Podziel sie!

zag13Zero waste - mówi Ci to coś? Zastanów się ile zbędnych rzeczy kupujesz!

Nasza planeta woła o pomoc. Ilość śmieci jakie zawala ziemię przekroczyła już granicę absurdu. Co rusz dowiadujemy się o miejscach, gdzie plastik przykrywa powierzchnię oceanu, zakrywa plaże lub górskie szlaki. Niebawem nie będziemy mogli znaleźć czystego miejsca na wakacje i zaczną się kłopoty z wodą i energią. Co możemy z tym zrobić? Jest kilka prostych kroków, które mogą szerzej wpłynąć na naszą wspólną planetę i ktore nie wymagają od Ciebie wiele. 

1. Unikaj opakowań z plastiku. Po co Ci woda w zgrzewkach? Możesz przecież kupić filtr lub szklaną butelkę i pić wodę z kranu. To tańsze i bardziej służy naszej planecie. Nie kupuj jedzenia w plastikowych opakowaniach i nie używaj sztućców jednorazowych. W wielu krajach właśnie wpowadza się zakaz używania takich opakowań. Wydaje Ci się, że to trudne? Nic prostszego! Wystarczy zmienić nawyki i gotowe. Zacznij od kawy kupowanej w jednorazowych kubkach. Zamień je na kubek termiczny, który zawsze masz przy sobie. Poczujesz szybko jak wiele robisz dla planety, a przy okazji będziesz mieć świadomość, że codziennie chronisz naszą planetę.

2. Oszczędzaj wodę - wcale nie mamy jej tak dużo! Wbrew powszechnej opinii - nie tylko Afryka ma problem z wodą zdatną do picia. Nam też kiedyś źródła się wyczerpią. Wystarczy, że przy myciu zębów zakręcisz wodę i częściej skorzystasz z prysznica niż z wanny. To już będzie Twój osobisty wkład w nasze wspólne dobro. 

3. Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy. Wielu producentów wmawia Ci, że potrzebujesz wielu przedmiotów codziennego użytku, ubrań i kosmetyków, żeby czuć się świetnie. To bzdura! Prawdziwe szczęście przynoszą nam relacje z ludźmi. Zanim kupisz coś nowego, sprawdź co masz w domu. Założę się, że jak dobrze pogrzebiesz w szafie, to znajdziesz coś czego nie nosisz. Zanim wybierzesz się do drogerii, sprawdź w swojej łazience ile masz produktów, których użyłaś tylko raz albo wcale. 

4. Przyjmij zasadę, że zanim kupisz coś nowego, znajdziesz sposób wykorzystania rzeczy, które już masz. To proste! Chcesz kupić nowy sweter. Przeglądasz szafę i wybierasz sweterki, których dawno nie zakładałaś. Zastanów się co z nimi zrobisz - tak, żeby ich nie wyrzucić a zrobić miejsce na nowe. Możesz je oddać biedniejszym lub wymienić się z koleżanką. Możesz też wysłać do Afryki lub Azji dla ludzi, którzy naprawdę nie mają w czym chodzić.  Możesz uszyć z nich pokrowce na poduszki lub wykorzystać w ramach upcyklingu. A może schronisko dla zwierząt ich potrzebuje? Ważne, że nie wolno Ci ich po prostu wyrzucić do śmieci. Tę zasadę przyjmij względem wszystkich nowych rzeczy, które kupujesz. Chcesz kupić nowy zestaw porcelany - najpierw znajdź zastosowanie dla starej. Możesz nadać drugie życie swojej porcelanie lub ofiarować ją komuś, kto chętnie ją przygarnie. 

5. Kupuj rzeczy, które zostały wyprodukowane zgodnie z zasadami fairy trade. Takie oznaczenia znajdziesz na opakowaniach. W ten sposób wspierasz uczciwy handel, a nie oparty na niewolniczej pracy dzieci lub dorosłych na innych kontynentach. Więcej o tym przeczytasz tu.

6. Jeśli kupujesz ubrania, unikaj tych, które mają sztuczny skład. Unikaj tanich masowych ubrań z poliestrem i innymi sztucznymi składnikami. To sprawi, że Twoja szafa będzie zaopatrzona w dobre jakościowo ubrania. Po drugie, to konsumenci wpływają na to jak produkują duże koncerny. W ten sposób wpływasz na naszą planetę. 

7. Sprawdź skład kosmetyków, które kupujesz. Wiele z nich zawiera sztuczne barwniki, plastikowe opakowania, parabeny i inne szkodliwe substancje. Unikaj takich produktów i wymuś w ten spsób na koncernach eko produkcję. 

8. Nie tylko segreguj śmieci, ale staraj się produkować ich jak najmniej! Zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku i unikaj reklamówek. Zabieraj do sklepu pudełka wielokrotnego użytku. Nie kupuj w sklepach, gdzie wszystko pakowane jest do worków.

9. Przesiądź się z auta na rower, elektryczny samochód lub na hulajnogę. Wyjdzie Ci to na zdrowie i będziesz emitować mniej szkodliwych substancji do powietrza, którym codziennie oddychasz. 

I gotowe! To naprawdę proste i wcale nie wymaga jakiegoś wielkiego zaangażowania ani zmian. Wierzę, że Ty też dasz radę! Planeta to nasza wspólna sprawa! 

DSD 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Jak spędzić święta pełne radości bez żadnych trosk i...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.