Podziel sie!

matura 510x15 - tyle punktów musi uzbierać każdy maturzysta, aby zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym. Dla niektórych jest to tylko tyle - dla pozostałych aż tyle.

Twoje dziecko jest uczniem w wymarzonej szkole ponadgimnazjalnej. Czy musisz już myśleć o jego maturze? Odpocznij. Potraktuj pierwszą klasę lajtowo. Dla rodzica jest czas na to, aby przyjrzeć się szkole, nawiązać kontakty z innymi rodzicami i poznać nie tylko mocne strony nastolatka.

Strategia długofalowa

Na zebraniach w szkole pytaj o to, jak placówka przygotowuje uczniów do matury z matematyki. Cenne są wszystkie ponadstandardowe propozycje - dodatkowe konsultacje, zajęcia wyrównawcze. Pytaj rodziców ze starszych klas, jak oceniają te działania. Sprawdź, czy szkoła bierze udział w programie Matematyka Reaktywacja. Jest to świetna powtórka online. Najważniejsze jest to, abyś realnie oceniła możliwości dziecka. Czy lekcje wystarczają mu na opanowanie materiału? Czy lubi je? Rozmowa z nauczycielem przedmiotu jest konieczna do podjęcia dalszych decyzji. Pytaj o to, czy dziecko jest aktywne na lekcjach, jakie partie materiału są "piętą Achillesową" twojego nastolatka.

Korepetycje... temat rzeka

Zostaw sobie trochę czasu na znalezienie odpowiedniej formy korepetycji - lekcje indywidualne, a może w grupie? Wykorzystaj wszystko, co wiesz o dziecku, dołącz informacje zebrane w szkole, jako przyprawę weź doświadczenia znajomych rodziców i dzieci. Z tego tygla wiadomości na pewno wybierzesz to, co najlepsze. Nie kieruj się modą. Ten korepetytor, który jest na topie, nie musi odpowiadać twojemu dziecku. Namów nastolatka, aby korzystał ze wszystkich możliwości, jakie daje macierzysta szkoła na powtórzenie materiału: konsultacje, dodatkowe wyrównawcze lekcje, a nawet rozmowa z nauczycielem na przerwie.

Kiedy zacząć powtórki?

Na pewno wrzesień klasy maturalnej to ostateczny termine. Partnerem do ustalenia daty jest dziecko. Jeżeli sygnalizuje wczśniej, że potrzebna jest mu pomoc - nie bagatelizuj tego. Może wystarczy parę lekcji, żeby poczuło się pewnie.

Kontakt i kalendarz to podstawa!

We wrześniu, w każdym większym akademickim mieście w Polsce, odywają się spotkania z cyklu Salon Maturzystów. Na stronie internetowej www.salonmaturzystow.pl można obejrzeć poprzednie edycje. Różnią się zakresem tematycznym, który wyznaczają towarzyszące eventy. Klu wszystkich jest to, że specjaliści z Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych szczegółowo omawiają wymagania, jakie trzeba spełnić, aby zdać maturę z matematyki, języka polskiego, języka obcego. Pamiętaj o stałym kontakcie z korepetytorem twojego dziecka i zapiskach w kalendarzy.

Z czego można korzystać?

Każdy maturzysta bedzie miał do dyspozycji broszurę z podstawowymi wzorami matematycznymi. Jest to świetna, legalna "ściąga". Ale...diabeł tkwi w szczegółach. Jak w takim stresie odszukać potrzebną informację? Warto wydrukować sobie tę pozycję ze strony Centralnej Komisji Egaminacyjnej www.cku.edu.pl i korzystać z niej na lekcjach matematyki. Daje to gwarancję sukcesu.

Zarządzanie i przygotowanie

Na maturze można korzystać z prostego kalkulatora. Kup go wcześniej, bo warto trochę poćwiczyć podczas rozwiązywania zadań. Na pewno przyda się zegarek na rękę. Zarządzanie czasem jest ważną sprawą. Do dyspozycji jest 170 minut. Na stronie CKE są umieszczone arkusze maturalne z poprzednich lat. Kilka symulacji w domu pozwolą sprawdzić, na co wystarczy czasu. Przeczytaj z nastolatkiem w domu kilka razy dekalog maturzysty, czyli 10 punktów. które umieszczone są na pierwszej stronie arkusza maturalnego. Wybierzcie dobrą strategię. Specjaliści zalecają następującą kolejność. Spokojnie Przeczytać wszystkie zadania. Należy wybrać te, które ocenia się jako najłatwiejsze. Przeważnie są to tzw. zadania zamknięte. Nie wszystkie trzeba mozolnie liczyć. Niektóre są tak sformułowane, że wystarczy podstawiać odpowiedzi i wybrać prawidłową. Zadania otwarte wymagają większej uwagi. Za każdy fragment dobrze zrobionego zadania dostaje się punkty. Prawidłowo zrobiony rysunek - 1 punkt, zapisanie modelu matematycznego - 1 punkt itd. Nawet pomyłka w końcowych obliczeniach może dać sporo punktów - zebranych wcześniej. Królowa matematyka jest despotyczna i bezwzględna. Im więcej czasu się jej poświęci, tym większa nagroda czeka. Ten czas to ilość zrobionych zadań.

Barbara Baran

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Jesienna piękna pogoda nie nstraja do poszukiwania płaszcza zimowego, ale...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.