Podziel sie!

footbagRafał Kaleta - mistrz Polski, Europy i świata w Footbagu odpowiada na nasze pytania.

DO JAKIEGO STOWARZYSZENIA NALEŻYSZ I CZYM ONO KONKRETNIE SIĘ ZAJMUJE?

Należę do Strzelińskiego Stowarzyszenia Footbagu DST Footbag Club Strzelin. Organizacja powstała w 2006 roku z siedzibą w Strzelinie. Popiera, propaguje i prowadzi wszelkie działania związane z Footbagiem w Polsce. Dotąd największym sukcesem działalności stowarzyszenia było przygotowanie Mistrzostw Europy w Footbagu w 2009 roku.

JAK ZACZEŁA SIĘ TWOJA PRZYGODA Z FOOTBAGIEM? JAKIE BYŁY POCZĄTKI?

Moja przygoda z Footbagiem zaczęła się dość późno, bo w wieku osiemnastu lat. Był rok 2003 i zośka zaczęła być modna. Młodzi ludzie często kopali sobie w kółeczku z przyjaciółmi zośki wydziergane na szydełku. Mój kolega także posiadał takie cudo. Często kopaliśmy na szkolnej przerwie, aż w końcu spodobało mi się to na tyle, że zapragnąłem też mieć taką zośkę. Kiedy już sobie ją kupiłem, zacząłem się uczyć podstawowych tricków freestylowych. Początkowo przychodziło mi to z trudem, ale pod okiem mojego kolegi zacząłem robić postępy. Sprawiało mi to coraz większą przyjemność. Obecnie na tyle dużą, że gram już dziewięć lat i jeśli będzie taka możliwość, będę grał nadal. Na razie jestem wierny Footbagowi Freestyle, ale zdarzyło mi się kilka razy zagrać w Golfa czy Footbag Net z całkiem niezłym skutkiem.

CO JEST NAJWAŻNIEJSZE W TEJ DYSCYPLNIE?

Rafa Kaleta_2Przede wszystkim miłość do Footbagu. A z bardziej przyziemnych rzeczy to (oprócz cech osobowości takich, jak sumienność, dążenie do osiągnięcia celów, systematyczność) dobre opanowanie podstaw gry, ponieważ później używa się ich, dodając tylko trudniejsze elementy. To na podstawach opiera się gra (szczególnie w wypadku Footbagu Freestyle). Ważna jest gibkość, która ułatwia łapanie zośki czy też ataki nad siatką w Footbagu Net, a także dobra koordynacja ruchowa, odpowiednia szybkość, siła, wytrzymałość i wiele, wiele innych rzeczy.

CZY ĆWICZENIE GRY W ZOŚKĘ JEST PRACOCHŁONNE?

Zależy, co chce się osiągnąć. Jeśli chodzi tylko o dobrą zabawę, to wtedy nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu. Gdy chce się zdobywać medale, doskonalić swoją grę, konieczne jest przelanie sporej ilości potu – jak w każdej dyscyplinie sportowej. Ja staram się ćwiczyć trzy razy w tygodniu po dwie i pół godziny, czasem trzy. Taki system najbardziej mi odpowiada i pozwala zachować formę. Kiedy przygotowuję się do zawodów, chodzę także na basen kilka razy w tygodniu po godzinie. Plan tygodniowy wygląda tak: ok. trzech godzin Footbagu w poniedziałki, środy i piątki oraz basen we wtorki, czwartki, ewentualnie jeszcze w niedziele.

FOOTBAG TO SPORT TYLKO DLA CHŁOPAKÓW CZY DZIEWCZYNY TEŻ CHĘTNIE GRAJĄ?

Dziewczyn jest, niestety, mało w Footbagu. W Polsce jest ich ok. dziesięciu, nad czym bardzo ubolewam. Zazwyczaj myślą, że jest to trudne, że nie umiałyby grać albo nie jest to dla nich. Ale gdy już spróbują, sprawia im to wiele radości i zazwyczaj już zostają w tym sporcie. Dlatego też bardzo zachęcam wszystkie dziewczyny do rozpoczęcia treningów. To świetny sposób na wyszczuplenie i ujędrnienie nóg i pośladków.

ILE WYDATKÓW POCHŁANIA WYPOSAŻENIE ZAWODNIKA DO GRY – STRÓJ, SPRZĘT, ZOŚKA, SIATKA DO GRY, WYNAJĘCIE SALI DO ĆWICZEŃ?

