Podziel sie!

altTwoje auto ma już swoje lata? Pamiętaj o kontroli i wymianie oleju! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów.

Kiedy zdawałaś egzamin na prawo jazdy, nauczono Cię jak sprawdzić poziom oleju. Egzamin zdałaś i zapomniałaś? Niedobrze. Dziś przypominamy Ci jak ważny jest olej w samochodzie. Zasada wymiany oleju jest prosta. Jeśli masz zupełnie nowe auto, stosujesz się do zaleceń producenta. Nie ma sensu, żeby niepotrzebnie narażać się na koszty. Ale im starszy samochód, tym częściej musisz sprawdzać poziom oleju i wymieniać go. Właściwy typ oleju i wymiana w odpowiednim czasie decyduje o żywotności silnika. Jeśli zależy Ci na aucie, to musisz zadbać o olej. Kierowcy rzadko jednak sprawdzają poziom oleju, a ponieważ wymiana nie należy do tanich, to wydłużają okres między kolejnymi wymianami. Grozi to jednak poważnymi awariami samochodu! Olej pełni kilka ważnych funkcji w samochodzie. Po pierwsze, smaruje tłoki silnika. Po drugie, chłodzi silnik. Po trzecie, tłumi wszelkie drgania, które wytwarzają się podczas pracy silnika.

Jak sprawdzić i dobrać olej?

Poziom oleju powinnaś sprawdzać średnio raz w tygodniu. Zaglądaj nie tylko pod maskę, ale też pod samochód. Sprawdź czy przypadkiem nie masz wycieków. Żeby sprawdzić poziom oleju, musisz mieć zimny silnik lub odczekać 10-15 minut aż wystygnie po jeździe. Standardowo sprawdza się poziom oleju bagnetem, ale warto kontrolować zapach i kolor oleju. Odkręć korek wlewu, jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach spalenizny, to znaczy, że czas wymienić olej. Podobnym sygnałem jest czarny kolor, który może też oznaczać poważną awarię lub zły dobór oleju. Jeśli jeździsz samochodem z silnikiem diesla kolor czarny jest normalnym objawem, więc nie musisz panikować. Upewnij się, że olej wystygł, a najlepiej odczekaj 15 minut po wyłączeniu silnika i weź odrobinę rozetrzyj na palcu. Jeśli poczujesz opiłki metalu lub inne grudki, to sygnał, że czas na wymianę oleju. Już wkrótce pokażemy film instruktażowy, gdzie znajdziesz bagnet i jak dokładnie sprawdzić poziom oleju.   

Dobry wybór

Kluczem do sukcesu dobrej jazdy jest wybór właściwego oleju. Najlepiej sprawdź specyfikację u producenta samochodu. Każda firma podaje bowiem zalecaną lepkość i klasę jakości. Uważnie przeczytaj też zalecenia producentów oleju. Inny olej stosuje się do silników benzynowych, a inny do wysokoprężnych. Jeszcze inne wymagania ma auto, które napędzane jest gazem. Zwróć uwagę na klasę oleju, która jest oznaczana przy pomocy skali API. Masz do wyboru klasę od A po L. Im dalej w alfabecie, tym lepszy olej. Ważne by nie stosować olejów niższej klasy, niż wskazana przez producenta auta. Nie ma żadnych przeciwwskazań, co do stosowania wyższych jakości. Marka stanowi element drugorzędny, bo ważniejsza jest klasa i lepkość. Ta druga oznaczana jest literą W. Zazwyczaj tę literę poprzedza i zamyka wartość liczbowa. Pierwsza wartość oznacza właściwości oleju w niskich temperaturach, czyli w zimie. Im niższa liczba, tym lepiej. Wartość po literze "W" informuje jak pracuje olej w wysokich temperaturach. Im wyższa, tym lepiej. Jeśli kupujesz auto przechodzone, zapytaj poprzedniego właściciela o olej. Lepiej zachować ten sam olej, który stosował poprzedni właściciel. Oleje można podzielić na trzy podstawowe kategorie: syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Do nowych i wysilonych silników najbardziej odpowiednie są oleje syntetyczne. Gwarantują dobrą ochronę silnika, długo zachowują swoje właściwości i działają w ekstremalnych warunkach. Dla silnika z dużym przebiegiem, który potrzebuje więcej oleju znacznie lepszy będzie olej półsyntetyczny, a jeśli to nie przyniesie efektów mineralny. Ale uważaj, żeby po oleju mineralnym nie wlać oleju syntetycznego! Grozi to rozszczelnieniem silnika, wypłukaniem osadów i zatkaniem kanałów olejowych. Konsekwencją takiej zamiany oleju może być zatarcie silnika. Jeśli nie masz auta z dużym przebiegiem i nie wiesz jaki olej był stosowany wcześniej, najbezpieczniej wlać półsyntetyk. Do silnika z dużym przebiegiem najlepiej wlewać oleje mineralne dobrej jakości.

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.