Podziel sie!

Monika_Przywara_StrzalkaDziś na stronach portalu zaprezentuje się specjalnie dla was młoda i zdolna polska projektantka Monika Przywara-Strzałka.

Monika Przywara-Strzałka jest nie tylko uzdolnioną, ale również docenioną projektantką. W 2009 roku została finalistką pierwszej edycji konkursu Fashion Designer Awards,a rok później została półfinalistką konkursu Lexus Fashion Night. Ubrania Moniki Przywary-Strzałki kupisz w sklepach internetowych www.e-berry.pl, www.pinkpugdesign.pl, www.bazaar.com oraz na jej stronie www.przywarastrzalka.com. Jeśli wolisz przymierzyć ubranie przed kupnem, możesz odwiedzić atelier Moniki Folk Design w Nowym Targu. Zapraszam do przeczytania wywiadu z Moniką, w którym opowie nam o swoich inspiracjach, celach i modowych korzeniach.

Julia Daćko: Od jak dawna projektujesz ubrania?
Monika Przywara-Strzałka: Od dawna. Tak naprawdę od zawsze lubiłam przerabiać, szyć, robić coś z niczego. Z czasem zaczęło się to rozwijać, przeradzać w prawdziwą pasję. Po drodze były inne plany, psychologia, studia dziennikarskie, praca w reklamie. W między czasie pojawiła się szkoła projektowania. Długo wewnętrznie dojrzewałam do tego, żeby zająć się modą zawodowo. Trudno było mi postawić wszystko na jedną kartę, a w tym wypadku było to wielkie ryzyko. A wszystko to, czego nauczyłam się po drodze, przydaje mi się dzisiaj.

J.D.: Widzę, że długo poszukiwałaś pasji, czy projektowanie w końcu pomogło Ci w wyrażaniu własnego ja?
M.P-S.: Tak. Myślę, że wielu projektantów zaistniało dlatego, że nie mogli znaleźć w sklepach czegoś, co wyraziłoby ich samych. Przerabiali, tworzyli i tak powstawały ich projekty, w których dobrze odnajdywali się również inni. Ubiór to pierwszy sygnał o tym, jacy jesteśmy. Czasami mylny, ale bardzo często jedyny.

J.D.: Co sprawia, że od razu nabierasz chęci do pracy, projektowania?
M.P-S.: Lubię czerpać inspiracje z natury. Na co dzień potrafi mnie zainspirować wszystko – nastrój, pora dnia, jakieś zdarzenie, ludzie. Ostatnio dużą inspirację czerpię z muzyki.

J.D.: Skoro ludzie są Twoją inspiracją, to dla kogo konkretnie projektujesz?
M.P-S.: Myślę, że moje ubrania są dla osób, które poszukują w modzie pewnego luzu i podchodzą do niej z przymrużeniem oka.

J.D.: A co z projektantami, czyje prace cenisz najbardziej?
M.P-S.: Cenię młodych polskich projektantów. Fascynuje mnie Maldoror i Ania Pitchouguina - to ludzie, którzy udowadniają, że można funkcjonować niejako obok „trendów". Uwielbiam japońskich projektantów, ich konceptualizm - Watanabe, Kawakubo. Ostatnio widziałam wystawę Yohji Yamamoto i na nowo się nim zachwyciłam.

J.D.: Jakie materiały i formy lubisz najbardziej nosić?
M.P-S.: Lubię czyste formy i męskie fasony, często kupuję męskie ubrania. Odpowiada to stylowi oversize i unisex, który chciałam w moich projektach pokazywać. Lubię proste zestawy, stonowane kolory i naturalne tkaniny, a najbardziej bawełnę łączoną z jedwabiem – to połączenie daje tkaninę, która jest szlachetna, a jednocześnie ma w sobie pewien luz.

J.D.: A w jakich fasonach i materiałach według Ciebie prezentują się najlepiej kobiety?
Lubię kobiety w fasonach oversize. Klasyka jest i zawsze będzie modna i kobiety w niej zawsze będą świetnie się prezentować. Jednak klasyka jest bezpieczna i zachowawcza. Oversize to krok naprzód, coś dla kobiet odważnych. Umiejętnie stosowny jest szalenie kobiecy.

J.D.: Wiem już w czym lubisz oglądać kobiety, a w jakich ubraniach ich nie tolerujesz, jakie popełniają błędy?
M.P-S.: Największy błąd kobiet to próba stworzenia poprzez ubiór kogoś, kim się tak naprawdę nie jest. Moda jest dla nas, nie odwrotnie.

J.D.: Jest jakieś wydarzenie w świecie mody, którego chciałabyś być uczestnikiem?
M.P-S.: Na pewno polski Fashion Week. Na razie brałam w nim udział jako finalistka jednego z konkursów, a marzę o własnym autorskim pokazie. Jeśli to się uda, pewnie podniosę poprzeczkę wyżej.

J.D.: Często nosisz swoje autorskie ubrania?
M.P-S.: Często. Biorąc pod uwagę, że również rzeczy, które kupuję dostosowuję do siebie – farbuję, przeszywam, zmieniam, to większość z nich nosi znamiona mojej pracy.

J.D.: Twój największy sukces, z którego jesteś dumna?
M.P-S.: Myślę, że sukcesem jest każda zadowolona klientka, która wraca; zainteresowanie moimi projektami, propozycje, które ciągle się pojawiają. Zanim zaczęłam szyć swoje ubrania, brałam udział w konkursach i to było dla mnie wyznacznikiem tego, czy jestem dobra w tym co robię, czy nie. Konsekwentnie stawiałam sobie kolejne cele i to pozwalało mi znaleźć się w miejscu, w którym obecnie jestem. Największym wyróżnieniem w tym momencie jest dla mnie propozycja współpracy, jaką otrzymałam od belgradzkiego ODD Concept Store.

J.D.: Jakie są Twoje modowe plany na przyszłość?
Chciałabym dużo bardziej rozszerzyć swoją ofertę. To pozwoli mi nawiązać szerszą współpracę.

J.D.: Kogo najchętniej widziałabyś w swoich ubraniach?
Marzę o kolekcji stworzonej dla dzieci. Prostych, monochromatycznych ubraniach z tkanin ekologicznych, w barwach natury. Bez różu, nadmiaru falbanek, o surowych i prostych formach. Chciałabym kiedyś zobaczyć na ulicy małe dziewczynki w ubraniach mojego projektu.

Dziękuje bardzo za wywiad. Czytelniczki zapraszam do oglądnięcia zdjęć projektów Moniki Przywary-Strzałki.

Julia Daćko

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.