Podziel sie!

timon-studler-ABGaVhJxwDQ-unsplashAby osiągnąć dojrzałość zawodową w pracy z ludźmi, warto zapoznać się z typami osobowości, które najczęściej spotkasz na swojej ścieżce zawodowej. Zobacz jak  je opisuję i sprawdź, którą jesteś. 

Polska jak długa i szeroka, tyle ciekawych przypadków w pracy. Warto mieć świadomość, że nie wszyscy są tacy sami i nie każdy będzie prezentował takie samo podjeście do pracy jak Ty. Po co? Po to, żeby się nie frustrować i nie wypalać zawodowo. Opiszę dziś osobowości, które miałam okazję poznać na swojej ścieżce zawodowej przez 18 lat doświadczeń. Należy od razu na początku jasno powiedzieć, że nie ma ludzi idealnych. Każdy ma jakieś wady i zalety. Jeśli szukasz ludzi idealnych, to jesteś skazany na porażkę, bo takich nie ma!

Ekspert w każdym temacie 

Osoba, którą dość często spotkasz w wielu organizacjach. W swoim mniemaniu zna się na wszystkim. Każdego pracę oceni. Potrafi skrytykować każdego bez względu na profil działania. Wiecznie niezadowolny z pracy innych, bo sam wszystko robi najlepiej. Nie lubi i nie potrafi pracować zespołowo. Przywiązuje wagę do drobiazgów, ale pomija ważne kwestie. Wszystko robił i wszędzie był. Sam wykonuje w swoim mniemaniu każdą pracę najlepiej. W rzeczywistości spowalnia wszystkie procesy, narzekaniem nie buduje dobrego klimatu w zespole, nie jest lubiany i nie potrafi pracować zespołowo. Może się okazać świetny w drobiazgowym przygotowaniu dokumentacji, ale ma tak wielkie aspiracje (no bo przecież zna się na wszystkim), że żadna praca go nie zadowala. Osobnik bardzo popularny w polskich realiach. Jak sobie z nim radzić? W miarę możliwości unikać lub dawać zadania wymagające drobiazgowości i chwalić za wykonane zadania.

Towarzyski lawirant

Wszędzie jest i wszystko wie o firmowych plotkach, ale praca niezbyt mu wychodzi. Co ma zrobić dziś, zrobi jutro, albo pojutrze, bo po co się spieszyć. Sporo opowiada o swoich obowiązkach jak bardzo ma ich dużo, ale w rzeczywistości albo przewala obowiązki na innych, albo nie wykonuje zadań. Za co się nie weźmie, to mu nie wychodzi, ale tak dużo przebywa z innymi, że na towarzyskim blichtrze jest w stanie długo się utrzymać, zanim fakty wypłyną na jaw. Jak sobie z nim radzić? Zadawać merytoryczne pytania i regularnie pytać o konkretne zadanie. 

Lokalny killer

Pracuje z zaangażowaniem, ale na zaangażowaniu się kończy. Merytorycznie często pozostawia wiele do życzenia. Szybo się wypala i czuje się sfrustrowany, bo przecież on się tak bardzo angażuje, a inni nie. Nakręca się na afery i uwielbia dopiec innym. O wrogach rozpowiada niestworzone historie.  Każdy przecież jest leniwy, nic nie robi i nie dopina tematów, bo się nie angażuje tak jak on. Czuje się wiecznie niedoceniony. Prawie każdy temat jaki dostaje jest bardzo ważny i bardzo trudny. Jak dostaje zadanie po kimś to zawsze uważa, że poprzednik niewiele robił. On też wie wszystko lepiej, bo przecież jest taki zaangażowany. Jest jak chorągiewka na wietrze. Dziś przyjaźni się z Kowalskim, jutro go nienawidzi - w zależności od tego jak wiatr zawieje. Ma duże skłonności manipulacyjne. Jak sobie z nim radzić? Są dwa sposoby: 1. unikać jak ognia. 2. jak już musisz z nim współpracować, rób wszystko by był przekonany, że to on jest wygranym i Cię wykorzystał, oszukał lub uzyskał to, co chciał. Lepiej, żeby czuł przewagę nad Tobą. 

Skrytożerca

Zamyka się w swoim pokoju. Nic nie widzi, nic nie słyszy - izoluje się od ludzi i świata. Nigdy nie wiesz co właściwie robi i czym się znajmuje, bo nie jest zbyt wylewny. Może wykonywać bardzo rzetelenie swoją pracę, ale może też chować się przed jakimkolwiek nowym zadaniem. Jak sobie z nim radzić? Zadawać otwarte pytania, ale niezbyt często, bo poczuje się kontrolowany. Warto z nim rozmawiać - nawet jeśli to trudne. Takie rozmowy mogą okazać się bardzo cenne. 

