Podziel sie!

izotoniczne napoje_510xĆwiczenia fizyczne, powodują nie tylko utratę kalorii, ale także wody i składników mineralnych z organizmu. Podpowiadamy co należy pić, aby utrzymać odpowiedni poziom płynów i zwiększyć wydolność organizmu podczas treningu.

Podczas uprawiania sportu ważne jest, by nawadniać organizm w sposób ciągły, bowiem zmniejszenie masy ciała o 2% poprzez wypocenie, powoduje spadek wydolności fizycznej o prawie 20%. Uzupełniać płyny należy więc przed treningiem (średnio 300-500 ml), w trakcie (100-200 ml co pół godziny) i po treningu (ok. 300-600 ml).

Sportowa alchemia

Niezalecane jest jednak spożywanie wody podczas wysiłku fizycznego. Picie wody – przy deficycie soli mineralnych w organizmie – powoduje bowiem dodatkowe rozcieńczenie płynu międzykomórkowego, co przekłada się na obniżenie wydolności fizycznej. Warto sięgać więc po specjalne napoje dla aktywnych. Dostępne są na siłowniach, w klubach fitness, a także w supermarketach. Zawierają specjalną kompozycję cukrów prostych i złożonych, witamin i składników mineralnych. Ponieważ mają takie samo ciśnienie jak osocze krwi, szybko uzupełniają niedobory w gospodarce wodno-elektrolitowej. Należy odróżnić je jednak od napojów energetycznych, bo ich zadaniem nie jest pobudzanie, a zapewnienie równowagi elektrolitowej. Spośród nich najbardziej popularną grupą są napoje izotoniczne które mają wysoką wartość energetyczną. Pół litra takiego napoju dostarcza średnio 80 kcal. Szczególnie polecane są więc przy intensywnych sportach np. kolarstwie czy biegach długodystansowych. Druga grupa napoi polecanych przy wysiłku fizycznym to napoje hipotoniczne, zawierające o połowę mniej kalorii niż napoje izotoniczne. Świetnie sprawdzą się więc przy treningach o umiarkowanym poziomie wysiłku. Najbardziej skoncentrowaną grupą napojów są z kolei napoje hipertoniczne, które zawierają zwykle 200 kcal na pół litra napoju. Zalecane są po bardzo intensywnym treningu, jednak należy stosować je z głową – zbyt częste picie zaburza gospodarkę elektrolitową. Zanim sięgniemy po dany napój, warto także przedyskutować to z trenerem albo dietetykiem – oni z pewnością dobiorą odpowiedni napój do rodzaju i intensywności naszych ćwiczeń.

Naturalny izotonik

Ciekawą alternatywą dla sklepowych izotoników jest woda kokosowa. Nie tylko rewelacyjnie orzeźwia, ale także zawiera łatwo przyswajalne cukry i elektrolity. Jest znacznie bardziej bogatsza w potas niż izotniki, ale także zawiera mniej sodu. Jest również mniej kaloryczna niż napoje sklepowe, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które szczególny nacisk kładą na utratę zbędnych kilogramów. Stanowi doskonały napój przy niewielkim i umiarkowanym wysiłku. Przy długotrwałych, intensywnych ćwiczeniach może być jednak niewystarczająca.

Aneta Winiarska

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Spotkanie DomiDay pod hasłem: „Design rozkwita o wiosnę" odbędzie się 25...
Najnowsza kolekcja Pumy zachwyca kolorem i funkcjonalnością. Obejrzyj...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.