Podziel sie!

JaponczykPotrójny toeloop, podwójny rittberger, piękny flip - słyszymy z ust komentatorów podczas oglądania turnieju łyżwiarstwa figurowego. Jak odróżnić skoki i czym się różnią?

Łyżwiarstwo figurowe, choć wygląda jak lekka i przyjemna dyscyplina sportowa, to wymaga niezwykłej pracy i umiejętności. Mordercza praca na treningach i połączenie zdolności tanecznych i sportowych sprawia, że możemy podziwiać magiczne występy na lodzie. Najwięcej wrażeń dostarczają nam skoki, zwłaszcza ich kombinacje. Każdy kto kiedyś był na łyżwach wie, że już sama jazda po lodzie dostarcza wrażeń, a co dopiero skoki i akrobacje na szklanej tafli! Dzisiaj jako wielka fanka łyżwiarstwa figurowego postanowiłam przybliżyć Wam trochę szczegółów z tej pięknej dyscypliny.

Różnica pomiędzy podstawowymi skokami wykonywanymi przez łyżwiarzy tkwi w momencie najazdu, a dokładniej wybicia – obroty i lądowanie wyglądają właściwie tak samo. Wszystkie z podstawowych skoków lądowane są tyłem, na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy. Za najłatwiejszy ze skoków uważany jest toeloop. Wybicie do skoku następuje w momencie, gdy zawodnik „jedzie" tyłem na zewnętrznej krawędzi prawej nogi. Nogę lewą wbija natomiast w lód. Czasami zdarza się, że zawodnicy wybijają się z krawędzi wewnętrznej. Nazywa się to Toe walley i jest traktowane przez sędziów na równi z toeloopem. 

Drugi w punktacji jest salchow. Łyżwiarz jest odwrócony tyłem na wewnętrznej krawędzi lewej nogi. Prawą zamachuje się nabierając w ten sposób rotacji. Ląduje jadąc tyłem na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy. 

Kolejne miejsce zajmuje rittberger. Tu zawodnik wyskakuje do tyłu, z zewnętrznej krawędzi prawej nogi. Najazd odbywa się tyłem, w myśl zasady jedna noga przed drugą. 

We flipie sportowiec jest odwrócony tyłem. Znajduje się na wewnętrznej krawędzi lewej łyżwy, a prawą wbija się ząbkami w lód. Zdarza się, że zawodnicy zmieniają w ostatniej chwili krawędź z wewnętrznej za zewnętrzną, co sprawia, że skaczą właściwie lutza

Lutz - łyżwiarz jest ustawiony tyłem - na zewnętrznej krawędzi lewej nogi. Ząbki prawej łyżwy wbija w lód. Ląduje na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy. Często łyżwiarze ułatwiają sobie skok, zmieniając krawędź z zewnętrznej na łatwiejszą wewnętrzną i skaczą w zasadzie flipa. Takie działanie określa się to mianem flutza i uznaje to za błąd.

Najwyżej punktowanym skokiem jest axel, w którym zawodnik wyskakuje do przodu. Znajduje się początkowo na zewnętrznej krawędzi lewej łyżwy. Prawą nogą zamachuje się do skoku. Trudność skoku wynika z tego, że wyskakiwanie odbywa się do przodu, a lądowanie tyłem.  Powoduje to konieczność wykonania o pół obrotu więcej. 

Jak sędziowie oceniają?

Code of points (CoP), bo tak się nazywa Nowy System Sędziowania (System Sędziowania ISU) opracowany został w odpowiedzi na kontrowersyjne rozstrzygnięcia zawodów sędziowanych wcześniejszym systemem, zwanym szóstkowym. Najsłynniejszy skandal związany z poprzednim systemem oceny miał miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich Salt Lake City 2002. Wzbudził on szczególne kontrowersje w zawodach par sportowych, gdzie rywalizacja jest bardzo emocjonująca. Wówczas zwycięstwo odnieśli Rosjanie: Jelena Biereżnaja i Anton Sicharulidze. Kanadyjska para Jamie Sale i David Pelletier odwołała się jednak od decyzji sędziów. Ostatecznie przyznano dwa złote medale. Stało się to początkiem zmian w sędziowaniu łyżwiarstwa figurowego. Code of Points wprowadzono w sezonie 2004/2005 jako system bardziej obiektywny, ale także on podlega stałej krytyce.

12 sędziów ocenia umiejętności łyżwiarskie, połączenia poszczególnych elementów, wykonanie, choreografię i interpretację. Za upadki i źle wykonane elementy punkty są odejmowane. Trzeba tu zaznaczyć, że bardzo często łyżwiarzom zdarza się zaliczyć upadek zakończony poważną kontuzją i wtedy muszą wycofać się z zawodów. W tym toku tak się stało z Jewgienijem Pluszczenko, który ma na swoim koncie już 4 medale olimpijskie. Olimpiada w Soczi jest wyjątkowo ciekawa, bo rekordowy wynik za program krótki uzyskał japoński zawodnik Yuzuru Hanyu (ponad 100 punktów). Prawdziwy szacunek i aplauz publiczności uzyskał też amerykański łyżwiarz Jeremy Abbott, który podczas programu krótkiego zaliczył bardzo nieprzyjemny upadek i wydawało się, że będzie musiał zrezygnować z walki o medal. Jednak ostatecznie podniósł się z lodu i wywalczył 72,58 punkty. 

Danuta Studencka-Derkacz

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

27 marca w Kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się kolejna...
Kolekcja wiosna - lato 2014 jest różnorodna kolorystycznie. Absolutnym...
Często obdarowujesz innych kwiatami, a może robisz to niewłaściwie?...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...