Podziel sie!

pranie słońcemChciałoby się powiedzieć "czego to naukowcy nie wymyślą!". Bawełna, której nie trzeba prać?

Nowy rodzaj bawełny opracowali naukowcy z Kalifornii. Pod wpływem światła uwalnia wolne rodniki, które niszczą bakterie i rozkładają toksyczne substancje. Dziennikarze magazynu "Journal of Materials Chemistry" słusznie dostrzegają w wynalazku ogromny potencjał. Takie tkaniny idealnie sprawdzą się przecież w roli odzieży ochronnej, w służbie zdrowia czy przemyśle spożywczym.

Cała sztuczka polega na wbudowaniu we włókna bawełny cząsteczek kwasu antrachinonokarboksylowego (2-AQC). Cząsteczki te pod wpływem światła wydzielają tak zwane wolne rodniki tlenowe, na przykład rodnik wodorotlenowy lub nadtlenek wodoru, które silnie reagują z cząsteczkami organicznymi. Dzięki temu tak zmodyfikowana tkanina może sama niszczyć bakterie, rozkładać niektóre toksyczne związki, a nawet usuwać plamy. Substancji tych nie niszczy ani pranie ani suszenie, więc można bez obaw stosować zamiennie kąpiel słoneczną, a w razie potrzeby porządnie wyprać w pralce. Zanim na rynku pojawią się takie T-shirty polecamy tradycyjne pranie.  Cząsteczki nie są bowiem tanie i naukowcy wciąż szukają alternatywy, która pozwoli na obniżenie kosztów produkcji.

Danuta Studencka-Derkacz

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Masz już ciuchy, buty i nowy image na wiosnę! A pomyślałaś o swoim aucie?...
Najlepszy na upały, uniwersalny i pasujący niemal do wszystkiego. Tylko u...
Biały top to podstawowa baza każdej szafy. Idealny na upalne lato,...
Ponownie T-shirty opanowały letnie kolekcje. Wygoda i łatwość ich...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.