Podziel sie!

tatuaz 510xTatuaż zdobi twoje ciało, ale pamiętaj że to ozdoba na całe życie. Często odwzorowuje osobowość, ale może też zepsuć dotychczasowy wizerunek.

Czy warto zrobić sobie tatuaż?

Na pewno musisz co najmniej dwa razy przemyśleć sprawę, zanim zdecydujesz się na zrobienie sobie tatuażu. Jest to decyzja na całe życie. Nie możesz kierować się tylko swoim dzisiejszym kaprysem - "o zrobię sobie tatuaż", bo skutek jest nieodwracalny. Wiele osób jest zachwyconych swoim nowym wizerunkiem przez całe życie, inni chcą go usunąć po kilku latach. Pasjonaci tatuaży często mają ich więcej. Kojarzą im się z wspaniałymi miejscami i wspomnieniami, które w każdej chwili mogą sobie przywołać. Są dla nich wyjątkowe i symboliczne. Pamietaj, że gdy zrobisz sobie jeden, za jakiś czas będzie cię kusił następny.

Plusy i minusy tatuaży

Najwiekszym plusem posiadania tatuażu dla ciebie, będzie to, że poczujesz się wyjątkową indywidualistką. Twoje ciało będzie płótnem, na którym powstał obraz, coś co będziesz podziwiała do końca swojego życia. Tatuaż może pokazać twoją osobowość, życiowe myśli i uczucia. Jest odznaką na twoim ciele.

Jeśli chodzi o minusy posiadania tatuażu to jest ich kilka. Tatuaż jest na całe życie. Oczywiście możesz go usunąć, za pomocą specjalnych technik, ale zawsze pozostanie ślad - blizna na twoim ciele. Część pracodawców źle patrzy na tego typu zdobienia, szczególnie gdy są duże i bardzo widoczne. Minusem jest także to, że ciągle istnieje stereotyp wielu ludzi, o osobach z tatuażem jako byłych więźniach, bądź ludziach z marginesu społecznego. A tak naprawdę wielu zdolnych, kreatywych i inteligentnych ludzi posiada tatuaże. 

Jak nie zarazić się żółtaczką?

Najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo. Musisz udać się do profesjonalnego studia. Wtedy masz pewność, że wszystko odbywa się w sterylnych warunkach i pod okiem profesjonalisty. Nie ma obaw, że coś pójdzie niezgodnie z planem. Najlepiej wybieraj studio, które działa już od kilku lat, jest znane i cenione. Zawsze patrz czy profesjonalista używa czystych narzędzi i rękawiczek.

Ceny i modne wzory

Koszt zrobienia tatuażu może wahać się od 100 zł do nawet kilku tysięcy zł. Zależy to od studia, wielkosci tatuażu i mnóstwa innych czynników. Dlatego warto poczytać opinie na różnych forach i na pewno nie oszczędzać. Przecież będzie to inwestycja na całe życie. Wielu profesjonalistów proponuje tatuaż artystyczny, czarno - biały, kolorowy, a także pokrywanie starych tatuaży. Używane są najwyższej jakości barwniki w pełnej gamie kolorystycznej. Możesz przynieść swój własny wzór lub wybrać jakiś spośród wielu tysięcy wzorów z katalogów studia. Obecnie modne są: wizerunki twarzy osób, zwierząt: lwy, delfiny, psy, węże, motyle, kwiaty np. róże, stokrotki, straszne wizerunki jak np. czaszki oraz różnego rodzaju znaki graficzne, napisy - złote myśli, imiona drugiej osoby. Wciąż z mody nie wychodzą też serca. Obecnie istnieje duża gama dzieł sztuki na skórze: tatuaże stałe, biotatuaże - na 5 lat, UV - tatuaże, makijaż permanentny oraz tatuaże z henny.

Jak usunąć tatuaż i czy to boli?

Nie musisz mieć tatuażu przez całe życie. Jeśli się znudzi, można go usunąć. Niestety to sporo kosztuje i jest ryzykowne. Jest kilka sposobów na pozbycie się niechcianego tatuażu. Możesz go przerobić na inny. Trzeba pamietać, że taki tatuaż będzie wygladał "ciężko" i będzie bardziej widoczny. Gorzej jest przerobić duże i wyraźne wzory. Za przeróbkę zapłacisz tyle co za normalny tatuaż. Warto udać się do tego samego salonu, gdzie robiłaś swój pierwszy wzór i byłaś z niego zadowolona. Innym sposobem jest metoda, która pozwoli całkowicie pozbyć się tatuażu, czyli chirurgiczne wycięcie. Zwykle poleca się ją w przypadku, gdy usunięcie ozdoby laserem nie przynosi efektu. Trzeba podkreślić, że jest to bardzo poważny zabieg. Polega na tym, że lekarz skalpelem usuwa część naskórka pokrytą wzorem. Po usunięciu tatuażu, ciało zszywa się, a w miejscu ozdoby zostaje blizna. Ta metoda sprawdza się w przypadku małych i delikatnych tatuaży, bo blizna jest wtedy niewielka i praktycznie niewidoczna. Zabieg ten jest znacznie bardziej skomplikowany w przypadku dużych tatuaży. Tutaj wzór można wycinać etapowo. Najczęściej jednak ubytek skóry pokrywa się przeszczepem. Co to oznacza? Najpierw w okolicę tatuażu wszczepia się specjalny woreczek, który przez kilka tygodni wypełnia się solą fizjologiczną. Po utworzeniu się nadmiaru skóry można ją przesunąć w miejsce po tatuażu, zwłaszcza że woreczek jest bardzo rozciągliwy. Trzeba jednak podkreślić, że chirurgiczne usuwanie tatuażu w przypadku rozległych wzorów prowadzi do powstania nieestetycznych, widocznych blizn. Co więcej, ta metoda jest kosztowna. Za usunięcie niewielkiego obrazka np. o wysokości 10 cm i szerokości 5 cm, trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Usuwanie laserem

