Podziel sie!

camilo-jimenez-qZenO gQ7QA-unsplashCzy zdarzyło Ci się kiedyś wysłać wiadomość, która została źle zrozumiana? To może Cię sporo kosztować. 

Zachłysnęłiśmy się wiadomościami SMS i komunikatorami. Jednak rzadko tak naprawdę służą prawdziwej komunikacji. Nic bowiem nie zastąpi prawdziwej rozmowy w cztery oczy. Dlaczego? Bo podczas rozmowy w "face to face" widzimy emocje i możemy się upewnić o co tak naprawdę chodzi naszemu rozmówcy i jakie są jego intencje. 

Jakiś czas temu napisałam do swoich przyjaciółek wiadomość przez messengera. Jak się później okazało została zupełnie inaczej zinterpretowana. Zupełnie niezgodnie z faktami. Seria żali wylała się niestety po prawie pół roku, gdy nie było już szans na wyjaśnienia. Ta sytuacja nauczyła mnie, że nie warto o ważnych i osobistych sprawach pisać - lepiej rozmawiać w cztery oczy. Czasami brak przecinka w takiej komunikacji czyni ogromną różnicę. Czasami brak didaskaliów powoduje, że jakaś informacja może być całkowicie źle zrozumiana i zinterpretowana. Jak to jest z interpretacją komunikatów?

 

Jak interpretujemy rzeczywistość?

Kłopot polega na tym, że na tradycyjne zdania, którym możemy zwykle przypisać wartości logiczne: prawdę lub fałasz (1 lub 0) nachodzą nasze zdolności interpretacyjne, nasze doświadczenie życiowe i nasze spojrzenie na świat. Teraz, kiedy to czytacie - wydaje się proste, ale w praktyce wcale takie proste nie jest.

Oto przykład: gdy małej Kasi wbito do głowy, że nie należy dzielić się wątpliwościami i zadawać pytań w trakcie rozmowy, bo to świadczy o mniejszej inteligencji, dorosła Katarzyna nigdy nie pyta. Efekt jest taki, że interpretuje wypowiedzi zgodnie ze swoimi dotychczasowymi doświadczeniami i intuicją. To spory błąd. Dzięki dowolnej interpretacji często popadamy w kłopoty w życiu prywatnym i zawodowym. Lubimy sobie dopowiadać intencje i znaczenia. 

Oto przykład: nastoletnia Kasia została zdradzona przez chłopaka. Spóźnił się na kolejną randkę, a to był dzień Jej Urodzin. Początkowo nic nie podejrzewała, ale najbliższa przyjaciółka wyznała, że Krzyś widział się z Olgą i dlatego spóźńił się na Jej przyjęcie urodzinowe. Związek dość szybko i burzliwie się zakończył. To był pierwszy związek Kasi, więc dość traumatycznie przeszła rozstanie. 15 lat później dorosła Katarzyna czeka na męża w dniu swoich Urodzin, a ten sowicie się spóźnia. Co czyni Kasia? Wpada w furię, że mąż ją zdradza, oszukuje i to w dodatku w taki dzień! Okazuje się, że mąż szykował niespodziankę, ale nawet nie zdążył jej zrealizować, bo wściekła żona zadzowniła z awanturą. Wystarczy kilka takich sytuacji, a czasami jedna, żeby zburzyć coś naprawdę cennego.

Drugi rodzaj błędu polega na projektowaniu swoich intencji na innych. Stąd też powiedzenie "nie mierz innych swoją miarą". Szukamy wyjaśnień dla ludzkich zachowań i słów w swoim odbiciu - tymczasem trzeba mieć na uwadze, że każdy z nas jest inny - pochodzi z innego środowiska, ma inne doświadczenia komunikacyjne, inaczej ocenia sytuację. Być może zna okoliczności, o których my nie mamy pojęcia. Przykład: kiedy ktoś wychował się tylko z mamą i to taką, która zawsze krytykowała mężczyzn, a do tego mówiła, że "facet i tak zawsze Cię zostawi", zupełnie inaczej podchodzisz do życia, niż ktoś, kto funkcjonował w rodzinie, w której to żona odeszła i zostawiła dziecko pod opieką taty. Ważne, żeby mieć to z tyłu głowy, gdy rozmawiamy z drugą stroną, która interpretuje rzeczywistość na swój sposób i ma do tego prawo. Nie każdy urodził się psychologiem, otwartym na przeżycia i interpretacje innych. Jeśli jednak nauczysz się widzieć więcej, życie staje się nieco prostsze, bo nie oceniasz innych jednoznacznie. Dostrzegasz, że świat nie jest czarny ani biały - tylko porusza się po palecie barw. Potrafisz dostrzec, że Krzysiek to mądry facet, ale jego słabością jest plotkowanie. Potrafisz widzieć trochę szerzej, a to wiele ułatwia w życiu. Dzięki temu można uniknąć wielu kłótni i nieporozumień. 

W social mediach

Codziennie korzystamy z wielu komunikatorów. Najpopularniejsze to:

  • Messnger
  • Whats up
  • Signal
  • Hangouts
  • Skype
  • Teams

Mogą nam posłużyć do wymiany informacji, ale raczej podstawowej pozwalającej utrzymać nam relacje, jednak do komunikacji interpresonalnej złożonej nie zawsze się sprawdzają.

Przypominam sobie, jak dwie moje koleżanki umówiły się na ryneczku. Jedna poszła na lokalne targowsko, a druga na mały rynek miejski. Obie nie mogły się znaleźć, bo były w dwóch zupełnie innych miejscach. To akurat przykład niezrozumienia wyrazu "ryneczek", ale mam inny. Agnieszka napisała do Moniki: "idziesz ze mną do kina na 20.00? Grają super komedię. Pośmiejemy się". Monika odpisała: "jasne, ale dziś idziemy z Marcinem". Agnieszka o 20.00 wypatruje Moniki i Marcina, ale wciąż jej nie ma i nie odbiera telefonu. Wściekła poszła na film sama, a przy najbliższej okazji zrobiła jej awanturę. Jak się potem okazało Monika miała na myśli zupełnie co innego. Chodziło Jej o to, że jasne pójdzie chętnie do kina, ale dziś jest już umówiona z chłopakiem, więc następnym razem pójdzie z Agnieszką. Takich przykładów można by mnożyć, ale myślę, że już rozumiecie o co chodzi. Pewnie niejedna z Was ma taką historię na swoim koncie.

Jak unikać błędów?

1.Zawsze zakładaj, że nie rozumiesz i dopytuj.

2.Zadawaj otwarte pytania, nie takie, na które można odpowiedzieć tylko tak lub nie.

3.Stawiaj przecinki. Brak przecinka po wyrażeniu nie - może całkowicie zmienić sens wypowiedzi.

4.Nie rozmawiaj na tematy osobiste. Po pierwsze, zawsze można to pokazać lub opublikować. Po drugie, takie kwestie są jeszcze trudniejsze do wyjaśnienia, niż umówienie się w określonym miejscu. 

5. Nie czytaj w biegu i nie odpisuj lakonicznie. Poświęć na taką rozmowę chwilę uwagi lub napisz, że teraz nie możesz czytać i pisać. Lepszy taki komunikat niż ok, po którym możesz się zdziwić, że się na coś zgodziłaś. 

DSD

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

L'Oréal Paris został partnerem strategicznym oraz kreatorem makijażu i...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...