Podziel sie!

altBardzo dużo trenerów poleca ćwiczenia kardio. Wzmacniają serce, poprawiają kondycję i pomagają schudnąć. Od czego zacząć swój indywidualny trening i jakie aktywności wybierać?

Ćwiczenia kardio nie tylko poprawiają pracę serca i zmniejszają ryzyko jego chorób, ale też zwiększają metabolizm do 24 godzin po treningu. Pomagają pozbyć się tkanki tłuszczowej, także na brzuchu. Każda forma treningu, która podnosi Twój puls, pasuje do treningu typu kardio. W grę wchodzi rower, bieganie, nordic walking, bieżnia, czy orbitrek. Na początek, wybierz to, co lubisz najbardziej. Nie liczy się bowiem co trenujesz, ale w jaki sposób. Pamiętaj, że musisz trenować 3,4 razy w tygodniu.

Zalety ćwiczeń kardio

Dzięki intensywnym treningom spalisz tkankę tłuszczową z całego ciała. Wchodząc po schodach masz zadyszkę, a serce wali Ci jak młot? Ćwiczenia typu kardio są dla Ciebie! Dzięki nim przyzwyczaisz serce do innej pracy. Trening kardio zmniejsza wysoki poziom cholesterolu, obniża ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Dzięki nim poprawisz wydolność płuc i zniwelujesz stres. Zapewnią Ci też zdrowszy i lepszy sen oraz wysoką dawkę endorfin.

Od czego zacząć?

Dobry trening możesz zacząć od biegu przez 5 minut stałym, wolnym tempem. Następnie postaraj się przez 2 minuty biec bardzo szybko. Znowu wróć do tempa pierwszego i biegnij tak kolejne 5 minut. Przyspiesz i postaraj się ponownie szybkim tempem biec przez 2 minuty, a potem jeszcze wolnym tempem biegnij 5 minut. Taki trening polega na interwałowych ćwiczeniach. Raz męczysz serce i podnosisz tętno, a raz pozwalasz mu odpocząć. Ważne jest po takim treningu aby wypić dużo wody i odpocząć. Pamiętaj, że treningi kardio przynoszą efekty, kiedy wykonujesz je regularnie. Zimą pomyśl o nartach biegowych. Są idealnym sposobem na wzmacnianie serca i angażują wszystkie mięśnie do pracy.

Jak się zmusić?

Amerykańscy naukowcy odkryli, że trening typu kardio ma nie tylko zbawienny wpływ na ciało, ale także na nasz mózg. Okazuje się, że 30 minut ćwiczeń dziennie poprawia pamięć, zdolność rozwiązywania problemów, a także poziom koncentracji. Warto zatem zainwestować w taką formę treningu. Do plusów ćwiczeń można zaliczyć przed wszystkim poprawę kondycji, poprawę krążenia i obniżenie ciśnienia. Wystarczy ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 30 minut, by uzyskać znakomite efekty. Zadajesz sobie teraz pytanie: jak przy moim tempie życia znaleźć 3 razy po 30 minut w tygodniu na bieganie? Mamy na to kilka rad! Po pierwsze, wstawaj wcześnie. Nabierz nawyku porannego biegania. Wieczorem i po pracy zawsze znajdziesz wymówkę, ale rano, gdy nie masz aż tyle na głowie, możesz 30 minut potrenować. Po drugie, ułóż sobie harmonogram dnia. Zobaczysz ile czasu poświęcasz na telefony, telewizję i skrzynkę mailową. Może to pomoże ci ułożyć sobie kalendarz na każdy dzień. Spróbuj konsekwentnie realizować punkt po punkcie, aż stanie się to nawykiem. Po trzecie, nie traktuj treningu jak konieczność i przymus, ale jako chwilę dla siebie. To dobra okazja na wyciszenie umysłu i relaks. Potrzebujesz przecież czasem zrobić coś dla siebie, a nie tylko dla partnera, dzieci, szefa, czy znajomych.

Na czym to polega?

Trening typu kardio nie jest wcale taki wymagający, jak się wydaje. Możesz wybrać dowolny rodzaj aktywności, który nie zmusza do większego wysiłku i przez 30 minut się ruszać. Może to być pływanie, bieganie, jazda na rowerze, ergowiosła, stepper, orbitrek, czy intensywny marsz. Wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada i trenuj systematycznie. Najlepiej wykonywać ćwiczenia umiarkowane i ciężke (tak na 80% twoich możliwości). Nie staraj się przeciążać, bo o nie o to tu chodzi. Nie myśl też, że zwykły spacerek, czy trucht wystarczy. To musi być tzw. medium trening, czyli w równym i męczącym tempie.

 

Marek Purczyński z klubu Pure Fitness Renoma we Wrocławiu pokazuje ćwiczenia i opowiada o treningu kardio.

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Zmysłowa a przy tym niezwykle komfortowa, z nadrukiem w postaci piórek,...
Często obdarowujesz innych kwiatami, a może robisz to niewłaściwie?...
Kolekcja wiosna - lato 2014 jest różnorodna kolorystycznie. Absolutnym...
Mają różne nazwy: cichobiegi, tenisówki, szmaciaki, trampki - jak kto...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.