Podziel sie!

kobiecy biznesCo trzecia polska firma należy do kobiety. Jak sobie radzimy w biznesie?

Z raportu Grant Thorton wynika, że Polska jest w czołówce państw o najwyższym procencie kobiet na kierowniczych stanowiskach. 30 procent firm zarządzanych jest przez kobiety, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej to 24 procent. Wyniki dla świata są jeszcze słabsze, bo wynoszą 21 procent. Z badań Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika jednak, że odsetek kobiet, które zakładają własne firmy wciąż spada. W 2007 roku było ich ponad 35 procent, a dziś już tylko 32 procent. Wyniki na tle innych krajów Europy mamy i tak imponujące.

Dlaczego Polki to przodowniczki pracy?

Polki są niezwykle ambitne i wykształcone. Mają w sobie więcej ambicji i dumy i wolą same zarabiać na swoje oraz rodzinne przyjemności. Na południu Europy popularny jest model utrzymywania rodziny przez mężczyznę, ale my wolimy zarabiać, niż funkcjonować jak kury domowe. Nawet z bycia kurą domową potrafimy zrobić niezły biznes. Inna strona medalu jest taka, że kobiety są często zmuszone do pracy na własny rachunek i zakładania firm, bo na rynku pracy preferowani są wciąż mężczyźni. Większość biznes woman jest w wieku 35-54 lata. Wielu analityków uważa, że są to zdesperowane kobiety po urlopach macierzyńskich, które nie mogły znaleźć nigdzie pracy. Prawda jest jednak taka, że sporo zawodów wymaga, prędzej czy póżniej, otwarcia własnego biznesu. Przykładem może być wizażystka, kosmetolog, fryzjerka, masażystka czy niania.

Jakie to firmy?

Jak wynika z danych statystycznych, ponad połowa kobiet prowadzi firmę związaną z rolnictwem. Wydaje się zatem, że kobiety na wielu wsiach zamiast narzekać na wejście do Unii Europejskiej, korzysta z ulg i zakłada własne gospodarstwo. Na drugim miejscu plasuje się handel, czyli sklepy. Wiele kobiet stawia na sklepy internetowe, ale sporo prowadzi sklepy spożywcze, lokalne butiki z modą i kosmetykami. Trzecią pozycję zajmuje działalność związana z opieką zdrowotną i społeczną. Najmniej z nas zabiera się za przemysł budowlany, ale to chyba nikogo nie dziwi.

Jeśli sama masz problem ze znalezieniem pracy albo zwyczajnie doskwiera ci nuda na garnuszku męża, zastanów się czy nie otworzyć własnej firmy. To bardzo duże wyzwanie, ale też ogromna satysfakcja.

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Od lat chowasz pomidory w lodówce? To błąd! Czego jeszcze nie powinnaś...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...