Podziel sie!

Skorzystaj z bezpłatnej profilaktyki.W dniach od 8 do 16 sierpnia Gemini Park zaprasza mieszkanki Bielska-Białej do skorzystania z badania mammograficznego.

Przed Centrum stanie mammobus firmy FADO, realizującej program Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który jest w całości finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bezpłatnymi badaniami mammograficznymi objęte są panie od 50 do 69 roku życia (rocznik 1942-1961). Panie nie objęte programem profilaktycznym mogą skorzystać z badań odpłatnie - cena takiego badania to 80 zł. Warunkiem koniecznym do wykonania badania w tej sytuacji jest uzyskanie zaświadczenia od lekarza dowolnej specjalności o braku przeciwwskazań do wykonania mammografii.
Mammografia (rentgenowskie badanie piersi) jest najbardziej skuteczną metodą w diagnostyce wczesnych objawów raka piersi, co gwarantuje wyleczenie niemal w 100%. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Statystycznie znaczący wzrost zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Mammografia jest badaniem bezpiecznym, przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Zdjęcia pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury sutka i ewentualne ich zmiany.
Do kogo jest skierowany  Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi?
Mammografia profilaktyczna jest realizowana w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program skierowany jest do wszystkich ubezpieczonych kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie miały wykonywanej mammografii. Kobiety obciążone genetycznie, tzn. jeżeli w pierwszej linii pokrewieństwa (u matki, siostry lub córki ) występował rak piersi, mają zagwarantowaną bezpłatną mammografię po upływie 12 miesięcy. Mammografia skryningowa przeznaczona jest dla grupy Pań bez jakichkolwiek niepokojących objawów w piersiach, dla kobiet, które nie chorowały na raka piersi.

Badanie mammograficzne

W czasie badania wykonuje się 4 zdjęcia - po 2 zdjęcia każdej piersi. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak dobrze jest założyć dwuczęściowe ubranie, ponieważ do badania należy rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie należy używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Samo badanie trwa kilka minut, najważniejsze są czynności przygotowujące, czyli odpowiednie ułożenie prześwietlanej powierzchni ciała. Aby badanie mammograficzne było jak najlepszej jakości, należy unieruchomić prześwietlaną pierś. Przebiega to w ten sposób, że pacjentka staje we wskazanym miejscu przy aparacie mammograficznym, natomiast technik elektroradiologii, który je wykonuje, musi umieścić pierś pomiędzy dwoma płytkami. Niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie badania ból, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu.
W części przypadków, statystycznie u jednej na 20 kobiet, która wykonała mammografię skryningową, konieczne jest wykonanie po mammografii badań dodatkowych, np. USG, zdjęć celowanych, powiększonych  oraz różnego rodzaju biopsji. To niekoniecznie oznacza, że coś jest nie w porządku – 4 na 5 kobiet po dalszych badaniach otrzymuje informację, że wyniki są dobre. Lepiej upewnić się o wynikach badania poprzez diagnostykę pogłębioną niż pozostawić cień wątpliwości. Tylko w przypadku wykrycia zmiany podejrzanej diagnostyka musi być uzupełniona o badanie mikroskopowe, najczęściej za pomocą niegroźnych technik biopsyjnych. W przypadku  gdy badania mammograficzne były wykonywane  już wcześniej, należy pamiętać o zabraniu poprzednich zdjęć.
Co roku kilka tysięcy osób umiera w Polsce z powodu raka piersi, który jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Trzeba jednak pamiętać, że rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny. Z tego powodu najskuteczniejszą metodą walki z rakiem piersi jest profilaktyka, na którą składają się: poddawanie się badaniu piersi przez lekarza specjalistę, samodzielne badanie piersi oraz badanie ultrasonograficzne czy mammografia.
Centrum Handlowo-Rozrywkowe Gemini Park w Bielsku-Białej oraz firma Fado zapraszają serdecznie wszystkie kobiety w wieku od 50 do 69 lat na bezpłatne badanie mammograficzne z przekonaniem o celowości podjętej inicjatywy. Warto dbać o swoje zdrowie.
Rejestracja na badanie odbywa się drogą telefoniczną pod numerami telefonu: 0-801 080 007, 058 666 2 444.

 

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Baczność! Na mocy uzgodnień znanych projektantów, takich jak Michael Kors,...
Bielizna, która pomoże Ci wyglądać sexy.
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...