Podziel sie!

joga Narzekasz na skurcze mięśni i ogólnie złą kondyncję? Wypróbuj najlepszą metodą zaczerpniętą z obserwacji zwierząt.

Wśród licznych propozycji fitness clubów można czasami znaleźć stretching. Ta forma często jest niedoceniana, choć realnie ma bardzo wiele zalet. To zestaw ćwiczeń polegający na rozciąganiu mięśni, którego głównym celem jest uelastycznienie mięśni i poprawa ukrwienia układu motorycznego. Wielu trenerów zaleca stretching w celu rozruszania mięśni jako dobry trening na początek. Stretching jest naturalnym systemem ćwiczeń, który zaczerpnięty został m.in. z obserwacji zwierząt łownych. Zawiera elementy gimnastyki i kulturystyki  łącząc naprzemienne serie ćwiczeń dynamicznych i statycznych. Standardowy zestaw ćwiczeniowy trwa od kilkanastu do kilkudziesięciu minut. Polega na kilkunastosekundowej, izometrycznej pracy (napinaniu) mięśnia oraz następnie powolnym rozluźnianiu go, a potem ponownym rozciąganiu przez następne kilkadziesiąt sekund.

ABC treningu

Podczas wykonywania ćwiczeń ważne jest często zachowanie koordynacji ruchowej, równomiernego oddechu i nieprzesadzanie z napinaniem mięśni. Jeśli podczas napinania mięśni czujesz ból, zmniejsz napięcie.Lepiej trenować stopniowo, niż narażać się na poważne kontuzje i naciągnięcia ścięgien. Streching używany jest jako powszechna, ale zaawansowana forma rehabilitacji, ale najlepiej trenować pod okiem fachowca, przynajmniej na początku przygody. Wykonywanie ćwiczeń rozciągających wymaga miękkiego podłoża, np. maty i luźnego stroju. Nie ma zatem specjalnych wymagań, żebyś jeszcze dziś zaczęła trening, którego efekty z pewnością zobaczysz wkrótce. Najlepsza metoda treningu to stosowanie się do faz stretchingu.

Do głównych faz i zasad stretchingu zalicza się:

  • napinanie poszczególnych mięśni przez 10-15 sek.
  • rozluźnianie na 2-5 sek.
  • rozciąganie przez ok. 10-30 sek.
  • równomierne ćwiczenia oddechowe towarzyszące poprzednim (nie należy wstrzymywać oddechu)

Cykliczne powtarzanie poszczególnych faz daje bardzo dobre rezultaty.

Rodzaje stretchingu

Streching można podzielić na kilka rodzajów. Jednym z nich jest rotacja stawów - rotacyjny ruch stawów mający poprawić ich smarowanie. Ten rodzaj treningu przydaje się szczególnie osobom, które cierpią na brak mazi stawowej lub inne dolegliwości związane ze stawami. Kolejnym jest rozciąganie statyczne - rozciąganie mięśni podczas spoczynku i ich rozluźnienia (np. dociskanie). Wielu sportowców korzysta z tego rodzaju treningu dla zwiększenia możliwości mięśniowych. Najbardziej znane z lekcji gimnastyki jest rozciąganie dynamiczne - rozciąganie mięśni poprzez ruch np. wymachy, skłony.

Rozgrzewka to podstawa!

Pomimo iż streching wykonywany jest również przez wielu sportowców sportów ekstremalnych w formie krótkiej, ale solidnej rozgrzewki - sam wymaga rozgrzewki. Rozciąganie nierozgrzanych mięśni prowadzić może do kontuzji lub zapaleń, a w konsekwencji do zwyrodnień, które są trudne w leczeniu. Rozgrzewka może być lekka i składać się z prostych czynności - lekkiego biegu, przysiadów lub podskoków.

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

„Kochanie, proszę, batonik", „Jak posprzątasz, dostaniesz czekoladkę!",...
Choć dres stał się niemal symbolem niektórych grup społecznych lub miast,...
Najnowsza kolekcja Pumy zachwyca kolorem i funkcjonalnością. Obejrzyj...
Mają różne nazwy: cichobiegi, tenisówki, szmaciaki, trampki - jak kto...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Wyjątkowy salon fryzjerski oparty o filozofię i produkty marki Kemon. Salon jest niezwykłą miksturą bogatego doświadczenia z nieustanną chęcią rozwoju kunsztu sztuki fryzjerskiej.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.