Podziel sie!

sol buty_510xTak brzmi polskie przysłowie. Dzisiaj nikt nie przybija zelówek do butów, ale każdy chce mieć trzewik wygodny, a w zimie ciepły, suchy i czysty.

Zdecydowana większość z nas przywiązuje dużą wagę do wyglądu obuwia. Kolekcjonerki potrafią zgromadzić bogaty zbiór. Nie jest ważne to, że szpilek jest n+1 par. Chodzi o to, że tego koloru jeszcze nie ma. W zimie są inne wyzwania. Mróz, błoto, sól, deszcz to katorga dla każej pary butów. Jak pomóc butom przetrwać zimę? Najpierw "zapoznaj" się z butami. Postaraj się dokładnie dowiedzieć, z jakiego rodzaju skóry zostały zrobione. Powinno to być zaznaczone na metce umieszczonej przy bucie. Od tego zależy metoda postępowania. W każdym firmowym sklepie obuwniczym są preparaty do pielęgnacji skór. Skorzystaj z tej oferty. Potrzebne będą tłuszcze, impregnaty, szampony, szczoteczki, gumko-szczotki, gumki z piaskiem. Jeżeli wiesz, z jakiego materiału masz buty, to dopasuj środki pielęgnacyjne. Poproś o pomoc ekspedientkę i sprawdzaj. Czytaj opis produktu, żeby uniknąć w domu rozczarowania. Masz buty i preparaty. Jeszcze jedna ważna sprawa. Paragon jest podstawą do reklamacji. Schowaj go i jeżeli będziesz musiała, to reklamuj. Nawet naprawy w ramach gwarancji są bezpłatne. Po zakupach jest dużo czasu na przygotowanie butów do zimy. Produkty ze skór licowych najłatwiej poznać po cenie. Są najdroższe. Należy je dokładnie "nasycić" specjalnymi tłuszczami. Fachowcy radzą podgrzać lekko tłuszcze i pasty oraz same buty tzn. położyć przy kaloryferze. Popularne są preparaty frmy PALC. Zaleca się, aby tłuszcz wcierać palcami w skórę buta, ale można skorzystać z opakowania z gąbką. Jeżeli podeszwa jest skórzana, to procedura jest taka sama. Buty pozostaw do następnego dnia. Kozaków nie stawia się na podeszwach. Powinny wisieć lub mieć w środku prawidła, a w najgorszym razie leżeć na boczku, wypełnione zwiniętymi gazetami. Jeżeli tłuszcz zostanie wchłonięty, to ponownie nasmaruj. Nadmiar wytrzyj miękką szmatką. Takie "namaszczanie" przyciemnia kolor. Po każdej operacji but musi wyschnąć. Teraz impregnat. Najlepiej kup uniwersalny do wszystkich skór. Te z zawartościa silikonu są oskarżane o to, że nazbyt uszczelniają but. Noga się poci. Nałóż impregnat lub skorzystaj z atomizera. Ponownie przerwa na wyschnięcie. Jeszcze pasta, polerowanie i voila!

Buty z nubuku wymagają innego podejścia. Na nową, czystą i przede wszystkim suchą skórę nakładaj impregnat kupiony w sklepie - może być PALC. Wygodne opakowanie w sprayu, szybko załatwi sprawę. Żadnego natłuszczania. Można jeszcze lekko dopracować specjalna gumką.

Pośniegowe i solne zacieki

Od razu po przyjściu do domu zajmij się butami. Jeżeli przyjmiesz opcję "przemoknięte trzewiki wszystkich domowników do mnie", to nabierzesz wprawy i doświadczenia. Buty umyj z błota, soli i innych zanieczyszczeń. Użyj specjalnego mydła lub szamponu do butów. Wersja ekonomiczna to woda z mydłem. Niektórzy stosują wodę z octem w stosunku 1:1. Specjalne mydło do butów czyści szybko, skutecznie i nie powoduje dodatkowego namakania. Myj do skutku, czyli do czysta. Zrób to w miarę szybko. Powycieraj do sucha, napchaj do środka zmięte gazety. Wymieniaj 2-3 razy, aż będą suche. Buty muszą wyschnąć same tzn. nie mogą leżeć na kaloryferze ani za blisko niego. Trwa to 1-2 dni. Jeżeli zanieszyczszenia na nubuku nie są duże, to użyj specjalnych gumek, szczotek, odplamiaczy itp. przeznaczonych do tych wyrobów. Kozaki postaw tak, żeby nie straciły kształtu, nie "załamały się". Po wysuszeniu powtarzaj procedurę z natłuszczaniem i impregnacją. Jeżeli udało ci się to zrobić z nowymi butami, to masz o połowę mniej pracy. Te żmude czynności przekonają cię, że ocieplane, wysokie kalosze są bardzo ekonomiczną opcją na zimową pluchę. Dla maluszków sprawdzają się tzw. śniegowce. Zadbaj o to, żeby były suche w środku. Byle do wiosny!

Barbara Baran

Po Pracy

Co rozwala związki

Wszędzie słyszysz o rozstaniach i rozwodach. Sama obawiasz się o swój...

A Ty kiedy znajdziesz swój Most Bogów?

W życiu każdej z nas może zdarzyć się coś, co w kilka sekund zmieni nasze...

Praca to nie wszystko

Stare folklorystyczne przysłowie głosi: "Bez pracy nie ma kołaczy". Od...

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

24 maja o godz. 17 w Budynku Starego BUW-u (s.110) na Uniwersytecie...
To znane porzekadło zawiera całą prawdę o militarnym looku, który w tym...
Wysokie temperatury, których doświadczyliśmy w ostatnim tygodniu,...
Zbliża się zima, a co za tym idzie śnieg, deszcz i plucha. Ale dla naszych...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.