Podziel sie!

squash 510xJeśli w dzieciństwie chętnie odbijałaś piłeczkę za pomocą paletek, to na pewno polubisz squash.

Squash jest grą sportową polegającą na odbijaniu piłki o ścianę w sposób, który maksymalnie utrudni przeciwnikowi ponowne odbicie piłki. Obecnie nie jest jeszcze wpisany na oficjalną listę dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu RP, ani nie zalicza się do dyscyplin olimpijskich, chociaż czyniono starania, aby tego dokonać. Regularnie odbywają się jednak zawody – w tym Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Świata.

Zasady gry

Squash polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Linia traktowana jest jako aut (inaczej niż w tenisie). Gra rozpoczyna się serwisem, a pierwszą osobę serwującą losuje się przez obrót rakiety. Wylosowany zawodnik serwuje do momentu, w którym przegra wymianę – wtedy serwis przejmuje przeciwnik. Taka procedura obowiązuje podczas całego meczu. Na początku drugiego i każdego następnego seta jako pierwszy serwuje zwycięzca poprzedniego seta. Serwis jest prawidłowy, kiedy w chwili uderzenia piłki serwujący dotyka częścią jednej stopy podłogi wewnątrz pola serwisowego, nie dotykając linii tego pola. Serwujący uderza piłkę bezpośrednio na ścianę przednią pomiędzy linią serwisu i linią autu z wyjątkiem sytuacji, w której odbierający uderza piłkę z woleja. Pierwsze odbicie piłki na podłodze musi mieć miejsce w ćwiartce kortu przeciwległej polu serwującego. Piłka nie może dotknąć ani linii krótkiej, ani linii połowy kortu.

Po prawidłowym serwisie zawodnicy na zmianę uderzają piłkę, aż któremuś z nich nie uda się wykonać poprawnego uderzenia:

  • przed drugim odbiciem piłki od podłogi (zawodnik może uderzyć piłkę z woleja lub po jednym jej odbiciu od podłogi),
  •  nad blachą (uderzenie w blachę lub linię nad nią jest błędem) bezpośrednio lub po odbiciu od ścian bocznych lub ściany tylnej bez wcześniejszego dotykania podłogi lub jakiejkolwiek części ciała czy stroju uderzającego, a także jakiejkolwiek części ciała, stroju czy rakiety przeciwnika,
  •  poniżej linii autu – jeżeli piłka dotknie górnej linii kortu, jest piłką nieprawidłową.

Według obowiązujących zasad gra w każdym secie toczy się do dziewięciu punktów. Punkty zdobywa się w każdej wymianie systemu PARS (skrót od point-a-rally scoring). Przy wyniku 8:8, aby wygrać set, jeden z zawodników musi zdobyć dwupunktową przewagę (np.10:8). W squashu występują również systemy liczenia do piętnastu i do jedenastu, w których każda wymiana kończy się punktem. Zawodnik serwujący może więc zdobyć lub stracić punkt i serwis jednocześnie. Odbierający może stracić punkt lub zdobyć punkt i serwis. W systemie do 15, przy stanie 14:14, zawodnik, który jako pierwszy osiągnie czternasty punkt, może zadecydować o przedłużeniu seta do siedemnastu punktów lub nie. Makieta kortu do squasha składa się z linii autowej, linii serwu, TINU, linii poprzecznej i środkowej, pola i kwadratu serwisowego.

Jak chwytać rakietę i jaką piłeczkę do gry wybrać?

