Podziel sie!

DoulaNasze babki i prababki swój poród odbywały w domu, często nawet zdarzało się, że dziecko przychodziło na świat bez fachowej, medycznej opieki. Dziś, nowoczesne kobiety wynajmują wyspecjalizowaną osobę, która ma pomóc przy najważniejszej chwili w życiu każdej matki.

Doula (z języka greckiego) to kobieta, która służy. W ostatnich latach zawód ten stał się bardzo popularny i coraz więcej kobiet decyduje się na pomoc takiej osoby. Głównym obowiązkiem douli jest przebywanie z kobietą w trakcie porodu. Wsparcie polega na udzielaniu niezbędnych informacji i przede wszystkim bliskości. Doula towarzyszy kobiecie przez cały okres trwania ciąży i nawet kilkanaście dni po porodzie malucha. Oprócz zajmowania się młodą matką jest również mediatorem i łącznikiem z bliskimi jej osobami. Przeprowadzone badania wykazały, że dzięki douli poród przebiega spokojniej i jest o wiele krótszy, a rodząca jest lepiej przygotowana na nadchodzące skurcze, dzięki czemu unika się cięcia cesarskiego i rzadziej występują komplikacje związane z karmieniem piersią. Jedyną rzeczą, którą doula się nie zajmuje, jest wsparcie stricte medyczne.

W Polsce od 2009 roku z inicjatywy Fundacji Rodzić po Ludzku odbywają się szkolenia dla osób pragnących zostać doulą. Duża część szpitali nie respektuje obecności tej towarzyszki na sali porodowej. Koszt wynajęcia douli waha się od 300 do 2000 złotych w zależności od liczby spotkań, dyspozycyjności i opieki po porodzie. Od każdej z nas tak naprawdę zależy, czy duola jest dobrym rozwiązaniem. Myślę, że przede wszystkim powinnyśmy się kierować bezpieczeństwem i komfortem, bo będąc jeszcze w brzuchu maluch odczuwa przecież wszelki niepotrzebny stres swojej mamy.

Dominika Czechowicz

 

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Zawadiacko upięte włosy na kształt kokardy przypadną do gustu szczególnie...
Marzysz o stworzeniu idealnej szafy dla swojego malucha, ale brakuje ci...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...