Podziel sie!

kitesurfingChcesz wzbić się w powietrze, poczuć adrenalinę i mieć kontakt z naturą? Koniecznie spróbuj kitesurfingu! O szczegółach opowiada nam instruktor z Wrocławia Tomasz Lewandowski.

Kitesurfing to odmiana sportu wodnego, technicznie podobna trochę do windsurfingu. Różni je sposób prowadzenia deski i to, że windsurfing polega na wykorzystywaniu specjalnie skonstruowanego żagla, a kitesurfing wykorzystuje latawiec. Wydawać by się mogło, że to bardzo trudny sport, ale nic bardziej mylnego. - Nie ma problemu, żeby się nauczyć kitesurfingu, wystarczy umieć pływać i nie bać się wody - mówi instruktor Tomasz Lewandowski. Do trenowania potrzebny jest wiatr ok. 10 węzłów, bo wtedy latawce utrzymują się w powietrzu. W Polsce najlepszym miejscem do trenowania jest Hel, ponieważ jest tam stosunkowo płytko i bezpiecznie.

Sport dla ludzi z głową na karku

-Według Międzynarodowej Organizacji Kitesurfingowej po ukończeniu kursu 1-go i 2-go stopnia możesz samodzielnie uprawić kitesurfing - mówi Tomek. Cała frajda w tym sporcie polega na skakaniu na wodzie. Atutem kitesurfingu jest to, że można go uprawiać nie tylko na wodzie. Są także odmiany uprawiane zimą i na lądzie. Sezon wodny rozpoczyna się w maju i trwa czasem do końca października. Pływa się w specjalnych piankach, które chronią przed wiatrem, wodą i zimnem. - Wypadki się zdarzają, jak w każdym sporcie ekstremalnym, dlatego trzeba podejść do tego z głową - mówi Lewandowski. Specjalny system zabezpieczenia pozwala w każdej chwili wypiąć się z latawca, co chroni przed podmuchami zbyt silnego wiatru. - Przy silnych podmuchach wiatru, lepiej sobie odpuścić i trzeba zawsze pływać daleko od brzegów - dodaje instruktor. To sport, którego nie nauczysz się samodzielnie, dlatego warto wziąć kilka lekcji u instruktora, tym bardziej, że szkolenia nie trwają długo.

Koszty i bezpieczeństwo

Sprzęt do kitesurfingu można kupić lub wypożyczyć. Zwykle w cenie szkolenia jest kamizelka asekuracyjna, trapez, sprzęt szkoleniowy i pianka. Można wybrać dwa sposoby wyceny lekcji. Pierwszy płacisz za zdobyte umiejętności, a drugi bierzesz 10 lekcji. Tomek poleca kursy, gdzie płacisz za zdobyte umiejętności, bo każdy ma inne tempo nauki. Kurs 1-go stopnia, gdzie nauczysz się teorii i podstawy pilotażu na plaży, opanujesz systemy bezpieczeństwa, nauczysz się startu i lądowania oraz pracy latawca, spróbujesz swoich sił na wodzie i poćwiczysz "body drag" to koszt ok. 400-550 zł. Kurs 2-go stopnia, gdzie spróbujesz latawca 4-linkowego, opanujesz zasady bezpieczeństwa w szerszym zakresie, nauczysz się koordynacji latawca z deską i spróbujesz pierwszych ślizgów z wiatrem to koszt od 430 zł do 600 zł. Drugi stopień niemal w całości odbywa się na wodzie. Gdy ukończysz dwa stopnie, możesz już bezpiecznie i samodzielnie pływać. Ważne jest jednak to, aby zachować zdrowy rozsądek i w razie niebezpiecznej sytuacji wypiąć się szybko z latawca. Na początku trzeba pływać z kaskiemi i w kamizelce. Kamizelka jest niezbędnym elementem tego sportu bez względu na umiejętności, bo chroni kręgosłup i ciało przed ewentualnymi uderzeniami. - Najważniejsze jest trzymanie na równi latawca i brak lęku przed wodą - mówi Tomek. Wiek w tym sporcie nie gra roli. Uczą się ludzie w różnym wieku, np. kobiety po 50 roku życia. Kitesurfing jest bardzo lubiany przez kobiety. Nie wymaga dużego wysiłku fizycznego i sprawia ogromną frajdę. Można pływać z prędkością 60-80 km/h i wysoko skakać. -Sam proces nauki trwa ok. 3 dni, pod warunkiem, że jest wietrzna pogoda. Zimą można trenować na snowboardzie, a na lądzie spróbować swoich sił na longboardzie. Jeśli lubisz wodę i trochę szaleństwa, to zapisz się na kitesurfing jeszcze tego lata. Może się okazać, że złapiesz bakcyla i znajdziesz nową pasję w życiu!

Danuta Studencka-Derkacz

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Dla stylistów pracujących w mediach związanych z modą jesienny sezon...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.