Występuje wyłącznie jeden sposób chwytu rakiety i stosuje się go do wszystkich uderzeń bez wyjątku. Squashowy chwyt nazywany jest najczęściej chwytem „V" – od sposobu ułożenia dłoni na rączce rakiety. Wysunięty do przodu palec wskazujący tworzy wraz z kciukiem formę przypominającą literę „V". Dłoń musisz ułożyć w taki sposób, by lewy górny kant rączki wychodził z miejsca, w którym zaczyna się kciuk i w którym łączą się oba ramiona litery „V". Kciuk wraz z pozostałą częścią dłoni tworzy charakterystyczną, podłużną zmarszczkę. Ponieważ większość firm produkuje rakiety z owalnymi rączkami i początkującemu najczęściej trudno jest ustalić prawidłowy przebieg krawędzi rączki, należy pamiętać, że krawędź rączki jest przedłużeniem krawędzi ramy rakiety. Ramy posiadające kanty będą więc pomocne podczas nauki prawidłowego jej chwytu. Należy zwrócić szczególną uwagę na wysunięcie palca wskazującego do przodu. Powinien odstawać od pozostałych i częściowo owijać rączkę.

Ustawienie rakiety względem tułowia w postawie wyjściowej

Dłoń układasz na końcu rączki bezpośrednio przed występującym na niej zgrubieniem. Prawidłowo chwyconą rakietę trzymasz przed sobą w taki sposób, aby jej „głowa" ustawiona była prostopadle do podłogi. Nadgarstek wygięty zostaje na zewnątrz. Ręka opada naturalnie, prostopadle w dół, wzdłuż tułowia. Zginasz nieznacznie łokieć do kąta ok. 140° i unosisz nadgarstek tak, żeby rakieta wraz z przedramieniem tworzyła kąt zbliżony do prostego. Jednym z podstawowych, a tym samym najważniejszych warunków kontroli uderzenia, jest umiejętność trafiania piłki środkiem głowy rakiety, czyli tzw. sweet spotem. Jeśli uda ci się trafić piłką w środek rakiety, to zauważysz, że naciąg będzie pękał na środku. Oznacza to, że bardzo dobrze ci idzie! Niezastąpiona okaże się pomoc instruktora, zwłaszcza w ćwiczeniu prawidłowej techniki odbicia. W grze mamy do wyboru kilka rodzajów piłeczki: turniejowa – odbija się najniżej i jest znakowana dwiema żółtymi kropkami (Dunlop, Wilson, Tecnifibre); piłka dla średnio zaawansowanych – odbija się wyżej i posiada jedną żółtą kropkę (Dunlop) i jedną czerwoną kropkę (Tecnifibre). Najwyżej odbijają się piłki z kropką niebieską. Początkującym i średnio zaawansowanym graczom proponuje się piłki Dunlopa z jedną żółtą kropką albo Tecnifibre z kropką czerwoną.

Kort do gry i wypożyczalnia sprzętu

Wymiary kortu są niezmienne od 1920 roku i wynoszą: długość – 9750 mm, szerokość – 6400 mm. Kort otaczają ściany ze wszystkich czterech stron. Podłoga to najczęściej amortyzowany parkiet, a ściana tylna w większości przypadków jest przeszklona. Kort jest klimatyzowany i dobrze oświetlony. Konieczne będą jednak zmienne buty z niebrudzącą się podeszwą, przeznaczone do uprawiania sportów halowych. Większość klubów posiada wypożyczalnię sprzętu do squasha i serwis do naprawy rakiet.

Cennik

Kort do gry wynajmuje się na godzinę, a ceny są zróżnicowane – zależą m.in. od pory dnia czy posiadania prawa do ulgi. Za bilet normalny w tygodniu zapłacimy od 50 do 60 zł. Istnieje możliwość wykupienia karnetu. Lekcja z trenerem to suma kosztów wynajęcia kortu i wynagrodzenia instruktora ustalana indywidualnie. Wypożyczenie rakiety jest wtedy gratis.

Szacowany zakup sprzętu:

  • Rakieta: 100-700 zł,
  • Piłka: 8-17 zł,
  • Buty: 150-400zł,
  • Okulary: 100 zł,
  • Kort w sezonie zimowym: 40-60 zł za godz.,
  • Kort w sezonie letnim: 20-35 zł za godz.,
  • Trener: ok. 50 zł za godz.

Roksana Chrzanowska

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Coraz słabsza jakość towaru wysokim kosztem, czyli co możecie zanleźć w...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...