Podziel sie!

mlekoPić czy nie pić? Oto jest pytanie...

Kraj mlekiem i miodem płynący - tak mówiono kiedyś o bogatym państwie. Mleczna Droga na niebie - nazwana pewnie nie przez przypadek. Jak widać mleko cieszyło się od zawsze uznaniem i stanowiło niezbędny składnik pożywienia ludzi i zwierząt. W Polsce spożywa się głównie mleko krowie. Zawiera ono przeciętnie 88 % wody, 3,4% tłuszczu, 3,2% białka, 4,8% laktozy. Wysoka wartość odżywcza mleka wynika z jego składu - zawartości białka i tłuszczu oraz wapnia i witaminy B2.

Szklanka mleka dziennie na zdrowie.

Mleko i jego przetwory należą do środków spożywczych najbardziej wartościowych pod względem odżywczym. Jest źródłem pełnowartościowego białka, witaminy A, B2 oraz wapnia. Mleko chude pozbawione tłuszczu ma takie same właściwości. Białko produktów mlecznych jest lekkostrawne i zawiera niezbędne aminokwasy. W mleku znajdują sie liczne pierwiastki takie jak wapń, fosfor, sód, magnez oraz potas. Wapń jest niezbędnym pierwiastkiem do budowy układu kostnego, zębów oraz układu mięśniowego, a w mleku i jego przetworach jest go najwięcej.

Czy mleko które kupujemy jest zdrowe?

Mleko stanowi dobrą pożywkę dla drobnoustrojów, dlatego jest produktem bardzo nietrwałym. Może zawierać bakterie zakaźne np.gruźlicy, duru brzusznego lub salmonellozy. Dlatego przed skierowaniem do dalszego przerobu mleko jest bardzo dokładnie badane. Przeznaczone do bezpośredniego spożycia pozbawione jest drobnoustrojów poprzez pasteryzowanie lub sterylizowanie metodą UHT-z ang. Ultra Hight Temperature i rozlewane aseptycznie do odpowiednich opakowań.

Przy produkcji mleka spożywczego przeprowadza się następujące zabiegi: oczyszczanie mleka i usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych. Normalizuje się mleko doprowadzając do określonej zawartości tłuszczu i pakuje. Zwykle przeprowadza się także homogenizację, zmniejszając kuleczki tłuszczu. Im mniejsza kuleczka, tym dłuższa trwałość mleka. Mleko powinno być przechowywane w temperaturze poniżej 10 stopni C. To w folii polietylenowej ma krótszy okres ważności, związane jest to z przepuszczaniem przez folię tlenu co może prowadzić do zepsucia.

Czy można pić zimne mleko?

Przy zakupie mleka UHT należy zwracać uwagę na datę przydatności do spożycia. Nie kupować mleka pod koniec przydatności do spożycia a także nie robić zapasów. Więcej wapnia zawiera mleko odtłuszczone, takie też należy spożywać ograniczając tłuszcze nasycone w diecie. Nie ma potrzeby gotowania mleka. Podczas gotowania tworzy się tz. kożuch który powstaje wskutek odparowania wody i jest połączeniem wapnia i białka. Usuwając go pozbawiamy mleko cennych składników, dlatego mleko należy tylko podgrzewać. Owsiankę powinno gotować się na wodzie i po ugotowaniu dolewać mleka. Mleko UHT i pasteryzowane nie ukwaszą się, ponieważ są pozbawione bakterii. Mleko UHT i pasteryzowane można pić zimne.

Czy są przeciwskazania do picia mleka ?

Mleko powinno być dodatkiem do zdrowej diety, ale nie jego podstawą. Nie powinny go pić osoby, u których stwierdzono alergię na białko lub nietolerancję obecnej w mleku laktozy, czyli cukru. Osoby takie mogą spożywać mleczne napoje fermentowane, jogurty, maślanki, kefiry oraz sery dojrzewające. W produktach tych jest znacznie mniej laktozy, zawierają one natomiast rozkładające laktozę enzymy. Dostępne na rynku spożywczym są także mleka bezlaktozowe. Jeżeli nie ma przeciwskazań, to oczywiście mleko należy pić. Choć i tu nie brak spornych opinii. Wielu naukowców powołuje się na przykład innych dorosłych ssaków, z których żadne nie pije mleka. Zwolenników odmiennej teorii też jednak nie brakuje. Najlepiej więc sama oceń i zdecyduj obserwując swój organizm po wypiciu mleka.

Helena

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Dyscyplina sportu nie ma znaczenia. Niezależnie, czy wybrałaś jazdę na...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...