Podziel sie!

AdobeStock 80510695Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój związek. Co tak naprawdę przyczynia się do rozwodów i rozstań? 

 Statystyki są zatrważające. Z danych GUS wynika, że w 2016 roku 64 tys. par małżeńskich się rozwiodło. Dlaczego coraz więcej par się rozchodzi? Poniżej kilka powodów, choć to nie wszystkie!

1. Nie umiemy ze sobą rozmawiać. Rozmowa w związku jest jednym z kluczowych elementów. Tymczasem tracimy kompetencje komunikacyjne. Coraz częściej dostrzegamy tylko swój punkt widzenia i słuchamy w trakcie wykonywania innych czynności np. piszemy smsa albo wiadomość przez jakiś komunikator internetowy, a w tym czasie słuchamy kogoś, kto mówi do nas na żywo. To nie tylko brak szacynku, ale przede wszystkim brak skupienia się nad zrozumieniem tego, co próbuje przekazać druga strona. To wywołuje niechęć i konflikty. Trzeba słyszeć, a nie tylko słuchać. 

2. Dłużej i więcej pracujemy. Coraz więcej pracujemy. Czas ciepłych posadek w godzinach od 8-16 już dawno przeminął, a to powoduje, że spędzamy mniej czasu z najbliższymi. Ciągle są ważniejsze sprawy - tymczasem związek powinien być w życiu priorytetem. Ostatnio usłyszałam fragment filmu "Hobbit": "Gdyby ludzie cenili dom, tak jak złoto, to świat byłby lepszy". Nasz świat skupia się na mieć, nie być i to ma bardzo duże znaczenie dla związku. Wystarczy zobaczyć galerię handlową w weekend. Nie mam nic przeciw zakupom i sama je często robię w weekend, jednak jeśli ktoś zabiera dzieci i zmusza je co tydzień, dwa do łażenia przez kilka godzin po sklepach, to powinien się solidnie zastanowić, jaki wzorzec przekazuje dzieciom. Będą się dla nich liczyć przedmioty, a nie ludzie i relacje z nimi. To pierwszy krok do społeczeństw, które nie potrafią zawierać długotrwałych relacji. 

3. Chcemy teraz i zaraz. Media społecznościowe i nasze smartfony nauczyły nas mieć tu i teraz wszystko. Wystarczy wrzucić zdjęcie na FB i jest lajk, 2 lub 100. Jest akcja-reakcja. Chcesz nowe buty? Jedno kliknięcie - masz! Poszukujesz jakiejś informacji - 1 kliknięcie i jest! Relacje tak nie wyglądają. Często to proces. Tymczasem my przywykliśmy do szybkiej decyzji, natychmiastowej odpowiedzi, błyskawicznego reagowania. Czasami trzeba coś przemyśleć, przegadać, przeboleć. Życie nie sprowadza się do zadań, do funkcji, do przycisków na klawiaturze. Wielu z nas, gdy pojawia się konflikt lub kryzys ucieka. Tak samo jak zmieniamy stronę w sieci, która nam się nie podoba. To duży błąd, który będzie zbierał żniwa w postaci rozpadu związków i relacji.  

4. Nie umiemy sobie radzić w sytuacjach konfliktowych. W szkołach nie uczono nas jak radzić sobie w sytuacji konfliktu. Z reguły wydaje nam się, że konflikt to sytuacja bez wyjścia. Zacietrzewiamy się i nie szukamy rozwiązań tylko obrony swoich stanowisk. To błąd! Warto szukać porozumienia, bo zmiana partnera nie jest rozwiązaniem. Z nowym partnerem pojawi się nowy i konflikt i co wtedy zrobisz? 

5. Nie ma tradycji sięgania po pomoc. W Polsce dopiero od niedawna mówi się o terapiach małżeńskich czy mediatorach. Wielu rozwodów można byłoby uniknąć, gdyby ludzie w porę korzystali z porad ekspertów i dali sobie więcej czasu na podjęcie decyzji. Niestety rządzą nami emocje i brak wiedzy. 

6. Nie sprzyja otoczenie - bardzo często winnym za rozpad związku jest otoczenie, które podjudza, dostarcza plotek, opowiada się po jednej ze stron i wcale nie pomaga partnerom w zawarciu zgody. Często jest to spowodowane myśleniem stereotypowym i brakiem realnej wiedzy na temat związku przyjaciół. Czasami pojawia się mechanizm społecznej zemsty lub spolecznego przyzwolenia.  

7. Ślęczenie z nosem w sieci. Coraz więcej osób jest uzależnionych od Internetu lub smartfona. Ludzie wstają z FB lub Instagramem. W trakcie dnia więcej czasu spędzają z nosem w sieci, niż z bliskimi. To też coraz częstszy powód rozpadu związku.  Warto odłożyć telefon, usiąść i po prostu porozmawiać. 

8. Zdrada - o zdradę w dobie sieci o wiele łatwiej, bo łatwiej nawiązujemy kontakty. Jednak warto pamiętać, że coś jest zwykle przesłanką do zdrady. Jeśli ludzi łączy głęboka więź i są sobie bliscy do zdrad zwykle nie dochodzi. Jeśli już nawet do niej dojdzie, to warto się zastanowić czy się rozwieść i zaprzepaścić wiele wspólnych lat z powodu kryzysu. A może warto usiąść, porozmawiać, wyznaczyć granice, skorzystać z eksperta. 

Judyta Kruk 

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Kolekcja obuwia Carinii wiosna-lato 2014.
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...