Podziel sie!

zareczyny 510xZaręczyny, zrękowiny, zmówiny - wzajemne przyrzeczenie sobie małżeństwa przez dwoje ludzi, którzy chcą spędzić resztę życia razem. Rozpoczęcie okresu narzeczeństwa zwykle połączone jest z uroczystością lub przyjęciem z tej okazji. W tak pięknej i ważnej chwili powinna uczestniczyć najbliższa rodzina narzeczonych; rodzice lub opiekunowie obojga, dziadkowie i rodzeństwo.

Jeszcze nie tak dawno, bo w XX wieku, zawarcie małżeństwa bez oświadczyn, zaręczyn i uroczystego przyjęcia weselnego nie było możliwe. Po co to wszystko? Dla bezpieczności - jakby powiedział bohater kultowej polskiej komedii. Małżeństwo i założenie rodziny powinny być decyzjami na całe życie. Zasady zachowania i tradycje z tym związane były kultywowane w tym celu, aby podkreślić ważność tego aktu i stać na straży dopełnienia przyrzeczeń przedślubnych i ślubnych. W dalszej perspektywie miały zagwarantować szczęście i pomyślność przyszłej rodzinie.

Na pierwszy rekonesans wybierał się swat inaczej dziewosłęb, wysyłany w imieniu rodziny kawalera. Jego zadaniem było zorientowanie się, czy przyszły narzeczony będzie mile widziany przez rodzinę dziewczyny. Ślub nie mógł się odbyć bez akceptacji kawalera przez ojca dziewczyny. Zgoda na skojarzenie małżeństwa pozwalała chłopakowi na oficjalne staranie się o względy panny. Na oświadczynach i zmówinach obecni byli rodzice obojga i świadkowie. Nad bochnem chleba związywano ręce narzeczonych, a rodzice błogosławili parze. Wyznaczano też termin ślubu. Zmówiny często były zakończeniem ustaleń dotyczących posagu i wiana, spisywanych w formie dokumentu. Okres narzeczeństwa młodzi przeznaczali na lepsze poznanie się. Zwyczajowo nie trwał dłużej niż rok i kończył się zaślubinami. Zerwanie narzeczeństwa było rzadkością.

Aby tradycji stało się zadość

Współczesne zaręczyny to wyzwanie dla wyobraźni. Kawalerowie i panny prześcigają się w pomysłach na najbardziej oryginalne oświadczyny. Nie muszą odbywać się w otoczeniu egzotycznej przyrody. Uruchomienie inwencji i wyobraźni, może dać równie spektakularne efekty. Inspiracji można szukać w internecie, w książkach lub czerpać z serca. Najważniejsze żeby był element zaskoczenia doprawiony dużą dawką romantyzmu. Warto zaaranżować wszystko w taki sposób, aby wspomnienie tej chwili stało jedną z najpiękniejszych kart w zapoczątkowanej historii przyszłej rodziny. Tradycyjnie to mężczyzna prosi partnerkę, aby została jego żoną. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy kobieta inicjuje zaręczyny. Ona może nie przyjąć oświadczyn i wtedy nie ma również zaręczyn. Zrękowiny kończy wyrażenie zgody przez dziewczynę, przysłowiowe - "tak" i włożenie przez chłopaka pierścionka na serdeczny palec jej prawej dłoni. Za dobrą wróżbę uważa się zaciśnięcie przez pannę dłoni z pierścionkiem; zapowiada to trwałość związku. Jeżeli zaręczynowy atrybut zatrzyma się na ostatnim stawie palca narzeczonej, to jest to znak, że będzie dobrą żoną. Od tej chwili młodzi stają się narzeczonymi. Następnym etapem są zaślubiny. Zwyczajowo okres narzeczeński trwa około roku.

