Podziel sie!

rower Sezon rowerowy zaczął się wraz ze słoneczną i ciepłą pogodą. Dziś podpowiadamy amatorom jaki rower kupić i jak go wyposażyć, żeby rowerowe wycieczki stały się prawdziwą frajdą.

Zanim zdecydujesz się na kupno roweru, powinnaś poznać kilka szczegółów technicznych. Są one na tyle ważne, że powinny decydować o wyborze określonego modelu do twojej sylwetki i oczekiwań. Nietrafiony model zamiast szaleć po ścieżkach rowerowych i szlakach górskich, będzie podpierać ścianę. Jeśli chcesz zdecydować się na swoje dwa kółka, to musisz poznać budowę i szczegóły roweru.

Trochę techniki...

Abyś nie czuła się zagubiona w sklepie rowerowym, najlepiej jeśli sięgniesz po poradę fachowca, ale też poczytasz wcześniej i sprecyzujesz do czego będzie ci służył rower. Oto kilka elementów budowy, na które powinnaś zwrócić uwagę:

  • amortyzator - zwiększa wagę roweru, ale znacznie poprawia komfort jazdy, zwłaszcza na trasach górskich i wybojach. Jak sama nazwa wskazuje amortyzator służy tłumieniu drgań. Wyróżniamy rowery z amortyzatorami przednimi (zwykle na widelcu), tylnymi lub zamontowanymi na sztycy. Nowoczesne rowery wyposażone są w amortyzatory z blokadą. Oznacza to, że możesz przy ostrym podjeździe wyłączyćla fonda_del_sol_a_girard amortyzator i zaoszczędzić mnóstwo energii.
  • przerzutka - urządzenie, które odpowiada za zmianę biegów w rowerze. Rower może mieć przerzutkę tylnią i przednią, tylko z tyłu lub wcale.
  • hamulce - najpopularniejsze są te szczękowe (v-brake), ale w droższych modelach stosuje się także hamulce tarczowe. Rowery przeznaczone do jazdy po szosie zwykle posiadają hamulce U-brake, a rowery miejskie korzystają z rozwiązań bębnowych lub rolkowych. Hamulce tarczowe są znacznie bardziej niezawodne i sprawdzają się w każdych warunkach, ale wymagają konserwacji i kontroli.
  • pedały - występują w formie platformowej lub zatrzaskowej SPD. Zatrzaskowe przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych, pozwalają lepiej kontrolować rower i swobodnie przeskakiwać przeszkody na drodze. Pedały zatrzaskowe możesz nie tylko naciskać w dół, ale też ciągnąć do góry.
  • rama - szkielet, do którego montuje się pozostałe elementy. To kluczowy element mający wpływ na wagę roweru. Najczęściej wykonana jest z aluminium, stali lub tytanu. Czasem można spotkać ramy zbudowane z kompozytów.
  • widelec - część, która znajduje się pomiędzy ramą i przednim kołem. Może być amortyzowany lub nieamortyzowany. Amortyzowany występuje zwykle w rowerach typu MTB, miejskich, przełajowych i trekkingowych.
  • opony - im grubsze, tym bardziej amortyzują i stawiają większy opór. Im cieńsze, tym mniejszy komfort jazdy, ale mniej wysiłku musisz włożyć w pedałowanie. Grubsze sprawdzają się w terenie, a cieńsze w miejskim safari.

Trudny wybór

cherie3i 510xGórski, kolarka, holenderka, a do tego tyle kolorów i stylów - można się pogubić. Pamiętaj, żeby kierować się pytaniem: do czego potrzebny ci rower. Jazda w terenie typu góry, las, łąki wymaga górala. Do jazdy po ulicach sprawdzi się rower szosowy, a do ścieżek miejskich najlepszy będzie rower miejski. Jeśli korzystasz z roweru często i przewozisz go w samochodzie lub innych środkach lokomocji, wybierz model składaka. Po pierwsze, będzie znacznie wygodniejszy. Po drugie, jazda samochodem z rowerami na dachu zwiększa zużycie paliwa.

Inne czynniki

Oprócz zwrócenia uwagi na cele i przydatność roweru, należy rower przymierzyć prawie tak jak sukienkę w sklepie. Trudno podać jednoznaczne wskazówki według których powinnaś postępować, ale jest kilka elementów, na których warto się skoncentrować. Po pierwsze, rama. Powinna być dopasowana do twojego wzrostu i długości nóg. Po drugie, koła. Ich wielkość ma wpływ na komfort jazdy. Standardowa wielkość to 28, ale do miejskiego asfaltu możesz wybrać większe.

Najbardziej znaczącym trzecim elementem jest siodełko. To ono wpływa najbardziej na komfort jazdy, zwłaszcza gdy planujesz długie wycieczki. Bardzo szerokie siodełka tz. kanapy sprawdzają się do jazdy w pozycji wyprostowanej. Wąskie siodełka są idealne do długich górskich wycieczek, bo nie ocierają wewnętrznej strony ud. Najwęższe siodełka występują w rowerach sportowych. Innym ważnym czynnikiem jest materiał z jakiego wykonane jest siodełko. To już zależy od gustu użytkownika. Możesz wybrać twarde stabilne siodełko lub miękką konstrukcję wykonaną z żelu, pianki lub gąbki.

Wysokość i ustawienie siodełka

rower girardoWłaściwie ustawione siodełko ma ogromny wpływ na komfort jazdy. Wysokość powinna być ustawiona tak, by przy postawieniu pięty na pedale noga była wyprostowana w kolanie. Siodełko możesz pochylać w przód lub tył w zależności od upodobań. Jeśli siodełko ustawione jest na bok roweru, możesz spodziewać się otarć wewnętrznej strony ud. Jeśli po jeździe odczuwasz ból w przedniej części krocza, to znak, że należy zmienić ustawienie.

Akcesoria

Bardzo przydatne i to bez względu na pogodę okazują się błotniki, chlapacze i peleryna na deszcz. Do jazdy po zakupy i na uczelnię przydaje się wygodny bagażnik lub modny koszyk z przodu. Jeśli jesteś zapaloną sportsmenką, pomyśl o licznikach, które pozwolą ci zmierzyć ilość obrotów pedałami na minutę i puls. Młode mamy powinny zainteresować się fotelikiem dla dziecka. Żadna z was nie pożałuje też zakupu podstawowych narzędzi i małej pompki, które mogą się okazać niezbędne w różnych sytuacjach. Wszystko powinno być praktyczne, wygodne i niezawodne. Plecak nie może ugniatać cię w plecy, kask powinien mieć dobrą wentylację, a bidon dużą pojemność i praktyczne otwarcie, które pozwoli napić się także w trakcie jazdy. Pamiętaj też o właściwym obuwiu i w drogę!

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Chciałoby się powiedzieć "czego to naukowcy nie wymyślą!". Bawełna, której...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.