Podziel sie!

wegetariaznizm 510xJednym ze sposobów zmiany odżywiania jest przejście na wegetarianizm. Dietę wegetariańską stosują ludzie poszukujący pełni zdrowia, żyjacy w zgodzie z naturą .

Nazwa wegetarianizm pochodzi od łacińskich słów vegetabilis - roślinny, vegetare - rosnąć, rozwijać się, vegetus - zdrowy, jarski, hoży. Termin wegetarianizm oznacza system żywienia wykluczający używanie mięsa, u nas znany jako jarski. Opiera się na spożywaniu produktów naturalnych, surowych,jak najmniej przetworzonych. Znane są także bardziej rygorystyczne odmiany diety wegeteriańskiej: 

  • Dieta wegańska - odrzuca wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego;
  • Witarianizm - spożywanie tylko owoców i warzyw;
  • Frutarianizm - dopuszcza do spożycia tylko surowe owoce.

Wegetarianizm jako specyficzny sposób żywienia przywędrował do Europy z Azji - od braminów, joginów, buddystów. Kapłani w starożytnym Egipcie także nie jadali mięsa. Wegetarianami byli starożytni filozofowie: Pitagoras, Platon, Sokrates. W czasach nowożytnych jaroszami byli: Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Goethe, Wagner, Ghandi. Wegetarianizm to filozofia życia z poszanowaniem dla Matki Natury.

Przyzwyczajenia odnośnie sposobu żywienia wynosi człowiek głównie z domu rodzinnego. Mają one ogromny wpływ na naszą kondycję w dorosłym życiu. Nie zawsze jednak służą naszemu zdrowiu. Na zmiany nigdy nie jest za pózno!

Wegetarianizm jest jednym z drogowskazów kierujacych nas na właściwą drogę. Dostrzega zagrożenia jakiego skutkiem jest żywność przetworzona - biała maka, cukier, wadliwa obróbka kulinarna - długie smażenie i gotowanie, przejadanie się tłuszczem i chemizacja pożywienia. Rezygnuje ze wszystkich pozornych przyjemności jedzenia i picia.Przede wszystkim jednak rezygnuje ze spożywania mięsa. Mięso uznawane jest za główną przyczynę chorób cywilizacyjnych. Na korzyść takiego odżywiania przemawiają pewne aspekty. Aspekt etyczny: litośc dla zwierzat i ich cierpienia. Aspekt zdrowotny: jako bardziej naturalny i zdrowy dla człowieka. Aspekt religijny: dążący do panowania ducha nad ciałem.

Zatrzymajmy się przy aspekcie zdrowotnym

Dieta wegetariańska pomocna jest przy chorobach miażdżycowych, nadciśnieniu, otyłości, chorobach reumatycznych, chorobach nerek oraz żołądka. Poprawia odporność organizmu na choroby infekcyjne. Oczyszcza organizm i reguluje trawienie. Opiera się głównie na pożywieniu branym z natury. Zboża, owoce, warzywa, tłuszcze roślinne, mleko, jajka, orzechy, nasiona warzyw strączkowych - to główne składniki prawidłowej diety. Najbardziej wartościowymi są produkty dojrzewające na słońcu. Magazynują energię słoneczną w roślinnych białkach, tłuszczach i węglowodanach. Ludzie i zwierzęta energię słoneczną muszą czerpać z pokarmów roślinnych.

Cukier zastąpiony jest miodem, zioła służą jako przyprawy, do picia zalecana jest woda i herbata ziołowa. Potrawy do spożycia gotowane sa krótko, smażone w niskiej temperaturze lub duszone w sosie własnym. Zalecane jest jedzenie warzyw w postaci surówek polanych olejem. Ważnym pożywieniem jest też chleb razowy. Wegetarianie nie jedzą kiełków roślinnych. Uważają, że są wyhodowane wbrew naturze. Na siłę - poza okresem wegetacji - są zmuszane do kiełkowania.

Zbadajmy nasz stan zdrowia

Nie dla wszystkich osób dieta wegetariańska może być właściwa. Organizm przeżywa szok, musi do pewnego pożywienia przyzwyczaić sie, a od innego odzwyczaić się. Osoby starsze, cierpiące na chorobę woreczka żółciowego, powinny taką dietę stosować stopniowo. Powolne przyzwyczajanie się wskazane jest także dla osób pracujących fizycznie. Wegetarianizm przy nieprawidłowo prowadzonej diecie może osłabić organizm, zachwiać równowagę ustrojową lub narazić organizm na niedobór witamin i minerałów. Przyczyną osłabienia może być także brak konsekwencji w stosowaniu diety. Dieta w początkowej fazie powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Osoby przechodzące na wegetarianizm powinny posiadać sporą wiedzę na temat żywienia. Bardzo ważne jest układanie jadłospisu w sposób zapewniający dostarczanie niezbędnych składników każdego dnia. Źle zestawione składniki to białko i cukier, warzywa i owoce, tłuszcz ze skrobią, białko ze skrobią. Bądźmy wyrozumiali i traktujmy nasz organizm z szacunkiem. Odwdzięczy się nam za to w przyszłości.

Helena

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.