Podziel sie!

zmeczone oczyCiągle siedzisz nad książkami lub przed komputerem? Mówi się, że oczy to okna duszy, ale gdy oczy są przemęczone cierpią dusza i ciało. Pieczenie, swędzenie i łzawienie dotyka każdego, kto dużo czyta i pisze.

Odpocznij, pomrugaj i pomarz

Gdy intensywnie pracujesz, pamiętaj, aby co 20 minut robić małe przerwy dla oczu. Przez 30 sekund skup wzrok na obiekcie, który znajduje się daleko np. na obrazku, który wisi na ścianie lub na krajobrazie za oknem. Staraj się jak najczęściej mrugać. Optymalne będzie mruganie co kilka sekund. Mruganie nie tylko nawilża oczy, ale też rozluźnia mięśnie gałki ocznej. Staraj się też co jakiś czas zamykać oczy na kilka sekund. To zawsze przynosi ulgę.

Inne sposoby

Dobry sposób na rozluźnienie przemęczonych oczu to okład z ciepłych dłoni. Wystarczy, że rozgrzejesz dłonie na kubku z ciepłą herbatą i zakryjesz dłońmi powieki. Podobnie działa chłodny okład z wacików lub gazy namoczonej w zimnej wodzie. Starą sprawdzoną metodą jest też okład z plasterków ogórka. Najlepiej położyć się wygodnie na plecach, nałożyć po jednym plasterku ogórka na każde oko i odczekać 2-3 minuty.

Często zmęczenie, pieczenie i swędzenie oczu wynika z niskiego poziomu nawilżenia i wysokiej suchości oka. Warto wtedy zainwestować sztuczne łzy dostępne w aptece. Najbardziej znane marki to Tears i Lacrimal.

Odpowiednie ustawienie komputera

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dokuczliwe objawy wynikają z niewłaściwego ustawienia komputera. Czasami wystarczy ustawić wyższy kontrast monitora. Ważna jest wysokość krzesła. Powinnaś tak ustawić fotel, by na monitor patrzeć nieco z góry. Nachyl monitor, aby jego płaszczyzna była prostopadła do linii twojego wzroku. Ekran powinien znajdować się 50 centymetrów od oczu! W monitorze nie może się odbijać okna, ani żadne światło, bo wtedy oczy męczą się o wiele szybciej. Zadbaj o czystość monitora. Skurzony zmniejsza widoczność i wpływa na szybsze męczenie oczu. Jeśli jesteś krótkowidzem, a twoja wada jest niewielka, ściągaj okulary do pracy. Może się okazać, że to przyniesie ulgę twoim oczom. Warto zwrócić uwagę na ustawienia czcionki i widoku strony. Powiększenie tych elementów wpłynie na mniejsze zmęczenie oczu.

Ostre słońce

Nic tak nie męczy oczu, jak ostre słońce. Długa jazda samochodem pod słońce lub przebywanie na plaży bez okularów przeciwsłonecznych może skończyć się prawdziwą katastrofą. Najlepsze do takich zadań są okulary z żółtymi, bursztynowymi, pomarańczowymi lub brązowymi szkłami. Blokują niebieskie światło, które najbardziej męczy nasze oczy.

Słabe światło

Wiele z nas do czytania zapala małą lampkę nocną. Tymczasem czytać i pisać trzeba przy odpowiednim poziomie światła. Najlepiej sprawdzają się lampy na długim, regulowanym ramieniu, które można odpowiednio ustawić. Lepsze są słabe żarówki ustawione punktowo, niż silne światło ustawione w dalszej odległości. Odpowiednie światło ma moc 40 lub 60 watów. Świetnie sprawdzają się też świetlówki o podobnej sile światła. Nigdy nie czytaj wyłącznie przy lampce nocnej! Zawsze zapalaj pozostałe światła w pomieszczeniu. Gdy kontrast światła jest duży, twoje źrenice muszą cały czas się rozszerzać i zwężać, a to powoduje szybkie zmęczenie oczu.

Danuta Studencka-Derkacz

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Rezydencja pełna rozmaitości, obok której nie da się przejść...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.