Podziel sie!

stephanie-renee-cluff- GAfRnQzXA4-unsplashCzy potrafisz spojrzeć dalej, niż o 1-2 kroki do przodu? Jeśli nie, to masz kłopot. 

Wielu z nas potrafi analizować i planować tylko w krótkim czasie. Dlaczego? Powodów jest kilka, ale jednym z nich jest edukacja. Przypomnij sobie, że gdy chodziłaś do szkoły funkcjonowałaś od kartkówki do kartkówki, od sprawdzianu, do sprawdzianu. Mało kto uczy w szkole strategicznego podejścia do takich kwestii jak np. matura. A przecież dobrze zdana matura to projekt kilkuletni i można do niego podejść strategicznie. Można rozłożyć sobie naukę, podzielić czas, podejść do dodatkowych zajęć inaczej. Niestety nikt nas tego nie uczy, a to pokutuje w dorosłym życiu. Tylko niektórzy potrafią patrzeć do przodu i planować działania na kilka, kilkanaście kroków. To umiejętność, która pozwala osiągać sukcesy w biznesie, unikać porażek i rozczarowań także w życiu prywatnym. Takie planowanie to także sztuka życia, która pozwala osiągnąć nam szczęście na dłużej. 

 

Prościej oszukiwać niż przyjąć prawdę

Często wolimy się oszukiwać, bo tak jest łatwiej. Człowiek potrafi sobie wytłumaczyć logicznie każde zachowanie - nawet najbardziej irracjonalne. Rzadko potrafimy przyznać się do błędów, a to jedna z ważniejszych umiejętności, bo pozwala zapobiegać kolejnym błędom w przyszłości. Takie krytyczne spojrzenie na swoje działania pozwala na stały rozwój. Często racjonalizujemy sobie każdą decyzję. Mechanizm ten opisał Zygmunt Freud jako "słodkie cytryny i kwaśne winogrona." 

Słodka cytryna

Wmawiamy sobie, że sytuacja, w której się znaleźliśmy (z obiektywnego punktu zła), nie jest wcale taka zła, jak może się wydawać. Tłumaczymy sobie, że ta cytryna wcale nie jest taka kwaśna, a nawet jest słodka! To tzw. pozytywne myślenie, ale dość niebezpieczne w dłuższej perspektywie czasowej. Twój Partner źle Cię traktuje, ale tłumaczysz sobie, że przecież dokłada się do rachunków, raz na pół roku kupuje Ci bukiet róż, a na dodatek Kaśka to ma dopiero dramatycznego męża! W perspektywie nie potrafisz dostrzec, że Twój związek się wali i jesteś nieszczęśliwa. Takie myślenie prowadzi do jeszcze większej katastrofy, bo latami się oszukujesz, że inni mają gorzej i że wcale nie jest tak źle. Działa to trochę jak wyparcie. Mechanizm jest tak silny, że im bardziej otoczenie próbuje nam przekazać, że podjęliśmy błędną decyzję, tym bardziej my chcemy udowodnić swoją rację. Zapętlamy się, nie widząc, jak jest obiektywnie. Tracimy czas i szanse. Wiele osób tak funkcjonuje w toksycznym środowisku pracy, ponieważ tłumaczy sobie, że inni mają gorzej. Marnuje tym samym swoje życiowe szanse na zdobycie pracy marzeń i rozwój. Inni latami tkwią w nieszczęśliwych związkach. Jeszcze inni, nie potrafią uratować relacji przyjacielskich. W najgorszym położeniu z perspektywy finansowej jest jednak właściciel biznesu, który każde niepowodzenie racjonalizuje i tłumaczy. To prowadzi w dłuższym czasie każdą firmę na dno. 

Coraz częściej spotykam ludzi, którzy tłumaczą swoje niepowodzenia wszystkim dookoła, a to bardzo niebezpieczne społecznie. Pozbywanie się odpowiedzialności za błędy to droga donikąd. Niezależnie czy dotyczy to biznesu, pracy czy relacji prywatnych.

Kwaśne winogrona

Kwaśne winogrona to dla odmiany przeciwstawne stanowisko. Gdy nie udaje nam się związek, obrzucamy błotem drugą stronę, że wcale nie byla taka super - jak wszyscy myślą. Ma znacznie więcej wad - niż innym się wydaje. Tak się dzieje, gdy tłumaczymy sobie swoje zakupy, wybory, nieetyczne zachowania. Taka racjonalizacja powoduje, że często gubimy się w życiu, bo nie potrafimy popatrzeć obiektywnie i z szerszej perspektywy. Tkwimy w przekonaniu naszych dobrych wyborów, a potem życie weryfikuje decyzje, co może być bardzo bolesne. 

Jeśli na zmianę stosujesz obie strategie, bez patrzenia obiektywnego i co gorsza nie zauważasz tych mechanizmów, to nie wróży Twoim decyzjom i przyszłości najlepiej. Niestety życie to nie bajka, w której wszystko wygląda tak, jakbyśmy chcieli i tak jak sobie zinterpretujemy. Dojrzałość polega na obiektywnym patrzeniu, a to bywa dla nas bardzo bolesne, bo np. musimy się przyznać do błędu. Coraz częściej spotykam duże dzieci, które nie potrafią brać odpowiedzialności za swoje czyny, a niepowodzenia tłumaczą wszystkim dookoła. 

Łatwo oceniamy innych, krytykujemy czyjeś działania, ale niewiele z nas ma umiejętność patrzenia z różnych perspektyw. Jeśli pracujemy po godzinach, tłumaczymy sobie, że nasz pracodawca nas szanuje i docenia. Jeśli nasza pensja nas nie zadowala, tłumaczymy, że zły ekonom nam nie chce zapłacić, a np. nie potrafimy dostrzec, że zysk trzeba podzielić na wszystkich pracowników, ani że z perspektywy przychodu wcale nie dostaliśmy tak mało, bo relatywnie to, co robimy ma niewielki wpływ na zysk firmy. Przykladów można mnożyć wiele. Im bardziej sami sobie tłumaczymy rzeczywistość i próbujemy racjonalizować, tym gorzej. Jak silne są mechanizmy, pokazują przykłady kobiet, które latami dawały się bić opracwom, wykorzystywac pracodawcom czy tkwić w biznesie, ktory zupełnie nie przynosił dochodów popadając w długi. 

 

Trudna sztuka planowania

Sztuka planowania i patrzenia do przodu jest trudna, bo wymaga przewidywania. Wymaga spojrzenia dalej, niż tylko na chwilę. Wymaga obiektywnego patrzenia na rzeczywistość. Wymaga też realnej oceny szans i możliwości, a niewielu ludzi to potrafi. Wielu jest przekonanych, że poradzi sobie samodzielnie ze wszystkim. Nie jesteśmy prawnikami, lekarzami, budowlańcami, pisarzami, fotografami itd. Każdy z nas ma pewne predyspozycje. Wady i zalety. Nikt z nas nie jest idealny: czarny ani biały. Warto o tym pamiętać, bo to pozwala nabrać dystansu do wielu spraw i pozwala lepiej planować przyszłość. Skupianie się na wycinkach rzeczywistości nigdy nam nie służy. 

 

Danuta Studencka-Derkacz

 

 

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Rezydencja pełna rozmaitości, obok której nie da się przejść...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...