Przyjęcie zaręczynowe

Tradycyjna forma oświadczyn i zaręczyn ma także wielu zwolenników, chociaż wymaga od kawalera dużo więcej wysiłku. Ma okazję do pokazania prawdziwego charakteru i udowodnienia, że dla ukochanej zniesie prawie wszystko. Znawcy tematu i autorzy książek poświęconych zasadom dobrego zachowania się, podają trzy dopuszczalne formy zorganizowania oświadczyn i zaręczyn. Pierwsza jest najbardziej rygorystyczna. Odbywa się w domu panny i w obecności jej najbliższej rodziny. Chłopak powinien przyjść o wyznaczonej porze starannie, czysto i elegancko ubrany. Dla mamy panny kawaler przynosi bukiet kolorowych kwiatów, a narzeczonej białe. Ojca dziewczyny obdarowuje dobrym, gatunkowym alkoholem. Jest to tzw. "wykupne." W trakcie uroczystego przyjęcia, kawaler wstaje i oznajmia zamiar poślubienia panny, opowiada o swoim uczuciu do niej i prosi ojca o rękę dziewczyny. Zgoda ojca, "tak" panny, wsunięcie pierścionka na serdeczny palec prawej ręki - kończy oficjalną część przyjęcia.

Drugi wariant polega na tym, że w obecności tylko rodziny dziewczyny odbywają się oświadczyny, a zaręczyny przenosi się na przyjęcie, na którym spotykają się obie rodziny. Uroczystość odbywa się w domu panny, termin ustalają mamy narzeczonych. Koszt przyjęcia ponoszą rodzice dziewczyny, a kawaler z rodziną kupują pierścionek zaręczynowy.

Wydaje się, że ostatni wariant jest najbardziej demokratyczny i zadowalający obie strony. Jednocześnie jest najbardziej uroczysty, elegancki i rokujący udane kontakty w przyszłości. Jej i jego rodziny razem uczestniczą w oświadczynach i zaręczynach. Przyjęcie jest pierwszą okazją do poznania się obu rodzin. W jej domu ustala się wszystko nieoficjalne, a cała oficjalna część uroczystości odbywa się w obecności wszystkich zaproszonych. Forma przyjęcia i lista gości jest sprawą otwartą. Zależy od zasobności portfela, zwyczajów i planów dotyczących późniejszej ceremonii ślubu. Pora i charakter przyjęcia jest całkowicie dowolna. Można wysłać zaproszenia. Może to być uroczyste śniadanie, obiad, party w ogrodzie. W ślad za tym idzie dowolność stroju dopasowanego do formy uroczystości. Koszt przedsięwzięcia ponoszą jej rodzice.

Wystrzegaj się faux pas

Są zasady, które muszą być zachowane, aby podkreślić wyjątkowy charakter uroczystości i wyrazić szacunek dla wszystkich obecnych. Jeżeli nie przedstawiono wymagań dotyczących ubioru, to obowiązuje smart casual odpowiedni do charakteru przyjęcia, ale schludność i czystość jest obowiązkowa. Przy przywitaniu i przedstawieniu sobie rodziców narzeczony wręcza bukiet kolorowych kwiatów jej matce, a ojcu jakiś miły drobiazg. Goście siadają na wyznaczonych miejscach i zagłębiają się w krótkim small talk. Posiłek jest następnym przerywnikiem mającym na celu rozluźnienie atmosfery.

Po zakończeniu poczestunku, narzeczony sygnalizuje, że chce coś oznajmić. Zebrani na stojąco wysłuchują jego oświadczyn i jej odpowiedzi "tak." Są świadkami założenia pierścionka, uczestniczą w ogólnej radości, składają gratulacje i życzenia. Zgodnie z tradycją jego rodzice powinni obdarować ją starą rodową biżuterią. Dobrze jest, gdy zaręczynowy pierścionek jest ze złota, a oczko ma białe i wartościowe. Odtąd młodzi są narzeczonymi. Rodzice proszą ich o krótkie przedstawienie im swoich planów dotyczących ślubu i przyszłości. Zebranym gościom ogłaszają datę zawarcia małżeństwa. Narzeczeni zajmują sie gośćmi, a rodzice obojga, przeważnie już na "ty", wstępnie omawiają plany weselne i umawiają się na następne spotkanie. Atmosfera zaręczyn może przenieść się na uroczystość zaślubin i nawet na przyszłe kontakty.

Barbara Baran

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Rozgrzana słońcem wyspa o dziesiątkach odcieni, Fuerteventura - to właśnie...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...