Podziel sie!

zoriana-stakhniv-PUVgHyBgZn8-unsplashKtoś kiedyś powiedział, że ludzi poznaje się nie po tym jak zaczynają swój związek, ale po tym jak go kończą. Zanim rozpętasz wojnę rozwodową, przeczytaj ten artykuł.

Psychologowie twierdzą, że rozwód jest jednym z najtrudniejszych przeżyć, jakie doświadcza człowiek w swoim życiu. Porównują rozwód ze śmiercią bliskiej osoby. Jak zatem przeżyć rozwód szybko, bezboleśnie i z klasą? 

Zanim zaczniesz taplać się w błocie

Zanim zdecydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie, który z psychologicznego punktu widzenia jest najgorszym z rozwiązań, spójrz w lustro i zastanów się czy jesteś bez winy. Zwykle nie jest tak, że winę za rozpad małżeństwa ponosi tylko jedna strona. Mówienie sobie: ale to przecież on zdradził! jest zachowaniem podobnym do 5-latki, która zasłania oczy w pokoju z przekonaniem, że gdy nie widzi innych, to znika. To dziecinne, niedojrzałe i z pewnością nie pomoże Ci zbudować żadnej nowej relacji w życiu na długo. Zastanów się czy byłaś kochającą żoną, czułą na jego problemy, czy babą, której wiecznie źle i wiecznie narzeka oraz unika bliskości. To ważne, żebyś odpowiedziała sobie uczciwie na to pytanie. Rozwody z orzekaniem o winie potrafią trwać 3 lata. To nie jest bezbolesne doświadczenie i nie jest krótkie. 

 

Nie otaczaj się desperatami

Najgorsze co można zrobić, to otoczyć się ludźmi, którzy nie potrafią spojrzeć obiektywnie i powiedzieć Ci prawdy. Mało który rodzic potrafi być w tej sytuacji obiektywny. Rodzina, przyjaciółki, które same się rozwiodły i teraz szukają zemsty na płci przeciwnej, bo są wiecznie nieszczęśliwe, samotne zgorzkniałe panny lub inne kobiety, które same są nieszczęśliwe i szukają ulgi w czyiś kłopotach - to osoby, których nie powinnaś słuchać w czasie rozstania. Zachęcają do zemsty za wszelką cenę. Dlaczego? Powody są różne, ale jedno jest pewne - oni w tym spektaklu są widzami, a Ty aktorką pierwszoplanową. Pamiętaj, że ludzie są fałszywi. Zawsze za Twoimi plecami skomentują sytuację. Wiele razy słyszałam komentarze po rozwodach moich koleżanek "Popatrz, tak narzekała na męża i tak rozpaczała, a już mieszka z nowym. To znaczy, że nie była taka święta!" To tylko jeden z przykładów, by pokazać jak zachowują się widzowie. 

Co możesz zyskać?

Rozstanie z klasą ma wiele zalet. Mniej stresu, mniej negatywnych emocji, mniej czasu marnujesz na to co było, a możesz się skupić na tym co będzie. Możesz w dłuższej perspektywie zyskać przyjaźń swojego byłego partnera. To pozwala lepiej uporządkować sprawy majątkowe i opiekę nad dziećmi. W przypadku długiego rozwodu i podziału majątku tracisz klasę, przyjaźń, dobre imię w otoczeniu (nawet jeśli inni zachęcają Cię do walki). Tracisz szansę na wyjście bez nienawiści i krótki proces. To bardzo obciążające dla organizmu i długotrwałe. Pewnie stracisz finansowo, ale serio? Chcesz przeliczać teraz majątek Twojego męża, na który w dużym stopniu sam zapracował? Jeśli nie masz wyjścia, to śmiało. Jednak pytanie czy naprawdę nie masz wyjścia?

Ja jednak wolę Judytę z filmu "Nigdy w życiu!" Potrafiła udowodnić, że poradzi sobie sama. Zbudowała sama dom i zbudowała swoje życie na nowo. Nie warto żerować na kimś - zwłaszcza, że to wcale nie ułatwia. Może będzie Cię stać przez jakiś czas na wszystko, ale kluczowy jest tu zwrot "przez jakiś czas." Kiedyś alimenty z orzeczenia o winie się skończą i będzie Ci jeszcze trudniej poskładać finanse - zwłaszcza, że jak pokazują liczne badania człowiek bardzo szybko przyzwyczaja się do luksusu i standardów życia, jakie ma.

