Podziel sie!

Starożytna bogini pięknaChcesz wiedzieć, co to jest peplos, chiton czy exomis? Znasz nazwy dwóch rodzajów greckich płaszczy? Ciekawi cię, jaki charakterystyczny dodatek nosili myśliwi w Grecji? Zapraszam do czytania.

W starożytnej Grecji noszono jedynie niekrojone, prostokątne płaty materiałów wprost z krosna.

Damski krój

Jedynym rodzajem kobiecej garderoby w Grecji był peplos. Wyglądem przypominał męski rodzaj stroju – chiton, ponieważ też składał się z jednego bądź dwóch kawałków materiału. Płaty płótna zszywano ze sobą po bokach i niekiedy na ramionach, gdzie tkanina była związywana albo spinana broszami. Szata mogła mieć tak zwaną „odrzutkę", czyli podwinięcie i podwójne złożenie materiału. „Odrzutka" była długa bądź krótka i ułatwiała drapowanie tkaniny (dekoracyjne układanie materiału w fale). Peplosy przepasywało się sznurem lub paskiem. Wyróżniano ich dwa gatunki: dorycki i joński. Obie nazwy odwołują się do architektury – stylu greckich kolumn. Peplos dorycki był grubszą i mniej drapowaną szatą, peplos joński – cieńszą i bardzo drapowaną.

Męskie fasony

Mężczyźni nosili cztery modele ubrań, z czego dwa z nich stanowiły płaszcze. Przywoływany już wyżej chiton składał się z jednego lub dwóch kawałków tkaniny, która była spinana, zszywana albo wiązana na ramionach, czasami z „odrzutką". Chitony miały różne długości – dłuższe przywdziewali bogaci obywatele na szczególnie ważne okazje, krótkie natomiast – biedniejsi. W chitonach chodziło się po domu i przewiązywano się nimi dopiero, kiedy wybierano się w nich na zewnątrz. Innym męskim strojem był exomis (zwany u nas exomidą). Ową szatę wiązano bądź spinano broszą na jednym z ramion i przepasywano sznurem lub pasem. W exomidach chętnie chodzili wojownicy, ponieważ umożliwiała im ona swobodne ruchy rąk. Przejdźmy teraz do dwóch wariantów płaszczy, o których już wspomnieliśmy. Jednym z nich był himation, drugim – chlamida. Himation to bardzo duży płaszcz, przez swoje rozmiary dość niewygodny, dlatego zakładano go tylko na specjalne okazje (był paradny i dekoracyjny i zarzucano go tylko na jedno ramię). Himation nosił na przykład Chrystus. Chlamida była już znacznie wygodniejszym, grubszym i cieplejszym płaszczem. Zapinano ją na boku, ewentualnie z przodu.

Grecki dodatek myśliwych

Z greckich dodatków znany jest petatos – to rodzaj męskiego kapelusza z dużym rondem, który posiadał taśmę zakładaną na tył głowy. Nosili go między innymi myśliwi. Stroje greckie nazywamy antycznymi.

nikt_wielki_ona

 

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Zanim pobiegniesz do sklepu i kupisz, przeczytaj naszą opinię! Dziś krem...
W ramach akcji "po co przepłacać?" dziś prezentujemy jeansy. Spodnie...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Dziś najważniejsze są natura, zdrowie i piękno. Tu możesz kupić naturalne kosmetyki, naturalne środki czystości i ekologiczne produkty spożywcze sprawdzonych marek.