Najpopularniejszą metodą usuwania tatuaży jest laseroterapia. Laser pomaga usunąć z ciała zarówno czarne, jak i kolorowe ozdoby. Podczas zabiegu światło emitowane przez urządzenie jest absorbowane przez pigment. W ten sposób komórki zawierające barwnik ulegają zniszczeniu. Jednak aby zabieg był skuteczny, należy prawidłowo dobrać długość fali. Najłatwiej usuwa się kolory ciemne, takie jak czerń i granat. Znacznie ciężej znikają tatuaże o kolorze jasnym: żółtym, zielonym czy pomarańczowym. W takim wypadku wzór jedynie ulega wyblaknięciu. Efekty będą słabe, jeśli tatuaż został zrobiony niedbale przez amatora. Wtedy barwnik znajduje się na różnej głębokości pod skórą, a to oznacza, że w tym przypadku mogą wystąpić spore trudności z usunięciem takiej ozdoby. Niewątpliwą zaletą laseroterapii jest jej wysoka skuteczność przy niskim ryzyku wystąpienia blizn. Warto podkreślić, że ta metoda jest mało bolesna. Można także zastosować miejscowe znieczulenie. Ponieważ podczas zabiegu tkanki zostają nienaruszone, zmniejsza się ryzyko wystąpienia zakażenia. Żeby pozbyć się tatuażu, należy wykonać kilka zabiegów co parę tygodni. Liczba sesji zależy od koloru, wielkości, typu i głębokości tatuażu, a także miejsca, w którym został wykonany. Profesjonalny tatuaż usuwa się w ciągu 6-8 zabiegów. Jeden trwa przeciętnie od 5-10 minut nawet do godziny. Najczęściej stosuje się laser Nd:Yag z Q-switchem lub laser CO2 (jest to tzw. odparowanie wiązką światła laserowego). Należy jednak podkreślić, że praktycznie w każdym przypadku usuwanie tatuażu wiąże się z jego zamianą na bliznę. Przy laseroterapii trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem, jedna sesja kosztuje około 500 zł. Niestety, laserowe usunięcie tatuażu może spowodować powikłania. Bardzo często na skórze powstają szpecące odbarwienia i przebarwienia. Zmienić może się również tekstura skóry. Po zabiegu praktycznie zawsze na ciele pozostaje blizna, która może zamienić się w bliznowiec (jest to nadmiernie rozrośnięta blizna).

Biotatuaż i tatuaż wykonany henną

Ten pierwszy zanika sam najczęściej po około 2-3 latach, choć często utrzymuje się na skórze znacznie dłużej, przy okazji zmieniając kolor na zielonkawy (tzw. więzienny). Często w miejscach, w których pigment się wchłonął, powstają kropeczki. Niestety, całkowite usunięcie tatuażu biologicznego nie jest proste. Można albo czekać, aż całkowicie się wchłonie (czyli kilka lat), albo zdecydować się na laseroterapię. Jednak również przy biotatuażu trzeba się liczyć z powstaniem blizny.

Nieco łatwiej jest w przypadku tatuażu wykonanego henną, choć lepiej zastanowić się przed jego wykonaniem ze względu na toksyczność. Sam schodzi całkowicie po około 2-3 tygodniach. Wcześniej możesz kupić specjalny krem, który przyspiesza proces usuwania tatuażu, np. Dermasal (cena: około 200 zł). Tatuaż henną możesz także przecierać oliwką i potem szorować go pumeksem lub szorstką gąbką.

Przeciwskazania do usuwania tatuażu

Do przeciwskazań należą: ciąża i cukrzyca, zmiany skórne, uczulenie na promieniowanie, skłonność do przebarwień i infekcji, intensywna opalenizna, obniżona odporność, problemy z sercem czy przeziębienie.

Gdy jesteś zainteresowana w 100 % zrobieniem sobie tatuażu - to wyraź nim siebie. Ale gdy się wahasz, to lepiej przemyśl sprawę jeszcze kilka razy. Przeanalizuj wszystkie argumenty za i przeciw. To od ciebie zależy, jak wygląda twoje ciało.

Roksana Chrzanowska

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Internautki ją uwielbiają. Z cieni do powiek, szminki i pędzli potrafi...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

Dobrze dobrany stanik to podstawa pięknego wyglądu i zdrowia. Tu możesz skorzystać z porady profesjonalnych brafitterek. Szeroki wybór rozmiarów sprawi, że znajdziesz coś odpowiedniego na swój biust.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...