Awanturnik i manipulant

Podobny do lokalnego killera. Nie ma przekonania o tym, że wszystko wie najlepiej, ale żyje aferami. Rozpuszcza plotki, wszystko chce wiedzieć i jeśli ma z kimś problem, to załatwia porachunki przez szeptanie na uszko komu trzeba. W pracy na realizację zadań poświęca może 20% czasu, bo szuka afer i chce, żeby się działo. Żyje emocjami i konfliktami. Czerpie satysfakcję z tego, że pełni rolę szarej eminencji i wydaje mu się rządzi światem. Jak z nim postępować? Omijać szerokim łukiem i mówić przy nim jak najmniej. Najlepiej się izolować.  Ma sporą wiedzę, więc warto go wypytywać, ale niewiele mówić. Zna prawie każdego tu i tam, więc pomoże Ci odnaleźć człowieka, którego możesz poszukiwać.

Artysta

Musi mieć zapewnione specyficzne warunki do pracy. Bywa, że ma bardzo intensywne dni pracy, ale potem potrzebuje kilku dni a nawet tygodni bez pracy, żeby zregenerować siły. Jest bardzo twórczy i przynosi duże korzyści dla organizacji, ale trzeba przymknąć oko na jego wady i dać mu pole do działania. Często wywołuje u innych zachowaniem lub poglądami kontrowersje. Nie znosi być zawalony zbyt dużą liczbą zadań. Nie znosi presji. Lubi kontakt z innymi i często inspiruje innych do pracy i do rozwoju. Pracuje w sposób, który może być trudny do zaakceptowania przez innych. Człowiek chaos, lubi bałagan i trudno ubrać go w jakieś ramy powtarzalności czy cykliczności. Jeśli inni próbują go okiełznać albo ucieka z pracy albo się frustruje. Jak z nim pracować? Dać mu swobodę działania, często chwalić i doceniać, sprawiać by był w centrum uwagi. Warto z niego czerpać inspiracje, ale też dostarczać mu pozytywnych wrażeń. Część jego pracy będzie nadawała się do przeróbek, ale część będzie wybitna. 

Rzetelny i uczciwy 

Niestety rzadkość w wielu organizacjach. Osoba, która podchodzi do pracy bardzo merytorycznie, ale bez przesadnego zaangażowania. Jest fachowcem w swojej działce i wykonuje zadania na czas. Nie bierze na siebie zbyt wielu zadań, bo potrafi ocenić czas potrzebny do wykonania zadania. Jest asertywny i to sprawia, że wiele osób go nie lubi. Nie wdaje się w dyskusje a spotkania z nim trwają krótko i są bardzo konkretne, co przeszkadza innym osobowościom. Często w oczach innych jest mało kreatywny. Pracuje tyle ile trzeba, ale za nadgodziny weźmie dodatkowe wynagrodzenie. Zna swoją cenę, dlatego nie musi nikomu nic udowadniać i jeśli nie będzie mieć odpowiedniego wynagrodzenia, to znajdzie inne miejsce pracy. Jak go okiełznać? Dać przestrzeń do pracy, doceniać i chwalić, ale też budować pozytywny wizerunek przed innymi. Rozmawiać krótko i rzetelnie. Dawać ambitne zadania i odpowiednio je wynagradzać.

Zasiedziała maruda

Mało się rozwija, bo nie widzi takiej potrzeby. Wiecznie narzeka na zadania, na szefostwo, na wynagrodzenie. Nie chce zmienić pracy i kurczowo się trzyma stołka, ale jednocześnie narzeka na wszystko i na wszystkich. Szuka jak tu scedować zadania na innych, bo przecież już się napracowała w swoim życiu. Więcej czasu przeznacza na narzekanie niż na właściwą pracę. Szybko się denerwuje i często pyskuje do innych. Uważa swoją pracę za najważniejszą na świecie i to inni powinni się dostosować. Raczej stroni od wchodzenia w bliższe relacje, bo potrzebuje ludzi tylko do tego, żeby ponarzekać. Jak można współpracować z taką osobą? Dawać nowe zadania i stawiać wysoko poprzeczkę. To jedyna szansa, że taka osoba zobaczy światełko w tunelu i poczuje się na tyle ważna, żeby się zaangażować w cokolwiek w pracy albo zwolnić. 

Bezduszny robot

Trzyma się do przesady korporacyjnych zasad. Wszystko chce na mailu - oficjalnie na wszelki wypadek. Czasami nie angażuje się w spotkania z ludźmi i w relacje, bo ma ważniejsze zadania, co sprawia, że jest trudny w odbiorze. Czasami próbuje wchodzić w relacje, ale porusza się jak słoń w składzie porcelany. Ma mało taktu. Pojęcia takie jak uczciwość względem drugiego człowieka, szacunek wobec ludzi czy elastyczność względem rozwiązań są mu obce. Musi mieć zadanie wykonane według schematu, jaki sam przyjmuje (niezawsze dobrego). Potrafi zwalniać ludzi z zimną krwią i z uśmiechem na ustach. Fałszywy, często przekonany o swojej nieomylności, posługuje się cudzymi pomysłami jak swoimi. Lubi być na świeczniku kosztem pracy innych. Jak sobie z nim radzić? Próbować argumentować rzeczowo zmiany schematów, choć od razu uprzedzę, że rzadko się to udaje. Uświadamiać, że siła tkwi w zespole, nie w jednostce.

A Ty którą z wyżej wymienionych postaci jesteś? 

Danuta Studencka-Derkacz 

 

 

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Jeśli w dzieciństwie chętnie odbijałaś piłeczkę za pomocą paletek, to na...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...