Podziel sie!

Marianna_GutterwilHistoryk sztuki i od 10 lat nauczycielka jogi. Posiada dyplom Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Punie (uzyskany po trzech latach praktyki i 3 latach intensywnego kursu nauczycielskiego organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara). Uczestniczka wielu warsztatów u nauczycieli seniorów - m.in. Jurka Jaguckiego, Lois Steinberg , Corin Biria, Christophera Tissot. Instruktor Matwork Pilates. Naukę pilates pobiera u australijskiej prezenterki i szkoleniowca Bogny Janik- Forbes pracującej wg metody Michaela Kinga z Pilates Institute w Londynie. Prywatnie mama 3 letniej Zofii. Dziś odpowiada na nasze pytania.

Jaka jest joga?
Joga jest ponadczasowa - opiera się trendom i jest dobra dla każdego. Kto raz spróbuje praktyki pod okiem dobrego, mądrego nauczyciela, zawsze będzie chciał wrócić na zajęcia. Adepci jogi już od pierwszego razu czują, że joga może dosłownie polepszyć ich życie. Joga to dyscyplina doskonała dla wszystkich bo nie eksploatuje ciała i nie męczy zmysłów, za to regeneruje, leczy i daje olbrzymią radość i satysfakcję.

Dlaczego po tylu latach trenowania różnych sportów zdecydowałaś się właśnie na jogę?
W zasadzie całe życie intensywnie ćwiczyłam. Dzieciństwo przetańczyłam w zespole pieśni i tańca,gdzie kładziono duży nacisk na lekcje baletu, później uprawiałam sporty walki (byłam zawodniczką Tae-kwondo), i wreszcie wiele lat przepracowanych jako instruktor fitness. Wszystko to sprawiło,że moje ciało było zmęczone. Nie miałam jeczcze 25 lat, a już zaczęły mnie boleć stawy i kręgosłup. Kiedy zaczęłam myśleć o emeryturze fitnessowej trafiłam na zajęcia jogi. O razu poczułam, że to moje miejsce - naturalna kontynuacja mojej ścieżki. Mogę śmiało powiedzieć, że joga zmieniła moje życie. A dziś, po ponad 10 latach z praktyką jestem w lepszej formie niż kiedykolwiek.

W czym tkwi siła jogi?
W tym, że to praktyka, którą z sali przenosimy do naszego życia. To czego nauczymy się od nauczyciela stosujemy na codzień. Początkowo po prostu lepiej się poruszając: poprawnie chodząc, stojąc czy siedząc, potem zaczynamy próbować ćwiczyć samodzielnie i ani się nie obejrzymy jak bez codziennej domowej praktyki nie możemy się już obyć.

Jakie są największe zalety jogi dla kobiet?
Praktyka wg. przekazu B.K.S. Iyengara czyli ta, którą ja uprawiam, zaleca specjalną pracę dla kobiet - przed, w trakcie i po menstruacji. Istnieje również specyficzna praktyka dla kobiet w ciąży (inna na każdy trymestr) oraz dla kobiet podczas menopauzy. Umiejętną, mądrą praktyką możemy więc przysłużyć się własnemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, zmieniając praktykę w zależności od etapu swojego życia.

Ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na własny relaks i jogę?
Zwykle ćwiczę codziennie od godziny do dwóch. W tym czasie pracuję siłą, elastycznością i wyciszeniem, ładując akumulatory do pracy z uczniami.

Z jakimi stereotypami na temat jogi najczęściej się spotykasz?
Najczęściej spotykam się z poglądem, że joga kłóci się z religią katolicką, bo nauczyciele podczas zajęć przemycają wschodnie filozofie i religie. To bzdura. Joga to praktyka fizyczna, którą można, jeśli ma się taką potrzebę, wzbogacić np o elementy hinduskiej filozofii. Ale to uczniowie podejmują taką decyzję - samodzielnie. Jeśli pytają mnie o pozycje książkowe, które polecam, chętnie pomogę, ale na zajęciach zajmuję się ciałem. I WYŁĄCZNIE dzięki ćwiczeniom umysł zaczyna się uspokajać i wyciszać.
Inny stereotyp - joga polega na leżeniu (ewentualnie siedzeniu), oddychaniu i ładnie-wyglądaniu. Tymczasem już po pierwszych zajęciach zderzamy się (często boleśnie;) z tym, że joga to ciężka praca.

Kto jest Twoim mistrzem?
Moim Mistrzem - Gurujim jest B.K.S. Iyengar. A moimi nauczycielami są Romek Grzeszykowski z Krakowa i Jurek Jagucki ze Szczecina.

Gdzie pierwszy raz spotkałaś się z jogą?
W dzieciństwie brat pokazał mi klasyczne już dziś dzieło "Światło Jogi". Pamiętam, że bardzo mnie zaciekawiły niesamowite zdjęcia asan- zresztą do dziś mnie zachwycają.

Czym różni się pilates od jogi?
Wszystkim i niczym. Joga jest wszędzie. Dosłownie. Nie ma chyba systemu ćwiczeń, który mniej lub bardziej świadomie nie nawiązywał by do jogi.
I joga i pilates zajmują się psychofizycznym zdrowiem człowieka - tylko pilates jest bardziej "świecki" i robi to w skromnym, w stosunku do jogi, zakresie.

Czy dzieci mogą trenować jogę?
Istnieje praktyka dla dzieci - to bardziej zabawa niż ćwiczenia. To świetna alternatywa dla typowych ćwiczeń korekcyjnych, bo dzieci uczą się poprawnych nawyków ruchowych. Zasadniczo jednak do praktyki potrzebna jest dojrzałość psychiczna, więc ćwiczą raczej dorośli.

Zobacz szkołę jogi i pilatesu Marianny Gutterwil: Manomani

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...