Podziel sie!

oko Uczucie swędzenia, pieczenia, zaczerwienienia i łzawienia oczu jest ci znajome? Wymienione dolegliwości są głównym sygnałem zapalenia spojówek. Sprawdź, co zrobić, żeby się tego pozbyć.

Przyczyny

Syndrom „czerwonej gałki", bo tak potocznie określa się ten stan zapalny, przeważnie stanowi wynik zakażenia wirusowego. W sporadycznych przypadkach jego powodem okazują się grzyby oraz bakterie. W związku z tym, wybierając basen, warto zwrócić uwagę na preferowany tam sposób czyszczenia akwenów. Nowoczesne pływalnie rezygnują bowiem z niekorzystnie wpływającego na stan skóry i oczu składnika dezynfekującego, jakim jest chlor. Ponadto nie można zapominać o tym, że dostępne powszechnie zbiorniki wodne są jednym wielkim skupiskiem zarazków. Poza wyżej wymienionymi czynnikami za częste zapalenie spojówek odpowiedzialna jest również alergia. Wystarczy niewłaściwie dobrany kosmetyk pielęgnacyjny, chociażby mleczko do demakijażu, a uciążliwy problem z oczami gotowy.

Nawet nie wiesz, że to masz!

W zależności od przyczyn wyróżnia się różne stadia zaawansowania chorób spojówkowych. Generalnie rzecz biorąc, wielu ludzi niekiedy nie zdaje sobie sprawy, że kłopotliwe zapalenia niejednokrotnie występują w postaciach znacznie łagodniejszych. Czerwone oczy lub przesadne produkowanie wodnistej wydzieliny nie raz tłumaczymy efektem zbyt długiego przesiadywania przed komputerem czy telewizorem. W rzeczywistości bardzo często stoi za tym właśnie reakcja toksyczna. Wówczas sprawcą niekomfortowego uczucia mogą być warunki atmosferyczne np. silny wiatr. Co więcej, tzw. zapalenie proste wywołuje też złe oświetlenie mieszkania lub miejsca pracy. W dużych miastach z kolei przyczyną jest zanieczyszczenie środowiska. Spaliny samochodowe, gazy i dymy fabryczne znacznie nasilają objawy.

Nosisz okulary? – Bądź czujny!

Zapalenie spojówek jest praktycznie nie do uniknięcia dla osób noszących szkła lub soczewki kontaktowe. W takich sytuacjach na złą kondycję gałki ocznej wpływa przede wszystkim nieodpowiednie dobranie narzędzi korygujących. Zbyt mocne lub za słabe bardziej uszkadzają wzrok niż go leczą. Oczy stają się wtedy szczególnie podatne na zmęczenie i o wiele silniej narażone na infekcje. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, wskazane jest zatem skrupulatne przestrzeganie wszelkich zasad higieny.

Jak się tego wyzbyć?

Pomimo wyjątkowo groźnie wyglądających oznak chorobę tę można zaliczyć do stosunkowo lekkich, ale nie wolno jej ignorować. Przewlekłe i nieleczone objawy częstego zapalenia spojówkowego wielokrotnie prowadzą do jaskry albo uszkodzenia rogówki. Jeżeli w grę wchodzi łagodna forma infekcji, to przeważnie jej symptomy ustępują same po upływie około siedmiu dni. Swędzenie i pieczenie ukoją krople do oczu bądź delikatne maści. Kiedy zaś przyczyną są środki chemiczne lub kosmetyki, koniecznie należy zainwestować w specyfiki medyczne o działaniu antyalergicznym.

Kilka zasad, jak go uniknąć

Zapalenie spojówek jest zaraźliwe, ponieważ przeniesienie choroby następuje przez dotyk. W związku z tym, niezbędne jest regularne mycie dłoni, niezacieranie gałek ocznych i stosowanie jedynie chusteczek jednorazowych. Warunkiem nieodzownym są własne ręczniki i osobiste kosmetyki. Pozytywnie wpłynie też przebywanie w miejscach ze stałym dostępem do światła naturalnego oraz pomieszczeniach niezadymionych i przewietrzonych.

Anna Waliłko

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Marzysz o stworzeniu idealnej szafy dla swojego malucha, ale brakuje ci...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.