Podziel sie!

alt6 marca 2011 roku przeszedł do historii wielkiej mody. Tego dnia w Paryżu na wyścielonym tureckimi dywanami wybiegu po raz ostatni oglądano projekty Johna Galliano dla domu mody Christian Dior. Poprzedzony skandalem pokaz zgromadził tłumy i "creme de la creme" modowej elity, jednak zabrakło najważniejszej osoby - projektanta.

John Galiano został zawieszony, a następnie zwolniony z funkcji dyrektora artystycznego Dior po wygłoszeniu antysemickich haseł w kierunku gości jednej z paryskich restauracji. Sytuacja była na tyle poważna, że wezwano policję, która następnie aresztowała ekscentrycznego kreatora. Wątpliwości niewierzącego w lawinowo nadchodzące informacje świata mody ostatecznie rozwiał film, na którym wyraźnie słychać pijanego Galliano obsypującego dwie kobiety inwektywami.

Pomimo atmosfery skandalu ostatnia kolekcja Galliano dla domu Dior spotkała się z ogromnym uznaniem. Brytyjski Vouge określił pokaz jako „show bezbłędnego Galliano[..] będącego legendą mody", Heard on the Runway „romantycznym, bogatym, historycznym", a The Daily Telegraph „przypomnieniem geniuszu projektanta."

Wraz z pozytywnymi opiniami dotyczącymi pokazu, można było usłyszeć głosy poparcia dla Galliano: redaktor naczelna Włoskiego Vouga, Franca Sozzani powiedziała, że jest oburzona postawą ludzi, którzy wykorzystali stan nietrzeźwości, w jakim znajdował się ekscentryk, a według niej Dior bez Galliano nie udźwignie konkurencji i straci swoją pozycję. Samą aferę określiła mianem incydentu, najwyraźniej jej opinii nie podzielał prezes Domu Dior, Sidney Toledano, który w tempie ekspresowym uruchomił procedurę pozbywania i odcinania się od oburzającego zachowania brytyjskiego projektanta. Zabrał on również głos przed pokazem, w którym mówił „show must go on", a sam pokaz niewątpliwie był ogromnym show.

Projekty Galliano utrzymane były w stylu vintage, silnie inspirowane latami międzywojennymi. Zwiewne, wzorzyste i często przezroczyste sukienki zestawiane były z ciężkimi futrami, kratka dominowała na innych ubraniach, a głowy modelek ozdobione były karmelowymi kapeluszami, czarnymi woalkami połączonymi z cekinami i piórami. Pokaz został otwarty przez znajdującą się na czwartym miejscu wśród najlepszych modelek świata Karlie Kloss, która została wybrana twarzą Diora przez samego Galliano już wiosną 2010 roku. W prezentacji kolekcji towarzyszyła jej czołówka najlepszych modelek, w tym liczna reprezentacja Polek (Anja Rubik, Magdalena Frąckowiak, Monika Jagaciak, Zuzanna Bijoch, Kasia Struss).

Julia Daćko

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Rewolucyjna terapia, która pozwala zapomnieć o zmarszczkach. Zabieg jest...
Doznania wizualne, intensywne druki i intensywne kolory - taka jest...
Pełne kolorów, masywne i z charakterem - takie będą buty tej jesieni....
Łódź jest niewątpliwie miastem mody. Już 26 października (niedziela) o...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Niezwykła pracownia fryzjerska w samym sercu miasta, w której dominuje profesjonalizm i wyjątkowa atmosfera. Tu kluczem doboru fryzury jest wnętrze i charakter klienta.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...