniowanie jest silniejsze np. 1000 m. n.p.m. promieniowanie osiąga o 6% wyższą wartość. Odbicie promieni od wody, czy śniegu wzmaga promieniowanie o 25-30%, a od trawy o o 5%.

Jak rozpoznać rodzaje oparzeń?

Szczególnie bezpiecznie należy opalać powieki i okolice oczu, dekolt, dół brzucha, wewnętrzne powierzchnie ud. W tych miejscach skóra jest bardzo delikatna i wymaga właściwej ochrony. Oparzenie I stopnia rozpoznasz po zaczerwienieniu, i nabrzmieniu skóry. Gdy na skórze widzisz bąble i pęcherze, to masz do czynienia z oparzeniem II stopnia. Oparzeniu może też towarzyszyć udar słoneczny. Najczęściej pojawia się u osób starszych i dzieci. Żeby się przed nim zabezpieczyć, musisz nosić nakrycie głowy i chronić przed słońcem kark. Pamiętaj też o piciu dużej ilości wody. Możesz też zauważyć alergię słoneczną. Najłatwiej rozpoznać ją po drobnych krosteczkach i bąblach na skórze. Aby zabezpiczyć się przed takimi objawami pij wapno dla alergików, a po opalaniu smaruj skórę specjalnymi preparatami aptecznymi.

SOS dla skóry

Gdy doświadczysz oparzenia słonecznego, stosuj sprawdzone metody i nie lekceważ objawów. W poparzeniu I stopnia pomogą ci chłodny prysznic, okłady z zimnego mleka, jogurtu naturalnego lub kefiru. Nie sięgaj po kefiry i jogurty owocowe, bo możesz podrażnić skórę. W aptekach jest szereg maści zawierających witaminę E, alantoinę i pantenol. Sprawdzonym sposobem jest Panthenol w aerozolu. Możesz też sięgnąć po Apipanten. Producenci kosmetyków też proponują kremy i balsamy po opalaniu. Wśród licznych produktów znajdziesz maści, balsamy, żele chłodzące, których zadaniem jest mocno nawilżyć skórę i przynieść ulgę w pieczeniu i swędzeniu. Gdy zauważysz poparzenie II stopnia, lepiej udaj się do lekarza. Ulgę może przynieść ci okładanie skóry lodem, ale to może nie wystarczyć. Zwykle lekarze przepisują leki steroidowe.

Danuta Studencka-Derkacz

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

W ostatni piątek wakacji goście Portu Łódź będą mieli okazję wziąć udział...
Majówka zbliża się wielkimi krokami, a prognozy pogody wydają się...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.