Podziel sie!

Kultura w kinieWybierając się na spektakl teatralny lub do kina, warto pamiętać, co jest w dobrym tonie. Nic lepiej o nas nie świadczy, niż odpowiednie zachowanie i umiejętność obchodzenia się z innymi ludźmi.

Cytując „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" Władysława Kopalińskiego, powiemy, że „człowiek kulturalny jest wykształcony, obyty i dobrze wychowany". Potrafi się nienagannie zachować w danej sytuacji. Ogłada jest zawsze i wszędzie mile widziana, szczególnie w teatrze i kinie.

Idziemy do teatru

Wyjście na spektakl ma w sobie aurę odświętności, nawet jeśli jest się stałym bywalcem teatrów. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest strój dopasowany do okoliczności. Nie wypada pojawić się w zwykłym t-shircie i trampkach. Najlepiej, jeśli ubiór będzie kombinacją niewymuszonej elegancji i skromności. Ilość dodatków powinna być zredukowana do minimum. Sprawa ma się nieco inaczej, jeżeli wybieramy się na premierę. W tym wypadku obowiązuje nas wieczorowa toaleta. Strój wizytowy dla panów to standardowo garnitur, zaś panie dobrze wypadną w sukience bądź eleganckiej spódnicy zestawionej z bluzką. Bez względu na porę roku okrycie wierzchnie pozostawiamy w szatni. W teatrze obcujemy z widzami i aktorami na scenie, dlatego powinniśmy przestrzegać etykiety towarzyskiej i podstawowych reguł grzecznościowych. Niedopuszczalnym zachowaniem jest spożywanie jakichkolwiek przekąsek i napojów w trakcie spektaklu. Rozmowy są dozwolone tylko podczas przerw. Należy zadbać o punktualność, ponieważ przepychanie się i przeszkadzanie innym świadczy o bardzo złych manierach. W przypadku spóźnienia należy zająć pierwsze z brzegu wolne miejsce, przechodząc odwróconym twarzą do siedzących. Istotna jest także odpowiednia higiena. Przed wyjściem z domu należy odświeżyć całe ciało, aby uniknąć niechcianych i krępujących zapachów. Z drugiej strony, zbyt rażąca woń perfum nie leży w dobrym bon-tonie. Pamiętajmy, że w teatrze nie jesteśmy sami, toteż bądźmy ze wszech miar dyskretni. Spektakl teatralny opuszczamy dopiero w momencie zakończenia i ponownego rozbłyśnięcia świateł.

Kino

Wybierając się na projekcję filmu, nie mamy obowiązku założenia oficjalnego stroju. Odpowiedni jest codzienny i luźny ubiór, choć oczywiście, nikt nie zgani nas za założenie szpilek. Co do jedzenia i napojów – można je wnosić na salę. Nie warto jednak zapominać o zachowaniu względnej ciszy. Bezceremonialne otwieranie opakowań produktów spożywczych może przeszkadzać innym oglądającym. Niedopuszczalne jest też zdejmowanie butów, opieranie nóg o fotel siedzącego z przodu lub pozostawianie po sobie śmieci. Rozmowy, podobnie jak w teatrze, nie są zachowaniem godnym aprobaty. Jeśli chcemy się pokusić o głośny komentarz, zostawmy tę pokusę na później. I jeszcze jedno – przez wejściem na salę kinową czy teatralną bezwzględnie wyłączmy telefony komórkowe i inne elektroniczne urządzenia.

Nina Czerwonka

 

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Na upalne dni najlepiej sprawdza się biel.
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.