Myślisz, że wszystko Ci się należy

Nic bardziej mylnego! Możesz się bardzo rozczarować, bo przy podziałach majątku sprawa nie wygląda tak różowo jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim w końcu trzeba zapłacić, więc jeśli przeciągasz sprawę w czasie, to wiążesz sobie sznur na szyi. Im szybciej się uporasz z decyzjami typu: sprzedam mieszkanie i kupię mniejsze, tym lepiej. Widziałam już podziały majątku, gdzie Sąd nakazał w ciągu 2 miesięcy oddać równowartość 50% majątku drugiej stronie i pojawiła się rozpacz. Jak sprzedać wielki dom albo duże mieszkanie w 2 miesiące? Wtedy dopiero zaczynają się prawdziwe problemy, bo przy braku spłaty, to komornik licytuje dom i może się okazać, że wtedy oboje stracicie na tym finansowo. Widziałam też sytuacje, w których bliscy zapewniali, że pomogą w spłacie drugiej strony, a po 5 latach sprawy o podział, zniknęli lub pojawiła się inna sytuacja kryzysowa w rodzinie.

Do takich podziałów zachęcają prawnicy, bo mają z tego ogromną korzyść. Wynagrodzenie prawnika jest tu uzależnione procentowo od majątku. Im większy majątek, tym większa opłata - do tego dochodzi jeszcze wynagrodzenie rzeczoznawców. Jeśli nie wierzysz w to, co mówię to obdzwoń kancelarie i zobacz jak chętnie przyjmą sprawę o podział majątku, a jak kręcą nosem na sprawy rozwodowe. Dlaczego? Bo to drugie znacznie bardziej im się opłaca. Często kancelarie mówią wprost, że rozwody przyjmują po to, by kontynuować sprawę o podział majątku.

Jesteś pewna, że stać Cię na taki podział emocjonalnie i finansowo? Mi by się nie chciało marnować czasu, zdrowia i psuć relacji z ludźmi. Wiem, że jestem na tyle wartościowa, że sama sobie poradzę. Nie potrzebuję ciągnąć spraw w nieszkończoność.

Uważasz, że urodziłaś dzieci i za to wszystko Ci się należy? A Ty nie chciałaś dzieci? Ktoś Cię zmusił? Kolejny argument, który jest ciosem poniżej pasa i to ciosem w Ciebie, bo nie wystawiasz sobie najlepszej laurki. 

Co zatem zrobić, gdy świat Ci się zawalił?

Daj sobie 2-3 dni na rozpacz i łzy. Jeśli masz prawdziwego przyjaciela to rozmawiaj z nim o sowich problemach i rozterkach. Jeśli nie, to skorzystaj z porady psychologicznej. Przyjaciel to osoba, która Cię wysłucha, da wsparcie, ale nie będzie Ci mówić co masz robić. 

Unikaj ludzi, którzy nakręcają Cię do działania przeciw drugiej stronie - to najgorsze, co może Ci się przytrafić. Zastanów się po co to robią? Czy naprawdę uważają, że to dla Ciebie dobre? Czy raczej sami mierzą się ze swoimi duchami z przeszłości.

Poukładaj sobie i zapisz w notatniku kroki, które wykonasz oraz terminy, których staraj się trzmać. 

Rozmawiaj z drugą stroną spokojnie i rzeczowo - jeśli nie potrafisz powstrzymać się od złośliwości i agresji biernej lub czynnej, pisz maile - będzie łatwiej. 

Zaproponuj mediatora. W porównaniu do prawnika, to znacznie niższy koszt, a jest szansa, że dojdziecie do porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Mediator to nie psycholog! Jego zadaniem jest zebrać od obu stron oczekiwania i warunki i przedstwienie ich drugiej stronie. Praca mediatora jest jak przełożenie emocji i słow na fakty. Takie spotkanie może wiele wnieść i lepiej zrozumieć drugą stronę. 

DSD

 

 

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Sandały to jedne z ważniejszych butów w szafie każdej kobiety. Dlaczego?...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...