Podziel sie!

retinoidy 510xZ powodzeniem jest stosowana w kosmetyce i dermatologii. Wygładza skórę, spłyca zmarszczki, pomaga wyleczyć nawet uporczywy trądzik. Znana nam powszechnie witamina A pokazuje swoje nieznane dotąd oblicze.

Witamina A oraz jej pochodne wykazujące intensywnie regenerujące działanie na skórę określane są w dermatologii jako retinoidy. Ponieważ zmniejszają spójność tkanki i działają złuszczająco, już po miesięcznej kuracji można zaobserwować wyraźną poprawę w wyglądzie cery – równomierny koloryt i zwężone pory. Dalsza kuracja wpływa korzystnie na ukrwienie i dotlenienie skóry oraz zdolność komórek do regeneracji. W efekcie skóra zyskuje elastyczność, gładkość i sprężystość. Co więcej -retinoidy regulują także pracę gruczołów łojowych i rozjaśniają skórę.

Zastosowanie retinoidów

Retinoidy znajdują zastosowanie w leczeniu wielu różnych schorzeń skórnych. Przede wszystkim stosuje się je w leczeniu ciężkich postaci trądziku pospolitego i różowatego, łuszczycy, zaburzeń rogowacenia skóry i toczenia rumieniowatego. Retinoidy stanowią także świetny sposób walki z upływem czasu i starzeniem się skóry.

Kuracje retinoidami mogą przybierać formę kuracji zewnętrznych i wewnętrznych. W kosmetykach najczęściej wykorzystywana jest witamina A w czystej postaci tzw. retinol, ponieważ jest ona stosunkowo dobrze tolerowana przez skórę. Często wykorzystywane są również pochodne retinolu, np. firma Avene oferuje kosmetyki z retinaldehydem. Działanie pochodnych jest jednak dość słabe, a i dopuszczalne stężenie czystej witaminy A w kosmetykach jest małe, dlatego jeżeli zależy nam na intensywnym działaniu powinniśmy sięgnąć raczej po kremy dostępne na receptę. Taka kuracja powinna być jednak stosowana tylko na wyraźne zalecenie dermatologa i pod jego kontrolą. Podobnie kuracja od wewnątrz z wykorzystaniem doustnych farmaceutyków powinna być przeprowadzona pod kontrolą lekarza. Lekarz, oceniając kondycję i potrzeby skóry, dobierze leczenie w taki sposób, by było ono jak najmniej inwazyjne dla organizmu. Przy stosowaniu retinoidów należy uzbroić się w cierpliwość – oczekiwane efekty zobaczyć można po kilku miesiącach kuracji.

Środki ostrożności

Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na kurację retinoidami. Przeciwskazaniami są m.in. hiperwitaminoza A, choroby wątroby i nerek oraz cukrzyca. Niedozwolone jest także stosowanie retinoidów w przypadku ciąży i w okresie ją poprzedzającym.

Warto wskazać również, że retinoidy mogą powodować podrażnienia i przesuszenia skóry. Najczęściej jest to reakcja typowa dla jej regeneracji. W przypadku jednak, gdy podrażnienie jest silne, należy skonsultować się z lekarzem – być może trzeba będzie zmniejszyć dawkę. Konieczne jest także nawilżanie skóry i stosowanie silnych filtrów przeciwsłonecznych w trakcie kuracji.

Aneta Winiarska

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Kolor wina, karmin, szkarłat, malina ... Sezon jesień/zima 2011/12 pokaże...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...