Strój nie jest kosztowny, gdyż składają się na niego krótkie spodenki i koszulka (strój sportowy). Odpowiednie buty, które w zależności od tego, czy jest to Footbag Freestyle (Adidas Rod Laver, Planetfootbag – Quantum, Nucleus, Reebok G-Unit itp. mogą kosztować od 200 do 300 zł i jeśli się o nie dba, wystarczają na kilka lat) czy Footbag Net (Nike Air Max 90, niektóre rodzaje New Balance, czyli koszt 300-400 zł). Do tego zośki. Najprostsze kosztują 10-20 zł, profesjonalne 40-50 zł. Taka zośka wystarcza mniej więcej od pół roku do roku w zależności, jak często się nią gra i jak się ją pielęgnuje. Jeśli ktoś chce kupić boisko do Footbagu Net, będzie musiał zapłacić średnio 350 zł. W skład zestawu wchodzą: siatka ze słupkami, linie ograniczające pole gry, przybory do umocowania słupków i linii oraz pokrowiec. Gdy chodzi o wynajem sali, to jeśli gra się w Footbag Freestyle, nie potrzeba dużo miejsca, można grać w domu lub zaprzyjaźnić się z jakąś szkołą albo świetlicą. W lecie można spokojnie grać na dworze. W przypadku Footbagu Net sprawy się komplikują, bo trzeba wynająć salę, która zmieści boisko. W zależności od miejsca zamieszkania i rodzaju sali to koszt około 50-300 zł za godzinę. Jeżeli aura na to pozwala, można również grać na zewnątrz. Odradzam jednak asfalt, bo można zrobić sobie krzywdę. Ważne, aby powierzchnia była równa i bezpieczna. Footbag Golf jest rozgrywany zazwyczaj na dworze, w parkach, na placach zabaw, gdzie jest dużo naturalnych przeszkód i można miło spędzić czas. Z kolei Footbag Consecutive nie jest już praktycznie rozgrywany na zawodach, ale sprzęt wygląda tak samo jak sprzęt do Freestyle'a.

KIEDY UDAŁO CI SIĘ ZDOBYĆ SWÓJ PIERWSZY MEDAL NA MISTRZOSTWACH POLSKI, EUROPY I ŚWIATA?

Swój pierwszy medal, a właściwie od razu dwa medale (złoty i brązowy), zdobyłem po około roku gry na zawodach Footbag Freestyle Battle 2 odbywających się w Lesznie. Te same zawody organizowane rok wcześniej były zresztą moim debiutem. Pierwszy medal Mistrzostw Polski odebrałem w 2006 roku we Wrocławiu. Pierwszy medal Mistrzostw Europy – złoty – wywalczyłem na własnej ziemi w Strzelinie w 2009 roku. Rok później, czyli w 2010 roku, w Oakland w USA zostałem Mistrzem Świata w konkurencji Sick 3. W 2011 roku zdobyłem w Madrycie na Mistrzostwach Europy pięć medali – trzy złote i dwa srebrne. Oprócz tego mam wiele medali z mniejszych imprez odbywających się w Polsce i za granicą.

CO CI SIĘ PODOBA NAJBARDZIEJ W TYM SPORCIE?

W moim sporcie podoba mi się swoboda. We Freestyle mogę robić wszystko, co przyjdzie mi do głowy. To pewien rodzaj wolności. Mogę tworzyć, wymyślać nowe tricki, nowe comba. Poza tym ludzie są wspaniali. Pomagają sobie nawzajem, nocują u siebie, przyjaźnią się. Tworzą niesamowicie przyjacielską atmosferę mimo wzajemnej rywalizacji. Lubię także możliwość podróżowania i poznawania nowych ludzi, którzy tworzą tę footbagową społeczność. Na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w Helsinkach zostałem zaproszony przez fińskich zawodników na wspólny obiad, a następnego dnia na grilla i saunę. Rok wcześniej reprezentacja Polski tak przypadła do gustu parze Amerykanów, że ci zaprosili nas na wspólną kolację do chińskiej restauracji, by móc z nami porozmawiać. Takich sytuacji można by przytoczyć znacznie więcej i to właśnie kocham w tym sporcie.

JAKIE KRAJE UDAŁO CI SIĘ ZWIEDZIĆ PODCZAS WYJAZDÓW ZAGRANICZNYCH?

Do tej pory odwiedziłem: kilkakrotnie Pragę, Hradec Králové czy Jesenik, Berlin, Frankfurt nad Menem, Paryż, Madryt, Helsinki, Oakland oraz San Francisco i tę podróż uważam za podróż mojego życia. W zeszłym roku udało mi się odwiedzić pięć stolic europejskich – Paryż, Pragę, Warszawę, Madryt i Helsinki.

CZY SĄ JAKIEŚ SZCZEGÓLNE MIEJSCA, KTÓRE CHCIAŁBYŚ ZOBACZYĆ?

Marzy mi się wyjazd footbagowy do Rosji, Japonii i Australii.

W TAKIM RAZIE ŻYCZĘ DALSZYCH SUKCESÓW FOOTBAGOWYCH I DZIĘKUJĘ ZA ROZMOWĘ.

Dziękuję bardzo.

Wywiad przeprowadziła Roksana Chrzanowska.

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Była kobietą sukcesu, wielką ikoną mody, jednym z symboli XX w. Marka...
Marzysz o stworzeniu idealnej szafy dla swojego malucha, ale brakuje ci...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...