Podziel sie!

Fotolia 66582253_SRocznie na świecie produkuje się 6 miliardów par jeansów. Na wyprodukowanie jednej pary denimowych spodni potrzeba ok. 11 000 litrów wody. Do upraw nieorganizcznej bawełny używa się 11 procent światowego zużycia pestycydów. To dopiero początek zarzutów wobec producentów. Podobnie jest z innymi elementami garderoby. Jak być eko i jednocześnie modnym?

Aby oszczędzać środowisko i nie przyczyniać się do niszczenia naszej planety, możesz działać na kilka sposobów. Oto kilka z nich:

1. Kupuj tylko potrzebne ubrania - naprawdę potrzebne! Nie takie, które akurat wpadły Ci w oko albo chcesz mieć, bo są modne i nowe. Aby faktycznie podejść do zakupów z głową, wystarczy przed wyjściem na zakupy przejrzeć swoją szafę i upewnić się czy faktycznie nie masz co na siebie włożyć, czy też zapomniałaś o tych kilkunastu parach spodni z szafy. 

2. Jeśli już kupujesz nowe, postaw na dobre marki, które są droższe, ale cechują się wyższą jakością. Ponosisz je zdecydowanie dłużej a tym samym zaoszczędzisz pieniądze i uchronisz środowisko. Zwracaj też uwagę na skład. Kupuj np. produkty z bawełny organicznej. Sprawdź, które marki inwestują w ekologiczne rozwiązania. Pamiętaj, że Twój wybór ma wpływ!

3. Ubrania z własnej szafy wymieniaj na imprezach typu swap lub sprzedawaj innym przez różne serwisy, w tym Vinted. Ktoś może skorzystać z odzieży, w którą Ty już nie wchodzisz lub Ci się znudziła. Pomyśl ile razy kupiłaś sukienkę wieczorową na jedno wyjście?

4. Stare ubrania, które są zniszczone możesz też oddawać do specjalnie przygotowanych kontenerów w wybranych sieciach. Niektóre marki deklarują, że po zmieleniu lub przeróbkach Twoje ubrania mogą nabrać nowego życia.

5. Wybieraj fasony klasyczne, które sprawdzą się latami. Nie kupuj bubli modnych przez 1 sezon. Postaw na kolory, które zestawisz z różnymi elementami, które już masz w swojej garderobie.

6. Wyrosłaś z czegoś lub jest odrobinę za duże? A może krój Ci się nie podoba? Skorzystaj z przeróbek krawieckich. Dobra krawcowa potrafi nadać Twoim ubraniom drugie życie, a Ty możesz zainwestować w edukację lub zdrowie, które w dłuższej perspektywie czasowej przyniosą Ci więcej korzyści niż kolejna para nowych spodni.

7. W sklepie zawsze pytaj o torbę papierową lub noś ze sobą torbę wielokrotnego użytku. Marki też trzeba nauczyć, że nie chcemy reklamówek, które wciąż dominują w wielu sklepach.

8.  Kupuj ubrania slow fashion oraz firmy z oznaczenie Fairy Trade. Jest mnóstwo takich firm. To zwykle małe firmy, które cechuje rodzinna produkcja oparta o ekologię i oryginalne projekty. Taką firmą jest np. KokoWorld.

DSD

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Zabieg Łagodząco-Regenerujący z Roślinnymi Komórkami...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.