Podziel sie!

Roma SzafarekPasjonatka makijażu i wizażu od 9 lat. Bagaż doświadczeń zawodowych, jaki ma na swoim koncie pozwolił jej na stworzenie własnej jakości, co zaowocowało wieloma sukcesami na polu zawodowym. Dziś rozmawia z nami o kolorze w makijażu.

Jak najlepiej wybrać kolory do makijażu oczu?

Roma: Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki efekt chcemy osiągnąć, np. bardziej wyrazisty czy subtelny look? Następnie trzeba dobrać kolor cieni względem barwy oczu. I warto pamiętać, że połączenia harmonijne zawsze wyglądają subtelnie, natomiast kontrasty będą wyraźne.

Czy kierujesz się klasycznymi typami urody, czy raczej sięgasz po indywidualne pomysły, wypróbowane przez lata pracy?

Roma: Typy urody są niezmiennie 4, choć zdarzają się także i mieszane. Tutaj bardziej sprawdza się uwaga i wyćwiczone oko, które wychwytuje istotne drobiazgi, które na pierwszy rzut oka są nie widoczne.

Czy jest grupa kolorów niebezpiecznych, które mogą nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc?

Roma: Są trzy niebezpieczne kolory. Od razu chcę podkreślić, że nie oznacza to, żeby ich nie stosować, tylko należy robić to umiejętnie i pamiętać o ewentualnym zagrożeniu. Pierwszym jest czerwony, ponieważ oczy wyglądają na zmęczone, wręcz nieprzyjemnie jak po suto zakrapianej imprezie. Brązowy nie jest właściwy dla osób z sińcami, ponieważ brąz może zlać się z ciemnym kolorem pod okiem i będzie jeszcze gorzej. I jeszcze zielony, który po kilku godzinach może zdawać się nieestetyczny w odbiorze.

Czy istnieje najlepsza recepta na powiększenie oczu?

Roma: Najlepiej jest użyć jasnych kolorów, dodać drobinki odbijające światło oraz namalować taką kreskę, która będzie dobrze roztarta.

Lepsze są bardziej wyraziste kolory, czy może gra światłocieniem?

Roma: Gra światłem i cieniem, a wyraziste kolory to dwie różne sprawy w makijażu. Nie da się ich porównać. Światłocieniem modelujemy, np. całą twarz, a wyrazistym kolorem możemy zaakcentować coś w tej twarzy.

Czy zauważasz u siebie i u swoich klientek zmiany kolorystyczne związane z porami roku? Czy raczej pilnujecie się schematów?

Roma: Masz na myśli meteorologiczne pory roku? Jeśli ktoś jest typem kolorystycznym lata, to pozostaje nim przez cały rok, a nawet całe życie. Schemat raczej kojarzy mi się z nieumiejętnym posługiwaniem się analizą kolorystyczną. To nie jest tak, że ktoś ma swoją grupę kolorów i nic poza tym nie może ubrać. Każda z pór roku, w sensie typów kolorystycznych, ma ze sobą cechy wspólne, dlatego może się „wymieniać kolorami", trzeba wiedzieć tylko, jak i w której części garderoby można to zastosować. Lato i jesień mają wspólne przygaszonych kolory. Lato i zima mają wspólne barwy z grupy perłowej (powszechnie zwane chłodnymi), z kolei lato i wiosna są to grupy tak zwane jasne.

A jak można skorygować zbyt szeroko rozstawione oczy?

Roma: Trzeba je optycznie przybliżyć do siebie. Można taki efekt uzyskać, malując kąciki wewnętrzne na kolor ciemniejszy niż zewnętrzne. Kreską czy kierunkiem tuszowania rzęs też można wspomóc ten efekt. W makijażu bardzo liczą się detale i niuanse.

Czy jest taki make up, który drażni Cię u Polek na ulicy?

Roma: Drażni mnie u Polek brak miłości do różu, częściej spotykam zamiłowanie do bronzera. A on - niestety - optycznie nas postarza, natomiast róż dodaje kobiecości i wigoru. Nie rozumiem również zachwytu do czarnej kreski na linii wodnej oka, która bardzo je zmniejsza oko i robi smutnym. Ta kreska fajne wygląda w makijażu Smoky eye lub u osób noszących kolory „plusy" bądź u Arabek, które mają bardzo ciemną oprawę oka. My, Słowianki raczej mamy jasna oprawę i może lepiej wykorzystać czerń w makijażu „jasnego" oka.

Często w sklepach jest sztuczne oświetlenie, które całkowicie zmienia odbiór koloru. W jaki sposób dobierać barwy, gdy mamy do czynienia ze zmianą światła?

Roma: Trzeba po prostu sprawdzić kolor w świetle dziennym. Wystarczy podejść do okna wystawowego. To powinno wystarczyć.

Aby przygotować smaczne i interesujące danie, często łamiemy stereotypy kulinarne. A jak jest w makijażu? Czy tu też sztuka polega na przełamywaniu barier i niuansach?

Roma: W makijażu są reguły i zasady, które też się łamie, aby uzyskać jakiś nietypowy efekt. Tak samo jak w kuchni. Dlatego też moja firma zawadiacko nazywa się Makijaż Od Kuchni. Pokazuję tajniki od kuchni, ale też jak w kuchni łącze różne sposoby i kolory. W obu dziedzinach estetyka i kreatywność mają ogromne znaczenie.

Znajdziecie mnie na: http://makijazodkuchni.pl

Foto: Katka Szczepkowska

Fryzura: Kasia Kuźnik

Makijaż: Roma Szafarek

Stylizacja: Dominika Gembiak

Współpraca: Olga Szelc

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Centrum Kosmetyki Estetycznej istnieje od 2006 r. i nieustannie cieszy się zaufaniem wśród najbardziej wymagających Klientek i Klientów.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...