Podziel sie!

pogoda_na_latoTaka już natura polskiego narzekania, że dotyczy ona wszystkiego. Tak też jest z pogodą, a że akurat jesteśmy w trakcie wakacji to wyjątkowo marudzimy na aurę.

Jeszcze kilka tygodni temu czytałam długoterminowe prognozy pogody na tegoroczne wakacje. Jak większość ludzi wiem, że prognozowanie pogody jest trochę jak wróżenie z fusów i w dużym stopniu opiera się o statystykę. Tak naprawdę pogodę można określić tylko i wyłącznie w oparciu o zdjęcia satelitarne, ale czasem na granicy dwóch frontów mogą zachodzić takie zmiany ciśnienia, że nagle w jednej części dużego miasta pada, gdy w drugiej świeci słońce. Polacy mimo, iż mają znacznie mniej powodów do narzekania, niż np. mieszkańcy Skandynawii ciągle marudzą na pogodę. To za gorąco i susze, to znowu leje i burze. Mało kto zauważył, że np. w ubiegłym roku mieliśmy wspaniałą, złotą polską jesień. Zimą mało osób cieszyło się z długo leżącego białego puchu, a media zdominowała nagonka na ostrą, złą zimę, na którą przeniesiono całą winę za zły stan dróg.

Skąd taki brak optymizmu?

Wieczne narzekanie wynika w dużym stopniu z długoterminowych prognoz, które nastawiają nas np. na piękną, słoneczną aurę, a potem temperatura jest nieco niższa, a niebo pokrywa lekkie zachmurzenie. Rzeczywiście nastawienie się na prognozy długoterminowe może powodować negatywne podejście do nieco innych warunków atmosferycznych. Pod koniec maja media zapowiadały, że końcówka czerwca i początek lipca będą najgorętszym okresem tego sezonu. Teraz dziennikarze pogodowi powtarzają nam na siłę: jest słabo i zimno. - Początek lipca zapowiada się fatalnie - usłyszałam w jednej ze stacji telewizyjnych. Tymczasem wakacje to przecież nie tylko smażenie się na plaży. Gdy spieczesz się na plaży, letni i łagodny deszcz może być bardzo przydatny i pozwoli ci wykorzystać nieco inaczej czas. Możesz posiedzieć w kawiarni i poczytać dobrą książkę, wybrać się do pobliskiego muzeum albo włożyć kalosze i pelerynę ciesząc się z każdej pogody. Gdy byłam w Skandynawii, jakoś nigdy nie spotkałam się z narzekaniem na pogodę, a tam znacznie częściej pada deszcz i często jest chłodniej, niż w Polsce. Może po prostu powinniśmy umieć się cieszyć z każdych warunków pogodowych i próbować się do nich dostosować. Są przecież baseny i obiekty zamknięte, gdzie można równie wspaniale spędzić czas i dać odpocząć skórze od promieni słonecznych, czy wyczynowych pieszych wędrówek.

Skrajne zachowania

O tym jak bardzo Polacy są ostrożni w stosunku do pogody i jak mało z dystansem do niej podchodzą, świadczyć może zachowanie wielu rodaków nad morzem. Smażą się całymi dniami na plaży, tłumacząc to tym, że później nie będzie pogody. I tak spotykam na polskich plażach ludzi z poparzeniami drugiego stopnia i z pęcherzami na skórze smażących się na plaży w samo południe. Każdy dermatolog i kosmetolog nazwałby to totalnym brakiem wyobraźni. To tak jakby wypoczynek nad morzem w deszczowe dni nie był żadną atrakcją! A przecież jod, zmiana klimatu, zmiana otoczenia, oderwanie się od codziennych kłopotów i trosk jest podstawą dobrego wypoczynku. Jeśli leżysz na plaży w największy upał i słońce i w kółko myślisz o pracy i kłopotach, to nici z dobrego urlopu. Nawet jeśli wszyscy znajomi pochwalą twoją opaleniznę, twój umysł nie odpocznie! Może zatem przestań marudzić i ciesz się każdą chwilą urlopu. Wyprawa w kaloszach w letni deszcz też może przynieść dużo frajdy.

Danuta Studencka-Derkacz

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Już w najbliższą niedzielę (31.07)  na zaproszenie Urzędu Miasta...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...