Podziel sie!

Fitoterapia - na kogo to działa?Znana od dawien dawna, stosowana od wieków, z jednej strony uchodząca za najskuteczniejszą metodę leczniczą, z drugiej natomiast przez wielu ignorowana i uważana za zwykłą bujdę. A co sądzisz o niej Ty?

Trochę historii

Około dwa tysiące lat przed naszą erą odkryto zdrowotne właściwości roślin takich jak między innymi nagietek, rumianek czy żeńszeń. Już wówczas zaczęto również tworzyć pierwsze uzdrawiające nalewki i napary. Z biegiem lat sukcesywnie dostrzegano kolejne walory ziół. W XV wieku zaś fitoterapię brano pod uwagę przy skomplikowanych niedyspozycjach organizmu. W większości przypadków okazywała się ona złotym środkiem na wszelkie dolegliwości. Na przestrzeni wieków ową metodę walki z trapiącymi człowieka chorobami starannie rozwijano. Bezustanne badania i eksperymenty medyczne pokazały, że wielokrotnie powszechnie dostępne zioła odpowiednio ze sobą zmieszane i właściwie dawkowane mogą mieć znacznie lepsze działanie niż popularne obecnie środki przeciwbólowe czy antybiotyki. Dziś niestety mało kto przy przeziębieniu zamiast po pigułki przy sklepowej kasie sięga na przykład po czosnek.

Ufać czy nie?

W dzisiejszych czasach apteki pękają w szwach od ilości różnorakich zapasów lekarstw na rozmaite dolegliwości. Nie mało też szarlatanów i uzdrowicieli – oszustów. Nie dziwi więc w zasadzie fakt, że do terapii zielnej ludzie odnoszą się obecnie raczej z dystansem i wyjątkową ostrożnością. Zwykli wyłudzacze sporych sum nierzadko wykorzystują naiwność i bezradność chorych pozostawiając ich zupełnie na lodzie. Historii tego typu media dostarczają regularnie. Pacjenci wolą zatem zrezygnować z tradycyjnych, naturalnych kuracji na rzecz kosztownych zaś rekomendowanych przez wybitnych specjalistów środków farmakologicznych. W przypadku fitoterapii jest jednak zupełnie inaczej! Niewiedza na jej temat sprawia, że często mylnie określana jest ona jako gałąź medycyny niekonwencjonalnej. W rzeczywistości natomiast stanowi ona prastarą metodę leczniczą stawiającą jedynie na sprawdzone właściwości ziół. Kuszącym pozytywem jest to, iż owa sztuka lekarska opiera się wyłącznie na preparatach roślinnych. Nie ma więc mowy o jakichkolwiek skutkach ubocznych, jakie często pojawiają się po stosowaniu typowych leków. Oczywiście przy poważnych schorzeniach niczego nie powinno się zażywać na „własną rękę"! wówczas nieodzownym warunkiem właściwego korzystania z fitoterapii jest konsultacja fachowca w danej dziedzinie.

Co na co czyli domowa apteczka!

Borykając się z drobnymi i mało poważnymi przypadłościami można spróbować leczenia samodzielnego. Niegroźne infekcje bądź zwykłe objawy grypowe dadzą się bowiem zwalczyć bez konieczności wizyty u lekarza i faszerowania się rozmaitymi, szkodzącymi wątrobie i żołądkowi środkami chemicznymi. Zastosowanie ziół coraz modniejsze staje się też w kosmetyce. Zamiast więc niszczyć skórę kolejnymi preparatami na bazie alkoholu warto skorzystać ze starych, sprawdzonych metod stosowanych jeszcze przez nasze babcie i prababcie. A oto kilka przydatnych rad:

Na przeziębienia – bez czarny, malina, lipa, rzodkiew, tymianek, podbiał, fiołek.

Na niestrawności – gorczyca, hyzop, krwawnik, szałwia, borówka, dziurawiec, cząber.

Na skołatane nerwy – lawenda, kolendra, chmiel, nagietek, melisa, mięta.

Na lepsze krążenie – rzeżucha, pokrzywa, krwawnik.

Na libido – bazylia, czosnek, tatarak, rzeżucha.

Na rany – dziurawiec, majeranek, rozmaryn, nagietek.

Na lepszą przemianę materii – lubczyk, orzech włoski, tarnina.

Anna Waliłko

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Jak ja nie lubię poniedziałków! To mówi co druga z nas, regularnie co...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...